Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yeniden acılıs 2.sınıf olurmu?

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Temmuz.2009
  Mesajlar
  715
  arkaaşlar gunaydın

  bir kac sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

  1-kapanısını verdıgımız(1.sınıf tacir) bır mukelefımız (1 sene gecti)
  tekrar acılıs yapmak ıstıyor 2.sınıf olarak acabılırmıyım?

  2-ayrıca evını adres gostermek ıstıyor?

  3-aracı ıle satıs yapacak deposu yok. he cıkısında sevk ırsaliyesi kesmesi mi gerekır?

  tşk.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  416
  1- Açık olarak kanunda belirtilmiş olan kısım üst üste iki yıl belirtilen hadlerin altında kalma ile ile ikinci sınıf olma yolu açılıyordu. Faaliyeti sona ermiş bir mükellef için ise aynı durumu kapalı olarak değil de iki yıl satış yapmamış gibi düşünebilirsiniz. Yani iki mali dönem geçmedikçe ikinci sınıf olamazsınız.

  2- Gösterebilir.

  3- Devamlı suretle aracındaki alı temin ettiği anda kendisine taşıma irsaliyesi kesmek zorunda. Kime kısmına muhtelif müşteriler yazmanız o malı/ürünü dağıtırken tek tek taşıma irsaliyesi kesmenize çözüm olur.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  25.Haziran.2008
  Mesajlar
  283
  ilk yıl yüzde yirminin altında düşüş olursa 2 yıl beklemesine gerek yok.

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  25.Haziran.2008
  Mesajlar
  283


  İşletme olarak açılış yapabilirsiniz bence

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Temmuz.2009
  Mesajlar
  715
  1 numaralı bentten ben bır yıl olarak cıkardım

  Kanun AdVERGİ USUL KANUNU
  Madde No 179
  Kapsam
  a) (I)'inciden (II)'nciye geçiş: İş hacmi bakımından I'inci sınıfa dahil olan tüccarların durumları aşağıdaki şartlara uyduğu takdirde, bunlar, bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak, II'nci sınıfa geçebilirler:
  1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette düşük olursa, veya;

  2. Arka arkaya üç dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir düşüklük gösterirse.

 6. #6
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  31.Aralık.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  8,288
  İşletme defteri olabilir. evini adres gösterebilir evet her çıkışında sevk irsaliyesi düzenlemesi gerekir

 7. #7
  Ziyaretci
  bununla ilgili bir özelge vardı onda aynı yıl içinde kapanış verip aynı yıl içinde açılırsa daha önce 1 sınıf olanlar yıl içindeki kapanış ve açılış nedeniyle yine 1 sınıftan devam etmek zorundadır.

 8. #8
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ekim.2005
  Mesajlar
  72
  Tarih30/05/2011
  SayıB.07.1.GİB.4.21.15.01-VUK-2011/43-9
  Kapsam

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  DİYARBAKIR VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü


  Sayı: B.07.1.GİB.4.21.15.01-VUK-2011/43-9 30/05/2011

  Konu : Yeniden İşe Başlanması Halinde Hangi Usule Göre Defter Tutulacağı  İlgi kayıtlı özelge talep formunun incelenmesinden, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi kimlik numarasında internet cafe ve market işletmeciliği faaliyetlerinden dolayı bilanço esasına göre defter tuttuğunuz, söz konusu faaliyetlerinizi 06/07/2010 tarihinde terk ettiğiniz, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün minibüs işletmeciliğinden dolayı basit usul mükellefi olan ... vergi kimlik numaralı ...'ın minibüsüne 24/11/2010 tarihinde ortak olduğunuz ve mezkur vergi dairesine adi ortaklıktan dolayı mükellefiyet tesis ettirdiğiniz belirtilerek, daha önce bilanço esasına tabi olmanız nedeniyle, adi ortaklığın defter tutma bakımından gireceği sınıfın belirlenmesi hususunda Başkanlığımız görüşüne müracaat edildiği anlaşılmıştır.

  213 sayılı Vergi Usul Kanununun 176 ve izleyen maddelerinde defter tutma ile ilgili hükümlere yer verilmiş ve defter tutma bakımından mükellefler birinci ve ikinci sınıf tüccarlar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Birinci sınıf tüccarların bilanço esasına göre, ikinci sınıf tüccarların ise işletme hesabı esasına göre defter tutacakları belirtilmiştir.

  Mezkur Kanunun 178 inci maddesine göre; "Aşağıda yazılıtüccarlar II'nci sınıfa dahildirler:

  1. 177 inci maddede yazılı olanların dışında kalanlar;

  2. Kurumlar Vergisi mükelleflerinden işletme hesabı esasına göre defter tutmalarına Maliye Bakanlığınca müsaade edilenler.

  Yeniden işe başlayan tüccarlar yıllık iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar II'nci sınıf tüccarlar gibi hareket edebilirler" hükmü mevcuttur.

  Kanunun 179 uncu maddesinde;

  "a) (I)'inciden (II)'nciye geçiş: İş hacmi bakımından I'inci sınıfa dahil olan tüccarların durumları aşağıdaki şartlara uyduğu takdirde, bunlar, bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak, II'nci sınıfa geçebilirler:

  1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette düşük olursa, veya;

  2. Arka arkaya üç dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir düşüklük gösterirse." hükmü yer almaktadır.

  Yine aynı kanunun 180 inci maddesinde ise;

  "İş hacmi bakımından II nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlayarak,

  1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177 nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

  2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177 nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse I'inci sınıfa geçecekleri" hükmüne yer verilmiştir.

  Başkanlığımız bilgisayar merkezi (EVDO) sorgulamaları tetkikinde; ... Vergi Dairesi Müdürlüğündeki market işletmeciliği faaliyetinizi 02/03/2010 tarihinde, internet cafe işletmeciliği faaliyetinizi ise 06/07/2010 tarihinde terk ettiğiniz, 24/11/2010 tarihinde ise ...Vergi Dairesi Müdürlüğü mükellefi ... ile birlikte ticari minibüs işletmeciliğinden dolayı adi ortaklık olarak mükellefiyet tesis ettirdiğiniz, gerçek usulde mükellef olmanız nedeniyle ortağınızın da gerçek usulde vergilendirildiği ve faaliyetinizin halen devam ettiği tespit edilmiştir.

  Yukarıda yer alan hükümlere göre, bilanço esasına göre defter tuttuğunuz faaliyetinizi terk ederek, adi ortaklık olarak yeniden işe başlamanız sebebiyle, yıllık iş hacminiz belirleninceye kadar ikinci sınıf tüccar olarak işletme hesabına göre defter tutmanız mümkün bulunmaktadır.

  Bilgilerinize rica ederim.

  semra YAVUZASLAN-İST.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •