Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 456
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 54 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 700 Bin Şirketin Denetçisi Buharlaştı

Kıdemli Üye
    eonur bey merak edilecek bir şey yok.

zaten yönetmelik taslağı 26. madde ile bu ayrımı yapıyor.

geçici madde ile hem spklisanslılar hem 15 yıllıklar sınavdan muaf olabilirler ancak denetimi tek başlarına yapmak için 26 maddede yer alan bağımsız denetim tecrübesini edinmeliler.

Ziyaretci

Kamu Gözetim Kurumu’nun (KGK) </font></font></font></font></font>çalışmalarını, </font></font>TÜRMOB</font></font></font></font>’la işbirliğ ihalinde</font></font></font>
    </font>yürütmek durumunda olduğna dair bir anlayışdeğişikliği henü görülmüyor. </font></font></font></font>KGK,</font></font>
    </font>Bağımsız Denetim Yönetmelik Taslağı </font></font></font>
    </font></font></font>hakkında TÜRMOB’un görüşlerini aldıktan</font></font>
    </font>sonra kamuoyuyla paylaşmasıgerekirken, kamuoyuyla eşzamanlıolarak taslağı</font>
    </font>TÜrMOB’a sunmuşbulunuyor. Bu durumu, KGK’nı sorunlu çalışma anlayışıı bir</font>
    </font>tezahürüolarak değerlendiriyorum.</font>
    </font>Bu durum, taslakta ne yazdığının anlamsız hale getiriyor. Mesleki kamuoyunun algııve oluşacak yargılar KGK’yıfazla ilgilendirmiyor anlaşılan.</font>
    </font>Bir kere bu yaklaşım, taslağı prensip olarak karşıçıkılmasıgerektiğini ortaya koyuyor…</font>
    </font>Bu arada taslak hakkıda görüşisteyen KGK, yönetmelik daha yayılanmadan uygulamayıbaşlattıbile…</font>
    </font>Bir üniversite ile anlaşarak eğitim çalışmalarıı başladığınıilan etti. Hem de fahişbir</font>
    </font>ücretle. Herhalde paraya çok ihtiyaçı olacak ki, yöetmeliğin yayılanmasıdahi</font>
    </font>beklenememiş</font>
    </font>Karşılarında bu kadar hevesli, yetkilendirme belgesine sahip olmak için birbirinin önüne</font>
    </font>

geçme yarışında olan bir meslek gurubu varken, 5 bin lira çntada keklik olarak</font>görülüyor belli ki...</font>

</font></font>Böyle düşünmekle çok da haksız değiller. Demeye de dilim varmıyor ama kabahat</font>

</font>biraz da bizim </font></font></font>
    </font></font></font>sevgili meslektaşlarım.</font></font>

</font></font>Ortada böylesine bir belirsizlik varken,</font>

</font>Yönetmelik henüz taslak halindeyken,</font>

</font></font></font>Odalar ve TÜRMOB bu konuda hiçbir açıklama yapmamışken,</font>

</font>daha dün bu eğitimleri TÜRMOB’dan hem de ücretsiz bir şekilde almışken,</font>

</font>Ve de en önemlisi Bağımsız Denetim Alanı bu kadar daraltılmışken, meslektaşlarımızı</font>

</font>

başvuru kuyruğunda görmek, gerçekten çok üzücü.<div>Müktesep hakkımız olan yetkimizi bir gecede elimizden alma imkanı elde eden</font>
    </font>KGK, sahibi olduğumuz yetkimizi bize parayla iade etmenin formülünü arıyor.</font>
    </font>Halbuki eğitim programları açmak KGK’nı iş olmamalıı. ÇüküKGK bir meslek</font>
    </font>örgütüdeğldir. İgili meslek örgütünden habersiz meslek örgtünün üyelerine</font>
    </font>böyle bir çağrıyapmasıda şık değildir. KGK, eğtimin standartlarııbelirleyerek</font>
    </font>meslek ögüüe sunmalı meslek ögüütarafıdan yapıan eğtimlerin standartlara</font>
    </font>uygunluğnu ise denetlemelidir. Eksik bulduğ hususlar varsa düzeltilmesini</font>
    </font>

istemelidir. Olmasıgereken budur.<div></div>bursa smmmo</font></font></font></div></font></font></font>
    </font></font></font></font></font></font>

Müdavim Üye
    Alıntı sabriorta Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar bizler Fatih bey için en iyisini düşünmek zorundayız. Bir iyilik yapalım ve Fatih beye cevap vermeyelim. Gerçekten SPK sınavlarına hazırlanması için zaman çok dar* zamanını almayalım. Allah kolaylık versin inşaallah başarılı olur ve hep beraber seviniriz. Meşgul etmeyelim. Eylülden sonra bol bol paylaşım yaparız.
    Sabri Bey SPK sınavına giricem ama ben direkt Muafiyet olsun diye diretmiyorum.Şu açıdan bile bakamıyorsunuz.Meslektaşlar SPK sınavının muafiyet konusu olacağını önceden bilese bir önceki sınava girmese bile 130 TL para yatırıp Kayıt yaptırıp bu haktan yararlanmak istermiydi istemez miydi.Ben bunu anlatmaya çalışıyor.Siz fırsatçılık nedir bilir misiniz?

Ben Sınava girerim girmem ayrı konu.Konu Müfredatını araştırsınlar (Üniversitelerdeki Transkript de ders muafiyetlerinin olduğu gibi) Eğer ki içerik olarak tutuyorsa herkes ders muafiyetini de kabul eder.Ama Sizin yaptığınız Borçlar Kanunuyla ,Medeni Kanunu bir tutmaya çalışmak gibi birini biliyorsam diğerini de biliyorum mantığı.O bağlantıyı da TMS 'den bağlamaya çalışıyorsunuz;tamam Tam Set Kobi TFRS'yi de kapsar ama gelegelelim SPK sınavında TTK adına ne var onu bir söyleyin.Sınavda Kobi-TFRS adına ne vardı.Kobi TRFS 2009 (SMEs(türkçesi bile) yılından beri mencut peki bu konu hakkında ne diyeceksiniz.Bizim yapacağımız TTK denetiminin ne kadarını kapsıyor.Bunu hiç söylemeyin ki kimse anlamasın değil mi? Ama bunu sağlamayacağını bazıları kabullenmiş değil.Ben KGK'nın yapacağı ve herkesin dahil olacağı SPK modülüne girerek SPK belgesini almak istiyorum.Bu sınav olayı da ön hazırlık anlamında.Sonuçta (TTK demiyorum) SPK mevzuatı genel olarak aynı(KGK'da yapsa) ben TTK 'dan ilave olarak SPK sınavına girerim uluslararası geçerliliği olan belgemi alırım bakarım işime.Siz de benim sınavıma takılıp durun böyle.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Fatih bey bu söylediklerimi inan senin iyiliğin için söylüyorum sakın beni yanlış anlama...Sen bir haksızlıktan bahsediyorsun birlik ve beraberlikten eşit şartlarda mücedeleden yana tavır alıyorsun. Haklı olduğun taraflar olabilir bunun tartışmasını yapmayalım. Enerjini daha başka alanlarda çok büyük haksızlıklar var onlara harca o konularda beraber mücadele edelim. Mesela 3568 kanun 18 tebliği baktınmı orada SMMM olduğun için pişman olacağın maddeler bulabilirsin. Burada sence haksızlıklar olsa bile bir şekilde denetçi için muafiyetler sağlanacak ben muafiyet istemesemde elimde SPK bağımsız denetim belgem var mahkeme kabul etmez kazanılmış hak var burada devletin devamlılığı esastır. Bence SPK konusunu kapat rica ediyorum.