Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Piknik Alanı yazar kasa Hk.

 1. #1
  Ziyaretci
  Herkeze kolay gelsin piknik alanında Yemek ve ızgara hizmeti veren işletmenin Elektriği yoktur Bizde Elektrik yok diye yazar kasa almadık.... 10 gün önce Elektrik bağlatmıştır. Vergi danışma diyorki Yazar kasa almak zorundaydınız.. Ama elektriği yok idi 10 gün önce elektrik bağlandı ormanda bir yer burası... Ödeme kaydedici cihaz ile ilgili nasıl bir yolizlemek gerekir.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2012
  Mesajlar
  213


  BaşlıkElektrik bağlantısı bulunmayan işyerinde ÖKC kullanma mecburiyetinin bulunup bulunmadığı hk.
  Tarih15/02/2011
  SayıB.07.1.GİB.4.06.18.02-323100-7838/-72
  Kapsam

  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

  (Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)  Sayı

  :

  B.07.1.GİB.4.06.18.02-323100-7838/-72

  15/02/2011

  Konu

  :

  Elektrik bağlantısı bulunmayan işyerinde ÖKC kullanımı hk.

  İlgi dilekçenizde; ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, ... adresinde piknik işi ile iştigal ettiğinizi, ödeme kaydedici cihazınızı ve bu cihazınıza ait levhanızı süresi içinde aldığınızı, iş yeri adresinizin çevresinde yapılaşmanın az olduğunu, elektrik altyapısının getirilmesinin bireylere ait olduğunu bunun da aşırı maliyetli olması nedeniyle elektrik temin edemediğinizden cihazınızı kullanamadığınızı belirterek satışlarınızı belgelendirmek için elektrik temin edene kadar dip koçanlı perakende satış belgesi ve fatura kullanıp kullanamayacağınız hususunda Başkanlığımızdan görüş verilmesi talep edilmektedir.

  Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanunla, perakende ticaretle uğraşan veya hizmet ifa eden birinci ve ikinci sınıf tacirlere Vergi Usul Kanununa göre fatura verme mecburiyeti olmayan satışlarının belgelendirilmesi için ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti getirilmiştir.

  Öte yandan, 173 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin C/4-b. bölümünde, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinde bulunan mükelleflerden işyerleri elektrik şebekesinin tesis edilmediği yerlerde veya elektrik şebekesi tesis edilmekle birlikte geçici elektrik kesintisinin olduğu zamanlarda mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz kullanmalarının fiilen imkânsız olması hallerinde, bu faaliyetlerini, ödeme kaydedici cihaz kullanmadan Vergi Usul Kanununun 232'nci ve 233'üncü madde hükümlerine göre fatura veya perakende satış fişi ile belgelendirebilecekleri açıklanmıştır.

  Buna göre; ... adresindeki iş yerinizin bulunduğu mahale elektrik şebekesi tesis edilinceye kadar yapacağınız satışlar ve hizmet ifaları için 213 sayılı Vergi Usul Kanununda belirtilen fatura veya perakende satış fişlerini düzenlemeniz, elektrik şebekesinin tesis edildiği tarihten sonra gerçekleştirilecek satış ve hizmet ifalarını ise sahibi olduğunuz ödeme kaydedici cihazı kullanmak suretiyle belgelendirmeniz gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.  Vergi Dairesi Başkanı a.

  Grup Müdürü V.

  (*)Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

  (**)İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

  (***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2012
  Mesajlar
  213

  Edited by: mesrur

 4. #4
  Ziyaretci
  Yazar Kasa Almak zorundamıydık biz acaba...

 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2012
  Mesajlar
  213
  benim yazıdan anladığım o, almak zorundasınız gibi.

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2012
  Mesajlar
  213
  elektriğin olmaması mükellefi yazar kasa alma ve kullanma mecburiyeti dışında bırakmıyor, ancak elektrik alınıncaya kadar mükellefe diğer belgeleri kullanman şartıyla yazar kasa al ama kullanmayabilirsin diyor. elektrik şebekesi geldiği andan itibarende yazar kasanı faaliyete geçir diyor..

  kolay gelsin

 7. #7
  Ziyaretci


  anladımda Yazar Kasayı alıp ne yapcak 15 yıllık işyeri elektrik 10 gün önce geldi

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •