Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV BEYANNAMESİ

Hybrid View

Müdavim Üye

Kolay gelsin,
    2012/5.aya ait bir müşterim 900 tl tutarında bir adet fatura kesmiştir. Tarafıma şimdikesmiş olduğum faturanınaynısı geri gönderilmiş...ancak ben bunu 5.ayda gelir olarak kdv beyannamesinde bildirdim...
    Bu durumda ne gibi yol izlemeliyim?
    İyi çalışmalar...

Müdavim Üye

güncel

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Karşı tarafın iade faturası düzenlemesi ve buna göre işlem yapılması gerekir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye
    Karşı tarafla görüştüm üstadım da, iade faturası bize kesmiyor...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Eğer karşı taraf belgeyi mayıs ayında kayıtlarına almışsa ve kdv beyanında indirim konusu yapmışsa iade faturası düzenlemek durumundadır. Aksi halde usulsüzlük cezası ile karşılaşabilir. Bu şekilde (faturanın ve malların olduğu gibi iadesi) yapılacak işlem hatalıdır. Israrla fatura kesmiyorsa sizin düzeltme beyannamesi ve kaydı yapmanız gerekecek. Düzeltme sonucu matrah azalacağından belki ilgili dönem 191-391 listeleriniz istenebilir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye

5 ay faturası diyosunuzibşz 8 aydayız mükellefiniz ilgili dönemde faturayı müşterisine göndermişmi,karşı taraf faturayı kabul etmişmi yada ittiraz etmişmi bunlar hepsi ayrı mevzular,ama ben yerinizde olsam düzeltme yapmam,matrah azaltıcı olduğundan incelemek isteyebilir idare ve idareye mantıklı bir izahat yapmanız gerekebilir,ben olsam yerinizde mükellefe durumu izah eder ellerinden bir yazı alırdım konu ile ilgili ve hiç bir düzeltme filan da yapmazdım.başka yapıcak bişey görünmüyor çünkü karşı taraf kayıt altına almamış alsaydı çıkış yolu iade faturası idi.
    Çaresizseniz ÇareSİZSİNİZ...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Denizli
    bende adiladiguzel e katılıyorum , eğer siz bu faturayı 5. ayda bildirdiyseniz karşı taraf kayıt a alsın almasın hiç bir düzeltme işlemi yapmayınız. Fakat ba bs de bildirilmesi gerekmiyorsa. Gerekiyor ise düzeltme yapılması şart.
    Vay benim köpek yalnızlığım
    Ben memleket arsızıyım

Müdavim Üye
    Teşekkür ediyorum değerli görüşleriniz için üstadlarım...

Ziyaretci

düzeltmeyide karşı tarafın yapması gerekmez mi ? sonuçta 5 döneme ait fatura daha şimdi geliyor ve normal işlemleri arkadaşın firması yapıyor ya iade kesilicek yada düzeltme karşı taraf tarafınca verilmiycek mi ?