Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hizmet Sözleşmesi Damga Vergisi

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  12.Haziran.2012
  Mesajlar
  24


  KİMİSİ İÇİN GEREKSİZ / ÖNEMSİZ / ÇOK AYRINTI / VS.OLABİLİR AMA BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞUNDAN SORUYORUM :AŞAĞIDA YÜRÜTTÜĞÜM MANTIK DOĞRU MUDUR? HATAM - YANLIŞIM OLABİLİR İNSANCA CEVAPLAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM...<div></div><div> DANIŞTAY 7. DAİRESİ / <b style="mso-bidi-font-weight: normal;">Esas
  No:1997/2496<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></span>[/b]
  / </font><b style="mso-bidi-font-weight: normal;">Karar
  No</span>:1998/669</span>[/b]

  / <b style="mso-bidi-font-weight: normal;">Karar
  Tarihi </span>:25 Şubat
  1998 Çarşamba</span>[/b]<b style="mso-bidi-font-weight: normal;"></span>[/b]

  </font></div><div align="left">

  </font></div><b style="mso-bidi-font-weight: normal;">ÖZET</font></font></span>[/b]<div align="left">

  </font></div></span> </span>DAMGA VERGİSİ MATRAHININ SÖZLEŞMEDE BELİRTİLEN BEDEL
  (KIYMET BEDELİ) OLMASI NEDENİYLE, BU BEDELE KATMA DEĞER VERGİSİNİN, İLAVE
  EDİLMESİ SURETİYLE BULUNAN YENİ BEDELİN İŞ BEDELİNİ OLUŞTURMADIĞI, DOLAYISIYLA
  BU BEDEL ÜZERİNDEN DAMGA VERGİSİ TARHİYATI YAPILAMAYACAĞI HK.&lt;
  </font> </font><div align="left"></font></div>YANİ DAMGA VERGİSİ KDV HARİÇ TUTAR ÜZERİNDEN HESAPLANIR YANİ BRÜT TUTAR ÜZERİNDEN HESAPLANIR DOLAYISIYLA SM MAKBUZUNDAKİ BRÜT TUTARLA DAMGA VER.NİN HESAPLANMASINA KONU OLAN TUTAR AYNIDIR Ör:</font></font></span>SÖZLEŞMEDE AYLIK

  100,- TL DİYORSA DAMGA VERGİSİ DİREKT ( /0,98 DEMEDEN) 100*12= 1.200,- * 8,25 / 1000 = 9,90 TL<div></div>KESİLECEK AYLIK SM MAKBUZU TUTARININ DA (TAHSİL EDİLEBİLİRSE TABİ) BRÜTÜ 100,- OLACAKTIR.<div></div>???????????</font><div align="left"></font></div></font><div></div>

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  843
  Stajyer arkadaşım,

  Yukarıda eklemiş olduğun danıştay kararını ve diğer yargı kararlarını idarede benimsemiş verginin vergisi olmayacağını kabul ederek 29/01/1997 tarihinde 30 seri nolu Damga Vergisi genel tebliği ile birlikte aşağıda ki açıklamaya yer verilmiştir.

  "Bu konuda verilen ve sürekli hale gelen yargı kararlarında damga vergisi matrahına dahil edilen katma değer vergisinin, üstlenilen işin ya da verilen hizmetin bir bedeli olmadığı belirtilerek, katma değer vergisinin damga vergisi matrahına dahil edilmesi halinde, verginin vergilendirilmesi gibi bir uygulama sonucu doğacağı gerekçesiyle, katma değer vergisinin nispi damga vergisinin hesaplanmasında dikkate alınmaması gerektiğine hükmedilmiştir.

  Sürekli hale gelen yargı kararları uyarınca, bundan böyle nispi damga vergisine tabi kağıtların muhtevasında, katma değer vergisi yönünden herhangi bir düzenleme olup olmadığına bakılmaksızın,

  1. Damga vergisinin katma değer vergisi hariç olmak üzere sadece işin bedeli üzerinden hesaplanması,

  2. Katma değer vergisi dahil edilerek düzenlenen kağıtlardan alınması icabeden damga vergisinin ise katma değer vergisi tutarı düşüldükten sonra kalan meblağ üzerinden hesaplanması..." hükmü yer almaktadır.

  Ancak bilindiği üzere serbest meslek erbaplarının vergi mükelleflerine yapılan hizmet teslimlerinde gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.
  Bununla birlikte sözleşmede örnek olarak KDV dahil 100 TL ücret alınacak diye bir ibare varsa hesaplamalar şu şekilde olacaktır.
  Bürüt102.04 (100/0,98)
  KDV 18,37
  Stopaj(-) 20,41
  Net ödenen 100,00 TL

  Yukarıda görüldüğü üzere bürüt tutarı 102,04 TL yapmaktadır. 100 TL sini meslek mensubu tahsil eder 20,41 TL sini ise mükellef vergi kanunları gereği kesintiye uğratıp serbest meslek erbabına ödemek yerine muhtasar beyannamesi ile vergi dairesine öder. Yıl sonunda serbest meslek erbabı şartların oluşması ile bu tutarı ya nakit iade alır yada vergi borçlarına mahsup olarak kullanır.

  Bu bildiğiniz bilgi niye yazdım... Çünkü 20,41 TL aslında ne mükellefin nede idarenin, kesintiye uğrayan 20,41 TL meslek erbabının hak ettiği ücreti. Bu yüzden işin özü gereği damga vergisi bürüt olan 102.04 TL üzerinden hesaplanmalıdır.

  Yani sözleşmenin 1 yıllık olduğunu ve tek nüsha düzenlendiğini var sayarsak 102,04x12= 1.224,48x binde 8,25 = 10,10 TL ödenmesi gerekir.

  Saygılarımla,
  Gökhan KAYA
  Edited by: GOKHAN_7
  Saygılarımla,

  SMMM Gökhan KAYA

  (İstanbul)

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  12.Haziran.2012
  Mesajlar
  24
  Antalyadaki sözleşmelerde "ücrete kdv dahil değildir" ibaresi var bu durumda ilk yazdığım yazıda ki mantık dorğu değil mi?

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •