Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ERZAK YARDIMINDA STOPAJ

Ziyaretci

arkadaşlar personele ayın olarak verilen menfaatler damga vergisinin konusuna girmemektedir bu yüzden damga vergisinin hesaplanmaması gerekmez mi?Ayrıca bende de böyle bir fatura var kdv hariç 1800,00tl lik.bu faturadan çok az kısmı personele dağıtıldı geri kalanı belli müşterilere poşetler halinde verildi ben tamamını kkeg yapmayı düşündüm fakat gelir vergisi kesintisi yönünden sıkıntı olur mu bilemedim

Müdavim Üye
    KDV indirim konusu yapılmalıdır.Ancak hesaplanan KDV durumu söz konusu olmadığından nihai tüketici durumundaki personele verilen erzak için sadece gelir vergisi kesintisi yapılmalı tutar olarak ta kdv dahil tutar esas alınmalıdır...

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Ayni yardımlar damga ve gelir vergisinden muaf değilmidir.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Pardon damga ve stopaj uygulanacak,brütleştirilirek.
    Ssk priminden muaf.
    Ş.KARTAL

Kıdemli Üye

ben ilk defa duydum böyle birşey ilk defa gördüm bizde erzak aldık 10.000+kdv normal yemek giderleri olarak faturası işlendi ödemesi yapıldı işçilerede erzaklar dağıtıldıacaba benim bilmediğim bir uygulama mı var işçilere erzak yarrdımı yapmak için 360 mı çalışacak bordroya mı işlenecek tevkifat mı olacak böyle bir yasa kanun yönetmelik mi var bordroya yansıtmak zorunlu mu direk yemek gideri işlenemez mi kusuruma kalmayın ilk defa görüyorum da beni aydınlatırmısınız acaba
    tıpkı amortisman gibi bir saçmalıkda burda karşımıza çıkıyor maksat bizeş yaptırmak değil kafaları karıştırıp değerli vakitlerimizi boş şeylerle geçirtmek düşünen üreten bir toplum isemiyorlar olay öylemiydi,şöylemiydi,böylemiydi kesin bir şey bile yok bu nasıl bir meslek arkidiş kendimizi beynimiiz bilgimizi yenilemekden bedenimizi ve sağlığımızı çürüttük beEdited by: smmci

Ziyaretci

evet yanlış bilgilendirme olmasın damga vergisi de hesaplanacakmış.ben de sabahleyin dünya gazetesi kaynaklı ibrahim ışıklının yazısında okudum damga vergisinin hesaplanmayacağını.ama şimdi bir çok örneğe baktım hep hesaplanmış.Edited by: denizsmmm

Ziyaretci

sayın smmci sana katılmamak mümkün değil.1.800 tl lik fatura yüzünden strese girdim hala kayda almadım.acaba direkt gider mi yapsam kkeg mi yapsam gelir vergisi hesaplasam mı hesaplamasam mı vs vs ama bizim şöyle bir durum var toplam 40 poşet yapıldı bunun 13 tanesi personele geriye kalanı belli müşterilere ikram anlamında dağıtıldı.hiç uğraşmıycam tamamını kdv dahil kkeg yapıcam.

Üye
    Personele, yemek yediğini gösterir fatura yahut fiş karşılığı olmaksızın, " yemek parası" adı altında yapılan ödemelerin tümü net ücret niteliğindedir. Keza, personele evinde yemesi için verilen yemeklik malzemelerin (erzakın) KDV dahil tutarı da net ücret niteliğinde olup brüte götürülmek suretiyle stopaja tabi tutulması gerekir. (Stopaj esnasında Sosyal Sigorta Primi hesaplanmaz.) (mehmet maç)
    semra YAVUZASLAN-İST.