Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: şirket devri nedeniyle işçi tazminatları

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    20.Kasım.2006
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    408


    tekrar selamlar
    Anoniş şirket tüm hisseerini başka bir şirkete devrediyor.devreden ortak der ki?işçilerin tazminatlarını ben üstleniyorum ödeyeceğim.hiçbir işçi işten çıkmayacak olduğu gibi görevine devam edecek isteyen kalır isteyen gider yani.bu durum işçilere daha önceden bildirilmediğinden dolayı ben ihbar tazminatı da ödeyeceksiniz dedim hayır işten çıkarma yok ki?olsa ödenir de devam diyorlar?
    sizce nasıl yapayım hesabı

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">İşyerinin veya bir bölümünün devri <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    Madde 6 - İşyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.

    Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür.

    Yukarıdaki hükümlere göre devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır.

    Tüzel kişiliğin birleşme veya katılma ya da türünün değişmesiyle sona erme halinde birlikte sorumluluk hükümleri uygulanmaz.

    Devreden veya devralan işveren iş sözleşmesini sırf işyerinin veya işyerinin bir bölümünün devrinden dolayı feshedemez ve <B style="mso-bidi-font-weight: normal">devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz[/B]. Devreden veya devralan işverenin ekonomik ve teknolojik sebeplerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları veya işçi ve işverenlerin haklı sebeplerden derhal fesih hakları saklıdır.

  3. #3
    Üye
    Üyelik tarihi
    14.Ağustos.2012
    Mesajlar
    84


    Anonim şirketin tüm hisselerini başka bir şirkete devredilmesi İşyeri devri değildir, hisse devri dir. Bu nedenle ne kıdem ne de ihbar tazminatı ödenemez, Ayrıca böyle bir ödeme yapolmış ise Kanunen Gider kaydı yapılamaz

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    20.Kasım.2006
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    408
    yanıtınız için teşekkür ederim fakat biraz açar mısınız.bunu engelleyen kanun maddesi vs.devreden aptron herkezin tazminatını ödeyeceğim diyor.herkesin çıkışını yapsak tekrar iş alsak?


  5. #5
    Üye
    Üyelik tarihi
    14.Ağustos.2012
    Mesajlar
    84
    -Çalışanlara iş kanunundan doğan hakları, İş kanununa uygun olarak ödenmediği takdirde Vergi yasaları açısından kanunun kabül edilen bir gider olmadığı kanaatindeyim.

    1475 sayılı İş Kanunu'nda istifa eden yada iş akdi sona ermedenkıdem tazminatı ödeneceğine ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak, işverenin -cezai yaptırım bulunmadığı için- istifa eden yada iş akdi sona ermeyen işçiye de kıdem tazminatı ödenmesinde de herhangi bir yasal sakınca yoktur. Bundan istifa eden işçinin kıdem tazminatı alma hakkı olduğu düşünülmemelidir. GVK'nın 25/7. maddesinde yer alan hükme göre "1475 ve 854 sayılı kanunlara göre ödenmesi gereken kıdem tazminatlarının tamamı..." vergiden müstesna tutulmaktadır. Eğer istifa edenlere yada iş akdi devam ederken kıdem tazminatı ödenmiş ise, Maliye Bakanlığı denetim elemanları bu tutarın vergi matrahından indirilmesini kabul etmeyebilir. Üstelik bu şekilde ödenen tazminat vergiden de istisna edilmemiştir.



    Kötü niyetli çalışanların ileri sürebileceği iddialar ile ilgili Resul Kurt Beyefendinin okurlara verdiği cevap yeterince açıklayıcı olmuştur. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    RESUL KURT <O:P></O:P>
    Çalışan işçi kıdem tazminatı alamaz<O:P></O:P>
    1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesine göre aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı veya ikramiye ödenmez.<O:P></O:P>
    Ancak kıdem tazminatı ödenmiş hizmet süresinin tekrar dikkate alınmayacağı yolundaki bu hüküm, kıdem tazminatı alarak işyerinden ayrılma halinde uygulanabilir. <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Eğer sona eren bir hizmet sözleşmesi değil, aynı işverenin diğer bir işyerinde yada aynı işyerinde aralıksız çalışma söz konusu ise bu durumda iş akdinin devam etmesi nedeniyle bu hüküm uygulanmaz. Yani hizmet akti devam ederken yapılan bir ödeme kıdem tazminatı olarak kabul edilemez.<O:P></O:P>[/I][/B]
    Hizmet ilişkisi devam ederken kıdem tazminatı adıyla yapılan ödemenin gerçekten, hukuk anlamında kıdem tazminatı olup olmadığına gelince; bu iş Kanununun kıdem tazminatını düzenleyen 14. maddesinde bu hakkın doğumu için gerçekleşmesi gerekli şartlara bakmak ve nitelendirmeyi ona göre yapmak lazımdır. Kanunun anılan maddesinde kıdem tazminatına hak kazanabilmek için gerçekleşmesi gerekli koşulların başında hizmet aktinin maddede açıkca belirlenen sebeplerle işveren ya da işçi tarafından feshedilmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması koşulu yer almaktadır. Bunun doğal sonucu olarak da hizmet ilişkisini doğuran hizmet akti feshedilmeden ya da işçinin ölümü ile son bulmadan kıdem tazminatı hakkının doğması mümkün değildir.<O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Bir işyerinden diğer bir işyerine nakil akdin feshi sonucunu doğurmaz. İşyerinin devrinde de aynıdır. İşçinin ekonomik gerekçelerle işverenden olan kıdem tazminatını alarak çalışmaya devam etmesi kıdem tazminatına hak kazanılan bir durum değildir[/I][/B].<O:P></O:P>
    İş ilişkisi devam ederken kıdem tazminatı adıyla bir ödeme yapılmaması gerekir.<O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Bu ödeme ancak işçinin ilerde son ücreti ve tüm hizmet süresine göre hesap edilecek kıdem tazminatından mahsup edilebilecek bir meblağı teşkil edebilir.<O:P></O:P>[/I][/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Yargıtay’ın istikrar kazanmış uygulamasına göre bu tür ödemenin avans olarak kabulü ile tüm hizmet süresi üzerinden hesaplanan kıdem tazminatının yasal faizi ile birlikte mahsubu gerekmektedir. Dolayısıyla da işçiye hizmet akdi devam ederken kıdem tazminatı adı altında ödeme yapılmamalıdır[/I][/B].<O:P></O:P>

    Yıllık izin hakkı devam eder
    <O:P></O:P>
    Bu tür durumlarda işçinin iş sözleşmesi kesintisiz devam ettiği için yıllık izin kıdemi de devam etmektedir. Ancak iş akdi devam ederken yıllık izin adı altında ödeme yapılamayacaktır. 15 yıl (dahil) ve daha fazla hizmeti olanlar en az 26 gün yıllık izin kullanmaktadır. Dolayısıyla 01.03.1993 yılından bu yana kesintisiz çalışan okurumuzun izin 26 gün izin hakkı olacaktır. twitter/resulkurt34
    ÇÖZÜM OLARAK....
    <O:P></O:P><O:P>-Ancak iş sözleşmelerini işveren tek taraflı olarak feshedip, KIDEM- İHBAR bedeli ile hak edip de kullandırılmamış olan Yıllık izin ücretleri ödendikten sonra TEKRAR İŞE ALIBANİLİR. Benim kanatimce bu şekilde çözülebilir. Bu şekilde yapılan işlem devreden ortak tarafından kabül edilmeyecektir diye düşünüyorum.o halde hissesini devreden ortak işlemiş olan kıdem tazminat bedellerini hesaplayıp, anlaştıkları hisse devir bedelinden kıdem tazminatı karşılığı olarak düşebilir. <O:P></O:P></O:P>Edited by: Eşrefoğlu

  6. #6
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    10.Temmuz.2012
    Mesajlar
    131


    peki şöyle bir durum var burda ne olacak a.ş patrona ait başka bir a.ş. ile birleşti aslında a şirketi kapanacaktı ama patronların gücüne gitti kapatmayalım diğer şirketimizle birleştirelim dediler ve b şirketi ile birleştirdiler ancak b şirketi istanbulun öbür ucunda mekan farklı şimdi kapanan a şirketindekilere ya b şirketine gidin çalışın ya da kapanan a şirketinin yanında gene bana ait c şirketii var orda çalışın dediğinde ve tazminat ödemesinden kaçınıldığında haklrınız devam ediyorçalışacağınız c şirketinde deyincedurum ne olacak işçi ihbar alabilir mi bu durumda zira irleşilen firmada mekan farklı asıl çalışılan firma ise c şirketi kapanan da değil birleşende değil

  7. #7
    Banned
    Üyelik tarihi
    24.Nisan.2012
    Mesajlar
    1,090


    işçiyi başka bir mekanda çalıştırmak için yazılı izin almak şart ayrıca eski çalıştığı yer devrolduysa ve işçiyi başka bir grup firma bünyesinde değerlendireceklerse gene de hem kıdem hem ihbar alıp çıkması lazım işçinin

  8. #8
    Üye
    Üyelik tarihi
    14.Ağustos.2012
    Mesajlar
    84
    Bu konu ile ilgili adaysd arkadaşımız size cevap oluşması maksadı ile ilgili yasa maddesini size göndermiş.Yasa maddesi yeterince açık



Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •