Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kendi İşyerinde Sigortalı Olanlar ?

Kıdemli Üye
    5510 sayılı Kanun'a göre, 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4-1/a bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler. Hatta şirket ortağı olduğu şirkette bilfiil üçüncü bir kişinin işini de yapsa, 1.10.2008 tarihinden sonra artık hiç kimse kendisine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4-1/a bendi kapsamında sigortalı olmayacaktır.

Ancak, 1.10.2008 tarihinden önce, 5510 sayılı Kanun'un 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, usulüne uygun şekilde kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden 4-1/a bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilmektedir.

Örneğin, 1.10.2008 tarihinden önce SSK sigortalısı olarak çalıştığı şirkete sonradan ortak olanların SSK sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilmektedir.

Ancak, benzer şekilde 1.10.2008 tarihinden sonra SSK sigortalısı olarak çalıştığı şirkete sonradan ortak olanların SSK sigortalısı olmaları mümkün olmayacaktır.

SORU : Peki sigortalı olunması durumunda yaptırım ne olacaktır? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Ziyaretci
    Tespit edilirse 4. a lılık iptal edilir 4.b tescili yapılı cezalı primler istenir.

Kıdemli Üye
    Peki tespit edlmez ise bu şekilde emekli olunabilinir mi?

Ziyaretci
    Varsayıma dayalı cevap verilemez ben olsam o riski göze alamam. Bugün dahi SGK nın bilgi işlem sistemleri birçok bilgiyi göz önüne getiriyor o yıllarda birçok kurumun online birbirine bağlı olduğunu düşünürseniz.

Ziyaretci
    Emeklilik şartları farklı olduğu için sorun çıkar...
    kurumdan kuruma prim aktarması yapılabiliyor galiba...
    risk almak doğru değil.

Kıdemli Üye
    Bende varsayımla hareket etmek istemezdim çok araştırdım olmayacağını defalarca söylememe rağmen sigorta girişi yapıldı. Şimdi de yaptırımlarını araştırıyorum. Kişinin 5 yıl sonra emekli olacağı düşünülürse yakalanmama gibi bi olasılığı da yok gibi bişey zaten.

Ziyaretci
    emekli olurken sorun kesinlikle çıkar, zaten iki yakası biraraya bir türlü gelemeyen sgk nasıl yapsamda giderlerimi azaltsam diye uğraşıyor, fırsat verilmiş olur, ve bu nasıl bir bakış şekli onu da anlamadım açık ve net olarak ortaya çıkan hatalı işlemi sürdürsem birşey olur mu? şu mesleğin içinde olanlar nelerle uğraşıyor, doğru gibi gözüken ama aslında yanlış olduğu iddia edilen neler neler var karşımızda, örneğin 6111 e göre prim avantajı sağlanan işçi sayısının sgk sitesinde otomatik kontroldan geçmediğini , daha sonra yapılan kontrollar sonucu ek prim ve ceza uygulandığını biliyormuyuz?

Ziyaretci
    Alıntı stajyer denetçi Nickli Üyeden Alıntı
    Bende varsayımla hareket etmek istemezdim çok araştırdım olmayacağını defalarca söylememe rağmen sigorta girişi yapıldı. Şimdi de yaptırımlarını araştırıyorum. Kişinin 5 yıl sonra emekli olacağı düşünülürse yakalanmama gibi bi olasılığı da yok gibi bişey zaten.

Siz zaten birşey olamayacağına dair karar vermişsiniz herhalde kanuni dayanaklarını da biliyorsunuz demektir! O zaman sorun nerede.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Kurumun geriye dönük işlem yapma yetkisi var.5 yıl sonra seni 5 yıl önceden 4a dan sildim
    4b li yaptım deme yetkisi var kanuni olduğu için mahkemedende bir şey çıkmıyor.İnsanlar nedense aykırı işleri seviyorlar bu bilgileri kendisine hatırlatmakta yarar var hala ısrarlı ise yapacak bir şey yok sonuçta meslek mensubu uğraşacak ısrarcınında yılları bedava gidecek.

Kıdemli Üye
    Sayın Engin143 kendi şirketinden sigortalı olunamayacağını mükellefime bildirdim ama dinlemeyip sigortalı yaptılar. Şimdi yaptırımlarını araştırıyorum bunlarıda tek tek kendilerine ileticem. Emekli olamayacaklarını, boşuna yıllarca sgk primi yatıracaklarını, bağkurdan geriye doğru borç çıkacağını. Sorun haklı olduğum halde beni dinlemeden sigorta girişi yapmaları ve hala haklı olduklarını iddia etmeleri.