Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TEK ORTAKLI ŞİRKET

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Ticaret sicillerde tek ortaklı şirkete geçiş işlemleri başlamış.
    Bu konuda ne yapmak gerekiyor.
    Örnek 2 ortaklı bir Ltd.Şirket için.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    HİSSE DEVRİ YAPACAKSINIZ....

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Karar alıp hisse devrimi yapacağız.
    Başka bir işlem varmı.
    Ş.KARTAL

Üye

Tek ortaklı şirket işlemleri;
    1- Hisse Devir öncesinde Muvafakat Kararı,
    2- Bu kararla Noterden Hisse devri yapılacak,
    3- Hisse Devrinden sonra Nihai karar alınacak ve bu karar sadece şirkette kalan tek ortak tarafından imzalanacak,
    4- Muvafakat kararı(Noter Tasdikli), Hisse Devir Senet(ler)i, Hisse Devri sonrası Karar (Noter Tasdikli) 519 ncu maddeye göre Dilekçe örneği (Bu dilekçe şirket ortaklığının son durumunu gösteriyor)
    ayrıca ticaret siciline ve odaya hitaben ayrı ayrı dilekçe, Birde Ticaret siciline tescil ücreti
    Bu kadar.

Yanlız noterden hisse devri işlemi yapılırken yanınıza şirket ortaklarının enson hisselerini gösterir ticaret sicil gazetesi de olsun mutlaka
    işi çalışmalar diliyorum....

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    <DIV style="-: https://www.kto.org.tr/s/i/middle_page_title_bck.png; TEXT-ALIGN: left; PADDING-BOTTOM: 8px; WIDOWS: 2; TEXT-TRANS: n&#111;ne; : rgb255,255,255; TEXT-INDENT: 0px; MARGIN: 0px 0px 9px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; DISPLAY: block; FONT: medium 'Times New Roman'; WHITE-SPACE: normal; -: 0% 100%; ORPHANS: 2; LETTER-SPACING: normal; COLOR: rgb0,0,0; WORD-SPACING: 0px; PADDING-TOP: 0px; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px" ="middle_page_title clearfix">
    <H1 style="PADDING-BOTTOM: 0px; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; WIDTH: 444px; PADDING-RIGHT: 0px; FONT: 700 14px/23px Arial; : left; COLOR: rgb16,36,97; PADDING-TOP: 0px">HİSSE DEVRİ (TEK ORTAĞA DÜŞÜRME) TESCİL İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR</H1>
    <DIV style="-: https://www.kto.org.tr/s/i/text_size_bck.png; PADDING-BOTTOM: 0px; : transparent; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; -: 100% 50%; : right; HEIGHT: 23px; PADDING-TOP: 0px" =text_size>Yazı Boyutu :
    <DIV style="TEXT-ALIGN: left; PADDING-BOTTOM: 0px; WIDOWS: 2; TEXT-TRANS: n&#111;ne; : rgb255,255,255; TEXT-INDENT: 0px; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; FONT: 12px/19px Verdana; WHITE-SPACE: normal; ORPHANS: 2; LETTER-SPACING: normal; COLOR: rgb0,0,0; WORD-SPACING: 0px; PADDING-TOP: 0px; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px" ="middle_ page_detail">
    <DIV style="PADDING-BOTTOM: 0px; LINE-HEIGHT: 19px; MARGIN: 0px 0px 10px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; FONT-FAMILY: Verdana; FONT-SIZE: 12px; PADDING-TOP: 0px" id=page_ =" text_">
    1. <LI style="TEXT-ALIGN: justify; PADDING-BOTTOM: 0px; LIST-STYLE-: decimal; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; PADDING-TOP: 0px">Ticaret Sicili Memurluğu'na hitabendilekçe. (Yetkili tarafından imzalı)</LI>
      <LI style="TEXT-ALIGN: justify; PADDING-BOTTOM: 0px; LIST-STYLE-: decimal; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; PADDING-TOP: 0px">Hisse devrine dair yönetim kurulukararınoter onaylı 2 adet</LI>
      <LI style="TEXT-ALIGN: justify; PADDING-BOTTOM: 0px; LIST-STYLE-: decimal; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; PADDING-TOP: 0px">Nama yazılı hisseleri devir eden ve devir alan ortakların bu işlemini gösterir pay defteri ilgili sayfasının sureti (noter onaylı 1 adet)</LI>
      <LI style="TEXT-ALIGN: justify; PADDING-BOTTOM: 0px; LIST-STYLE-: decimal; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; PADDING-TOP: 0px">Hisse devir sözleşmesi aslı (1 Adet)</LI>
      <LI style="TEXT-ALIGN: justify; PADDING-BOTTOM: 0px; LIST-STYLE-: decimal; MARGIN: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-RIGHT: 0px; PADDING-TOP: 0px">Şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğu, tek pay sahibinin adı, soyadı, yerleşim yeri (ikâmetgahı), vatandaşlığı, Türk vatandaşı ise T.C. kimlik numarası, yabancı uyruklu ise vergi numarası veya yabancılara mahsus kimlik numarasının belirtildiğiyönetim kurulu kararı(noter onaylı 2 adet) Kararda ayrıca devre muvafakat edildiği belirtilir.</LI>

Not 1:Ayrıca yabancı uyruklu pay sahibinin noterden onaylı, türkçe tercümeli pasaport sureti ile ikamet adresi Türkiye’ de ise ikamet teskeresi eklenmelidir.
    Not 2:Tek pay sahipli anonim şirketlerde, bu pay sahibi genel kurulun tüm yetkilerine sahiptir. Tek pay sahibinin genel kurul sıfatıyla alacağı kararların geçerlilik kazanabilmeleri için yazılı olmaları şarttır. (TTK M. 408/3)
    Not 3:Pay sahibi sayısı bire düşerse, durum, bu sonucu doğuran işlem tarihinden itibaren yedi gün içinde yönetim kuruluna yazılı olarak bildirilir. Yönetim kurulubildirimi aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde, şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğunu tescil ve ilan ettirir. Ayrıca, hem şirketin tek pay sahipli olarak kurulması hem de payların tek kişide toplanması hâlinde tek pay sahibinin adı, yerleşim yeri ve vatandaşlığı da tescil ve ilan edilir. Aksi hâlde doğacak zarardan, bildirimde bulunmayan pay sahibi ve tescil ve ilanı yaptırmayan yönetim kurulu sorumludur. (TTK. M.338/2)

MEVCUT ANONİM ŞİRKET YÖNETİM KURULU ESAS SÖZLEŞMEDE YAZILI SAYIDAN FARKLI BİR SAYIDA SEÇİLECEKSE VEYA YÖNETİM KURULUNA DIŞARIDAN HERHANGİ BİR ÜYE GİRECEKSE ESAS SÖZLEŞMENİN İLGİLİ MADDELERİNDE TADİL YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

Örn.:
    YÖNETİM KURULU ve SÜRESİ :
    Madde7-Şirketin işleri ve idaresi Genel Kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu Hükümleri dairesindeortaklararasındanseçilecek ( 3 ) üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yürütülür. İbaresi
    Şirketin işleri ve idaresi Genel Kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu Hükümleri dairesindeortaklar arasından veya dışarıdan seçilecek ....... üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yürütülür" şeklinde tadil edilir.

<DIV style="-: https://www.kto.org.tr/s/i/ic&#111;n_attenti&#111;n.png; BORDER-BOTTOM: rgb187,187,187 1px solid; TEXT-ALIGN: justify; BORDER-LEFT: rgb187,187,187 1px solid; PADDING-BOTTOM: 5px; : rgb246,248,250; MARGIN: 5px 0px; PADDING-LEFT: 35px; PADDING-RIGHT: 5px; -: 5px 5px; BORDER-TOP: rgb187,187,187 1px solid; FONT-WEIGHT: 700; BORDER-RIGHT: rgb187,187,187 1px solid; PADDING-TOP: 5px" =attenti&#111;n_pd>KARARLARIN ALTINDA YÖNETİM KURULUNUN T.C. NUMARALARI MUTLAKA YAZILI OLACAK.

YUKARIDA İSTENİLEN EVRAKLARDAN BİRER ADET ODA SİCİL SERVİSİNE AYRICA VERİLECEKTİR.
    Edited by: Nevzat YILMAZ