Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yabancı ftr.

Müdavim Üye
    slm arkadaşlar yurtdışına çıkan araç motorin faturası alıyor fatura tamamen arapça yazılı. bu faturaları kayda nasıl almamız lazım. eskiden tercüme ettiriliyor diye biliyordum şimdi nasıl uygulanıyor acaba. birde yurt dışındaki firmaya kesilen fatura dolar üzerinden mesela 2000 dolar diye yazıyor . bunu da normal doları tl ye çeviripmi işlememiz lazım.

Ziyaretci
    kendiniz ve müşteriniz okuyabiliyorsa direk kayda alabilirsiniz birden çok evrak var ise bir tablo halinde müşterinize imzalatıp bordo gibi kayda alabilirsiniz müşterim uluslararası nakliyeci ırak v.s. doğu ülkeleri ve gürcistana gidip geliyor transit geçiş ücretleri v.s. hepsini bir liste yapıyorum imzalatıyorum işliyorum tercüme yaptırmaya kalksak yüksek tutarlarda ücret istiyorlar

Müdavim Üye

Müdavim Üye
    slm arkadaşlar mesela ıraktan aracımıza aldığımız motorin faturasında kdv işlemeyeceğiz değilmi. mesela fatura 500 dolar oalrak kesilmiş.bunu döviz alış kurumu yksa döviz satış kuru üzerindenmi kayıtlara alacağız.
    diğer bir konu uluslararası nakliya firması ıraka mal taşıyor fturayı mesela 2000 usd kesiyor bunu tl ye çevirip kdvsiz olarak işliyoruz.bunlarda gümrük beyannamesi falan olmuyor değilmi biz taşıyıcıyız sonuçta.

Ziyaretci
    doğrudur

Müdavim Üye
    abi senle msnde konuşabilirmiyiz takıldığımız yerde yardım edebilirmisin ben ilk defa yapiyorumda ulus.taşımacılık işini.