Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Akaryakıt fat.?

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942


  hepinize selam..bayramınız kutlu olsun üstadlarım....bir sorum vardı...Akaryakıt ürünleri satışı yapan bir mükellefimiz ,tankere dolum yaptırmış olup istasyonayolda gelirken tanker trafik kazası yapmış olup tankerde bulunan yaklaşık 30.000 lt yaklaşık 120.000 tl tutarındaki benzin yola döküldü..kaza tespit tutanakları polis,jandarma tarafından yapıldı...akaryakıt sigortalı olup sigorta şirketi bu zararı karşılayacaktır.soruma gelince:
  şimdi faturası alınan bu akaryakıtın deftere nasıl işlenme gerekir ve sigorta şirketinden ödenecek para nasıl işlenmeli ve ne yapılmalı...ayrıcayapılması gereken diğer iş ve işlemler konusunda bilginize ihtiyacım var..şimdiden ilginize çok teşekkür ederim...her şey gönlünüzce olsun....

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Ekim.2010
  Nereden
  smmm
  Mesajlar
  131
  Sizin de ve tüm meslektaşlarım geçmiş ramazan bayramlarını kutlarım... akaryakıt bedelini gider yazıp sigorta şirketinden gelecek olan bedeli de gelir yazar seniz dengelemiş olursunuz diye düşünüyorum
  Doğruyu Bilmek İçin Önce Yanlışı Bilmek Gerekir
  Yanlışı Bilmeyen Doğruyu Bulamaz...(Farabi)

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2012
  Mesajlar
  213
  ilgili belgelerle birlikte bir dilekçeyle vergi dairene durumu bildir,onlar yine ibraz ettiğin belgelerle birlikte takdir komisyonuna sevk edeceklerdir. yani senin zayi olan malının bedelini takdir komisyonu kararına dayanarak kayıtlarına gider olarak alacaksın. ancak takdir komisyonu sizden mahkemeden tespit yaptırıp yaptırmadığını sorabilir.mahkeme kararı nı isteyebilir.
  kolay gelsinEdited by: mesrur

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942
  sigorta şirketinden gelir elde edeceğimiz için hem gidere hem gelire işlediğimizde o zaman bir sorun olurmu....takdik komisyonuna gerek varmı???

 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2012
  Mesajlar
  213
  Zayi olan malları, ,vergi kanunları açısından kıymeti düşen mallarla ilgili hükümler uygulanacağından bu mallar, V.U.K. un 267 inci maddedeki emsal bedelle ilgili olarak üçüncü sıradaki Takdir Esası hükümlerini tatbik etmemiz gerekmektedir.

  T.C.

  MALİYE BAKANLIĞI

  Gelirler Genel Müdürlüğü

  SAYI: B.07.0.GEL.0.55/5530-91/627909.02.2005

  KONU :

  KOCAELİ VALİLİĞİNE

  (Defterdarlık: Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğü)

  İliniz ....... Vergi Dairesi mükelleflerinden ........... tarafından Bakanlığımıza gönderilen bir örneği ilişik 08.12.2004 tarihli dilekçede; çalınan mallara ilişkin vergi kanunları ve muhasebe mevzuatı yönünden yapılacak işlemler sorulmuş, konu ile ilgili olarak Bakanlığımız görüşü aşağıda belirtilmiştir.

  A-VERGİ USUL KANUNU YÖNÜNDEN:

  Vergi Usul Kanununun 278. maddesinde yangın, deprem ve su basması gibi afetler yüzünden veyahut bozulmak, çürümek, kırılmak, çatlamak, paslanmak gibi haller neticesinde iktisadi kıymetlerinde önemli bir azalış vaki olan emtia ile maliyetlerin hesaplanması mutad olmayan hurdalar ve döküntüler, üstüpü, dese ve ıskartaların emsal bedeli ile değerleneceği hükme bağlanmıştır.

  Ancak, kazancın elde edilmesi ile ilgili bir gider unsuru olmayan ve çalınmak suretiyle zayi olan emtianın söz konusu madde hükmü çerçevesinde değerlendirilmesi ve gider yazılması mümkün bulunmamaktadır. Malları çalınma suretiyle zayi olan mükelleflerin durumu tevsik eden bir belgeye istinaden hesap dönemi sonunda, zayi olan mal miktarını gelir tablosu hesaplarında stoklar arasında göstermeleri ve müteakip dönem başında stoklar arasından çıkarmaları ise mümkün bulunmaktadır.

  A- GELİR VERGİSİ YÖNÜNDEN:

  Gelir Vergisi Kanununun 40. maddesinde safi ticari kazancın tespitinde hasılattan indirilecek giderler 8 bent halinde sayılmış olup, bunlar arasında ticari işletmede mevcut varlıkta herhangi bir suretle meydana gelen eksilmelerin gider yazılacağı hususuna yer verilmemiştir.

  Dolayısıyla, çalınan mal mevcudu tutarının safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirimi mümkün bulunmamaktadır.

  B- KATMA DEĞER VERGİSİ YÖNÜNDEN:

  Katma Değer Vergisi Kanununun 29/1. maddesinde mükelleflerin vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak yüklendikleri katma değer vergilerini indirim yolu ile giderebilecekleri belirtilmiştir.

  Aynı Kanununun 30. maddesinin 5228 sayılı Kanunla değişik (c) bendi ile deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilan ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi, (d) bendi ile de Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisinin vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

  Buna göre, çalınan mallara ait yüklenilen katma değer vergisi Kanunun 30. maddesinin (c) ve (d) bentleri gereğince hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyecektir. Bu mallara ait önceki dönemlerde indirim hesaplarına alınan katma değer vergisi bulunması durumunda ise söz konusu vergilerin indirim hesaplarından çıkartılarak son dönem beyannamesinde ilave edilecek katma değer vergisi olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesini ve gereği ile durumun dilekçesine cevaben adı geçen mükellefe de duyurulmasını rica ederim.

  Edited by: mesrur

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •