Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 120 seri nolu KDV Tebliği

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor

https://www.gib.gov.tr/index.php?id=...mp;type=teblig<div>Dahilde işleme rejimi kapsamındaki belgelerle alakalı bir durum dikkatsizliğimden ötürü özür dilerim.</div>
    Edited by: advisor

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor

.Edited by: advisor

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

120 nolu tebliğ, ihraç kayıtlı satışlar için değil, Dahilde İşleme İzin Belgesi (D.İ.İ.B.) istinaden ithalat yapmış olanların ithalat esnasında ödemedikleri KDV.'nin, tecil ve terkin edilerek, taahhüdün yerine getirildikten sonra belgenin kapanış aşamasında, bu belgeye istinaden terkin işleminin yapılabilmesi için düzenlenmesi gereken raporlarda gerekli evrakları ve uyulması gereken şartları düzenliyor.

11Nolu KDV Tebliği KDVK 29. md. gereği ind.oran.ait satışlar nedeni ile iade kdv'nin şartlarını düzenlemektedir. İnd.satışlara ait ve yıl içinde mahsup yoluyla iade edilemeyen KDV'nin, yıl bittikten sonra nakden veya mahsuben iadesi konusunu açıklamaktadır. Zaten yapmış olduğumuz uygulamalarda da bu iade için YMM raporu yada Vergi İnceleme raporu aranmakta idi. Güncel uygulamalarda Teminat Mektubu ile nakden iade hemen yapılmakta, YMM yada inceleme raporu olumlu gelmesi halinde Teminat Mektubu çözülmekte idi, Bu durumda değişikliğe gidilmemiş, hesaplama tablosunda değişikliğe gidilmiştir. Çok büyük bir değişiklik olmamıştır.

109 Nolu tebliğ ile getirilen HİS (Hızlandırılmış İade Sistemi) de ki mükellef tanımlarında hadler düşürülmüş.

110 Nolu tebliğin 5 numaralı bendinde ki uluslararası istinisnalar 120 nolu tebliğ ile yeniden düznlendiğinden yürürlükten kaldırılmış.

Edited by: Hakan Temurer

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor

Üstadım özür diledim ve yorumumu sildim..

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı advisor Nickli Üyeden Alıntı
    Üstadım özür diledim ve yorumumu sildim..

Ben yazarken silinmiş, daha sonra gördüm. Özür dilemeye gerek yok aslında, yapılan değişikliklere ışık tutmuş oldunuz.