Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şantiye şefi sigortası

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2008
  Mesajlar
  162
  Serbest büro işleten ve inşaat yapım faaliyetinde bulunan bir inşaat mühendisi 5 adet şantiyenin şantiye şefliğini alıp beş ayrı inşaattan sigortasını yaptırıp bağkur kapsamı dıışana çıkarak ayda 5 x30 =150 gün sigortalı gözükmektedir.
  İnşaat mühendisi olup herhangi bir ticari faaliyeti olmayan kişilerin şantiye şefi olarak çalışıp sigortalı olmaları gayet doğal. Ancak ticari faaliyeti olan kişi eğer şantiye şefi olacaksa bile şantiyeyi kontrol etmek vs. yapması gereken görevleri karşılığı ücretinigerek serbest meslek herek fatura karşılığı keserek alması gerekir diye düşünüyorom. Öyle olması gerekiyor gerekçesi ile sadece ruhsatta şantiye şefi yazıyor diye gerçekte inşaatta çalışmayan kişiyi sigortalı göstermek zorunda kalınıyor.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2008
  Mesajlar
  162
  Muhasebecilerden serbest bürosu olup ta bazı müşterilerinin defterlerini müşterisinin işyerinde tutan arkadaşlar var onlarda o zaman kendilerini orada sigortalı göstersinler bağkurdan kurtulsunlar o zaman....
  Ancak Turmob'un odalara gönderdiği yazı var. Serbest büro işleten SM, SMMM herhangi bir yerde bağımlı çalışamaz bağkurdan çıkamaz diye... Bu inşaat mühendislerin odası bu konuda niye böyle davranıyor...

 3. #3
  Ziyaretci
  Yakın zamanda yeni bir kanun maddesi çıkmıştı...torba yasa ile...
  işyeri olan kişi işyerini kapatmadan veya başkasına devretmesine gerek olmadan başka yerde sigortalı olabilir "diye..
  sanırım bundan faydalanılıyor...
  SGK olayı tam bir çorba..... 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2008
  Mesajlar
  162
  Ne kadar bundan faydalanılmış olsa da bir fiil çalışma yok bir nevi sahte sigortalılık kişi bürosunda ticari faaliyetini yürütüyor. Bununla ilgili bu kişileri sen benim inşaatımda çalışmıyorsun onun için seni sigortalı gösteremem şantiye şefliği için ödediğim paranın faturasını kes bana denilemez mi?

 5. #5
  Ziyaretci


  tabiki serbest meslek makbuzu kesebilir. ayrıyeten sigortalı olmasına da gerek kalmaz.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •