Bugün bir arkadaşımın çalıştığı iş yerine gittiğimde bana vergi dairesinden gelen yazıyı gösterdiler.Yazıda 2002 yılına ilişkin defter ve belgeler incelenmek üzere isteniyordu ancak 2002 yılına ilişkin yevmiye, kebir, envanter defterleri kayıp bir çok ayında gider-alış ve satış faturalarıda ortada yoktu. İlk önce işte bir bit yeniği olduğunu düşünmüştüm ancak firmanın sahibinin uzakdoğulu ve de Türkçe bile bilmediğini görünce malum bizim çakalların eline düştüğünü düşündüm ve de konuştukça ne yazıkki memleketim insanları tarafından yanlış yönlendirilip soyulduğunu gördüm. 2002 yılında uzakdoğudan gelip ülkemizdeküçük bir otel işletmeye başlayan bu insanlar ilk önce adını hatırlayamadığım başkasına ait SMMM belgesini kiralayarak çalışan bir insanın ellerine düştükleri daha sonrada bu insanın yakalanmasıyla ortada kalmışlar ve başka bir SM ile çalışmaya başlamışlar ancak daha önce kiralık belge kullanarak çalışan insana hangi belgeleri verdiklerini dahi hatırlamayan daha sonrada aldıkları belgelerin içinde eksik olup olmadığını bilmeden alan ve de günümüze gelindiğinde maliyenin yapacağı inceleme öncesi yeni SM tarafından yukarıda belirttiğim gibi eksik belgeler ve defterler tespit edilmiş sonuç itibarıyla taktir komisyonuna gitmesi kaçınılmaz bir şirket gördüm. Bu arada evraklarve defterlerin kayıp olduğu bununda inceleme öncesi anlaşılmasının maliyece pekte iyi niyetli karşılanmayıp savcılığa suç duyurusunda bulunulabileceğini düşünmekteyim. Bu koşullar altında bu insanlar nasıl bir meşru yol seçmelidirler ? Danıştığım bir arkadaşım onların yerinde olsaydım Türkiye yi terkederim dedi.