Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 700 Bin Şirketin Denetçisi Buharlaştı

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Kapanan fasıllarda okurken resmen geriliyordum arkadaşlar arada bir geyikde çevirelim ciddi bir rekabet havasında yazışmalarda sanki bizler denetim yapılacaklara ve yapacaklara karar vermeye yetkili gibi tavırlar geriyordu bilgi yarışması gibi idi oysa bizler burada hep aynı taraftayız ve yetkimiz yok .Politik tercihlerden etkilenmeyecek bir kuruluşa bu iş devir edilse iyi olur Turmobda eleman yetiştirir sicillerini tutar spk gibi bir kuruluş ta yetki verir denetimler yapılır.kgk yasal değil khk ile bu kurumu kuranlarda uyandı herhalde kısa sürede iptali danıştaydan gelir.İdare benim yönetimimde olsun diyor denetlenecek ile denetleyecek olanı ben seçeyim diyor olmuyor tabii yanlışlığı anlaşıldı.Tarafsız politikadan etkilenmeyen kuruluşlar bu işi yapmalı siyasiler seçmenlerden çabuk etkileniyor ve geri adım atıyor.ttk de olduğu gibi
    mükemmel denilen kanun kuşa çevrildi yol oldu zaten işadamları iyi alıştı umarım denetim işinide daha fazla geciktirmezler idare vergi almak istyorsa tarafsız bir denetime zemin hazırlamalı işadamı muhasebeyi ödeyemiyor denetimciyi nasıl öder diye acırsanız işadamlarını işletme kasasından aldıkları katları yatlarıda eş ve çocuklarına aldıkları otolarıda görmeniz lazım.İşadamı isterse fuzuli işlere para harcıyor denetime niye harcayamasın hizmet alacak faturasını alacak giderine yazacak para dolaşıma girecek haraket olacak.Şükrü hoca tenkit ettiklerinizi gazeteci gözü ile yazıyor gazeteler ilgi çekerse sansasyon başlık olursa iyi satar arkadaşlar bizler içinden bize yarayacak olanı alırız gerisi pazarlamadır İyi çalışmalar.

Müdavim Üye

Bazı arkadaşlar SPK bu konuda daha uzman diyor ama hangi konuda olduğunu açıkça yazmıyor.Adı üzerine Sermaye Piyasası Kurulu .Biz Borsa da işlem gören şirketleri denetlemeye mi talibiz öncelikle de bu konuyu dönüp dolaşıp SPK sınavına getiriyoruz.SPKmevzuatına tabişirketler SPK mevzuatına göre denetlenir ve Eğer ki mevzuatta muallakta konu varsa veya açıklık yoksa TTK ve Borçlar kanunundan yararlanılır diye SPK mevzuatında vardır.Yani TTK ile alakası yoktur.<div></div>Benim özellikle sınavın üzerinde durmamın nedeni Dünyaca kabul edilmiş (Sadece AB demiyorum) CPA sınav konularının uyumlaştırılıncaya kadar ki bu da 2 yıllık geçiş sürecinde her yıl yapılmak üzere 2 ara sınav 2 yıl sonunda 1 adet yeterlilik sınavıdır.(Ara sınavlar %20 veya %25 oranında ve 2 yıl sonunda %40 veya %50 yi bulacak şekilde yeterlilik sınavı sonucunda elde edilen puanın %60 veya %50 si toplanması suretiyle bulunacaktır %20+%20+%60=100 veya %25+%25+%50=100 ) Başımızdaki bazıları siyasi söylemleri bırakıp Meslek geleceği düşünme çabasında olup Gelecek yıldan itibarenSınav konularımızı gelecek yıldan itibaren Uluslararası kabul görecek şekilde revize ederse zaten CPA (SMMM) sınavlarının 2 yıl sonunda yeterli olacağını ve sonra da isteyen kişi sadece denetçi olacak şekilde lisanslarını alacağını ve aynı Uluslararası denetim sürecinin işleyebileceğini ve bu lisansların evladiyelik olamayacağını yani bu işi yaptığınız sürece geçerliliği olacağı (kullanılmadığı sürece ünvanın kullanılmaması açısından) ,Sürekli güncelliği korumak için yılda belli saat eğitim ve de belli dönemlerde (örn:2 yıl)de değerlendirmelerin olabileceğini söylemiştim.<div></div><div>Sınav söylemimi eleştirmek için önce söylediğimi anlamaya çalışsak, zaten aynı noktada buluşucaz.Nedense bazıları sınav kelimesinden çok korkuyor.Bunu da açık açık söyleyemiyorlar.Sınav olmasın demek ve gerekçesiz savunmalar, bilmediğimizi ilan etmekten başka birşey değil.Sınavı savunun ama sınav olmazsa da bubizim kazanımımız olsun.Bunu bile anlatamadık.</div><div></div><div>Kısacasa bireysel çıkar çatışmaları mantık dışı öneri ve söylemler bizi bu sürece getirmiştir ve 2 yıl heba olmuştur ve halen elimize birşey geçmiş değildir.</div><div></div><div><div>Kimilerinin işine gelmediğindenve gerçekler hep ters geldiği için bir yerden kendilerine beleş verme çabaları elbet olacaktır.Bu olursa ki şu an YMM lerin düştüğü durumdan daha kötü durumlara düşüp Kanunları, Dünya uygulamalarını bile bir kenara atıp kendinize has kanun, uygulamalaryazmaya kalkarsanız ama buna karşıda kabul görecek gerekçe sunamazsanız hiçbir şekilde kabul görmezsiniz.Ve birgün sistem dışı kalırsınız.</div></div><div></div><div>Eğer ki birşeyi savunacaksak ki bu bireyi değil geneli kapsamalıdır.Ben de o taslağa göre 10 yılımı 1 Eylülde dolduruyordum ama ben 10 yıllıklar (ayrımcılık yapıp işi layıkıyla yapmak isteyenleri sistem dışına atılmasın)olsun demiyorum.Ruhsatı olan ve 8.nci dirktifteki eğitim şartlarını tamamlayan herkes bu işi yapabilmeli diyorum ama Eğitim konularını da bu 2 yıllık sürede sınavlarla kapatalım diyorum.Bu 2 yıllık sürede de SMMM yeterlilik sınav konuları Dünya standartlarına gelsin ve bizim de o eksik konulardaki eksiklerimiz bu süreçte kapansın diyorum.Buna bile karşı çıkıyoruz.</div><div></div><div>Eğer ki SMMM sınavı Dünya Standartlarındaki bütün konuları kapsayacak konuda ve içerikte olsaydı buna kim karşı çıkardı ki.Ama hep uyutmalarla ve gazlamalarla zaman heba oldu;bunu bile anlayamadık;daha vakit var diye geçiştirip durduk şimdi ise zaman kalmadı ve debelenenip duruyoruz.</div><div></div>
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Alıntı fatihgke Nickli Üyeden Alıntı

Bazı arkadaşlar SPK bu konuda daha uzman diyor ama hangi konuda olduğunu açıkça yazmıyor.Adı üzerine Sermaye Piyasası Kurulu .Biz Borsa da işlem gören şirketleri denetlemeye mi talibiz öncelikle de bu konuyu dönüp dolaşıp SPK sınavına getiriyoruz.SPKmevzuatına tabişirketler SPK mevzuatına göre denetlenir ve Eğer ki mevzuatta muallakta konu varsa veya açıklık yoksa TTK ve Borçlar kanunundan yararlanılır diye SPK mevzuatında vardır.Yani TTK ile alakası yoktur.<div></div>
    TFRS (TMS 1, TMS 2, TMS 7, TMS 18, TMS 24,
    TMS 40) ve SPK Muhasebe Standartlarının IFRS
    ile Karşılaştırılması*
    Dilek Şahin-
    Selim Yüksel Pazarçeviren
    yukselp@sakarya.edu.tr
    __________________________________________________ ________________________
    ÖZET
    Bu çalışmada, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları, Türkiye
    Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ve Sermaye Piyasası Kurulu Muhasebe
    Standartları incelenerek çalışma kapsamındaki standartların benzerlik ve farklılık
    yönlerinden karşılaştırılması amaçlanmaktadır. TMSK ve SPK tarafından Uluslararası
    Muhasebe Standartları esas alınarak, düzenlenen muhasebe standartlarından 1, 2, 7, 18,
    24, 40 numaralı Türkiye Muhasebe Standartları bu makalenin kapsamında
    incelenmiştir.
    Karşılaştırılan muhasebe standartları büyük ölçüde birbirleri ile örtüşmektedir. Bununla
    birlikte, bazı şekil ve içerik yönünden farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise, her
    ülkenin muhasebe uygulamalarının ve vergisel yapısının farklı olmasıdır.
    Anahtar Kelimeler: Uluslararası Finansal Raporlama Standartları, Türkiye Finansal
    Raporlama Standartları, Sermaye Piyasası Kurulu Muhasebe Standartları
    * Bu çalışma, Prof. Dr. Selim Y. Pazarçeviren’in danışmanlığını üstlendiği, Sakarya Üniversitesi,
    Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencisi Dilek Şahin’in, 2007 yılında tamamlamış olduğu “TFRS (TMS 1,
    TMS 2, TMS 7, TMS 18, TMS 24, TMS 40) ve SPK Muhasebe Standartlarının IFRS ile
    Karşılaştırılması” başlıklı Yüksek Lisans Tezinden uyarlanarak hazırlanmıştır.
    Dilek ŞAHİN – Selim Yüksel PAZARÇEVİREN
    130
    ABSTRACT
    In this study, International Accounting/Financial Reporting Standards, Turkish
    Accounting/Financial Reporting Standards and the Accounting Standards of the
    Capital Market Board were examined and a comparison in terms of similarities and
    differences were aimed for the standards within the scope of this study. This article
    investigates the Turkish Accounting Standards numbered 1, 2, 7, 18, 24, 40 which were
    prepared by the Board of Turkish Accounting Standards and the Board of Capital
    Market, taking the International Accounting Standards as reference.
    The compared accounting standards are more or less the same as each other. However,
    some differences were noticed in terms of form and content. The reason for that is
    because every country’s accounting practises and the taxing structure are different.
    Key Words: International Financial Reporting Standards, Turkish Financial Reporting
    Standards, Accounting Standards of the Capital Market Board
    GİRİŞ
    Birçok alanda olduğu gibi ekonomi alanında da globalleşme süreci başlamış ve
    bu süreç ülkeler arasındaki ekonomik sınırları neredeyse ortadan kaldırmıştır.
    Ekonomi alanında yaşanan bu küreselleşme süreci, ülke ekonomilerini
    birbirlerine bağımlı hale getirmektedir. Küreselleşme ile birlikte finansal
    bilgilerin, hem ulusal, hem de uluslararası açıdan uyumlu olması
    gerekmektedir. Bu çalışmada, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama
    Standartları, Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ve Sermaye
    Piyasası Kurulu Muhasebe Standartları incelenerek çalışma kapsamındaki
    standartların karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Analiz sürecinde TMSK,
    IASC/IASB ve SPK'nın ilgili tebliğlerinden yararlanılmıştır. 31 adet TMS/IAS, 8
    adet TFRS/IFRS ve 34 adet SPK Muhasebe Standardı olmakla birlikte,
    makalenin kapsamını aşması nedeniyle, çalışmada işletmeler tarafından
    uygulanması gereken altı standart çalışma kapsamına alınmıştır. Bu amaçla,
    çalışmada, Finansal Tabloların Sunuluşu, Stoklar, Nakit Akım Tablosu, Hasılat,
    İlişkili Taraf Açıklamaları ve Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller olmak üzere altı
    adet standart karşılaştırmalı olarak incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışma da
    öncelikle muhasebe standartları ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Daha
    sonra, Dünya'da ve Türkiye'de Muhasebe Standartları ile ilgili yapılan
    çalışmalara yer verilmiştir. Son olarak, seçilen muhasebe standartlarının
    IASC/IASB, TMSK ve SPK açısından karşılaştırılması yapılmıştır.
    TFRS (TMS 1, TMS 2, TMS 7, TMS 18, TMS 24, TMS 40) ve SPK Muhasebe
    Standartlarının IFRS ile Karşılaştırılması
    131
    A) Muhasebe Standartları İle İlgili Genel Bilgiler
    Sermaye piyasalarının küreselleşmesi, uluslar arası yatırım kararları ve sermaye
    hareketleri ile şirket birleşmeleri, çeşitli ülkelerde yaşanan mali ve ekonomik
    krizler nedeniyle yatırımcıların katlandıkları zararlar; finansal tablo
    kullanıcılarını finansal tablolardaki bilgileri sorgular duruma getirmiştir
    (Akdoğan, 2006:2).
    Hızla globalleşen dünya ekonomisinde, ulaştırma ve iletişim alanındaki
    gelişmelerle birlikte teknolojik ve sosyal değişmeler, ulusal düzeyde faaliyet
    gösteren firmaları başka ülkelere açılmaya ve yeni yatırım alanları bulmaya
    yönlendirmektedir (Özkök, 2000:87). Bu durum, yatırımcı açısından bazı riskleri
    de beraberinde getirmektedir. Bu risklerden en önemlisi; yatırım yapılacak
    ülkedeki muhasebe uygulamalarının yeterince anlaşılamamasıdır. Bu nedenle,
    yatırımcı açısından ekonomik koşulların, muhasebe ve vergisel düzenlemelerin
    en iyi şekilde kavranabilmesi çok büyük önem taşımaktadır.
    Muhasebe standartları, mali tablolar ilkelerinin uygulamaya geçirilmesini
    sağlayan esas ve yöntemlerden oluşur. Bu standartlar ekonomideki tüm
    sektörlerle ilgili olabileceği gibi, sadece bir sektörü de ilgilendirebilir (Yalkın,
    2002: 2).
    Türkiye’nin de gerek Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde bir ülke olması, gerekse
    SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ve BDDK'nın (Bankacılık Düzenleme ve
    Denetleme Kurulu) IOSCO’nun (Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları
    Örgütü) üyeleri olmaları nedeniyle; ülkemizde 2005 yılının başından itibaren,
    bankalar ve borsada işlem gören firmalar finansal tablolarını UFRS’ye
    (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) uyumlu olarak düzenlemektedir
    (Yalkın ve diğ., 2006:291).
    Muhasebeye ilişkin temel kurallar çok önceden Türk Ticaret Kanunu’nda yer
    almasına rağmen, vergi mevzuatında yer alan emredici hükümler ve ağır cezai
    yaptırımlar, uzun yıllar uygulamada vergi muhasebesi anlayışının hakim
    olmasına neden olmuştur (Üstünel, 2003:1).
    132
    B) Dünya’da ve Türkiye’de Muhasebe Standartlarının Oluşturulmasına
    Yönelik Olarak Yapılan Çalışmalar
    1. Dünya’da Muhasebe Standartlarının Oluşturulmasına Yönelik Olarak
    Yapılan Çalışmalar
    Son yıllarda muhasebe standartlarının ve muhasebe denetim standartlarının
    küreselleşmesi yolunda önemli adımlar atılmıştır. ABD’de ve İngiltere’de
    Financial Accounting Standards Board (FASB / Muhasebe Standartları Kurulu),
    yine ABD’de International Accounting Standards Board (IASB / Uluslararası
    Muhasebe Standartları Kurulu) 2005 yılında uluslararası muhasebe
    standartlarını kabul etmişlerdir (Demir ve Öztek, 2006:32).
    Yaşanan muhasebe skandalları sonrasında, ABD’de Genel Kabul Görmüş
    Muhasebe Standartları (US GAAP) ile UFRS’nin uyumlaştırma çabaları
    hızlanmış ve uluslararası doğru ve karşılaştırılabilir şeffaf bilgi ihtiyacının
    önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır (Toraman ve Bayramoğlu, 2006:465).
    Almanya’da muhasebe standartları düzenlenmesi sisteminde belirleyici olan
    husus yasal düzenlemelerin finansal raporlamayla ilgili esasları
    yönlendirmesidir (Üstündağ, 2000:42).
    2. Türkiye'de Muhasebe Standartlarının Oluşturulmasına Yönelik Olarak
    Yapılan Çalışmalar
    Muhasebe uygulamalarında önce Fransız mevzuatı ve yayınlarının daha sonra
    da Alman mevzuatı ve yayınlarının etkisi olmuş, 1950 yılından sonra ABD ile
    olan ilişkilerin ekonomik ve kültürel alanda gelişmesiyle Amerikan sisteminin
    etkisinde kalınmış ve 1987 sonrası AB'ne tam üyelik başvurusunda bulunulması
    ile AB düzenlemelerinin ve son zamanlarda da Uluslararası Muhasebe
    Standartlarının etkisinde kalınmıştır (Başpınar, 2004:46).
    TTK ve vergi mevzuatının yanı sıra, muhasebe standartları ve tek düzen
    muhasebe sistemine ilişkin gelişmeler; “İktisadi Devlet Teşekkülleri Yeniden
    Düzenleme Komisyonu” tarafından hazırlanan tek düzen muhasebe sistemi,
    bankalara ilişkin, sigorta şirketlerine ilişkin SPK tarafından yapılan
    düzenlemeler, Maliye Bakanlığı’nca MSUGT ile yapılan düzenlemelerden
    oluşmaktadır. Bunlara ek olarak 9.2.1994 tarihinde TÜRMOB tarafından
    TFRS (TMS 1, TMS 2, TMS 7, TMS 18, TMS 24, TMS 40) ve SPK Muhasebe
    Standartlarının IFRS ile Karşılaştırılması
    133
    TMUDESK oluşturulmuş olup, bu kuruluş tarafından Türkiye Muhasebe
    Standartları adı altında muhasebe standartları yayımlanmaktadır (Sönmez,
    2003c:2).
    Ülkemizde de IOSCO’nun üyesi olan SPK, IOSCO’nun önerisini ve AB ile uyum
    sürecini dikkate alarak (seri XI,No:25 tebliği) UMS/UFRS ile uyumlu muhasebe
    standartlarını yayımlamış ve uygulamaya koymuştur (Aksoy, 2005:190).
    Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu’da; Uluslar arası Finansal Raporlama
    Standartlarını set olarak aynen uygulama konusunda ilke kararını almış ve
    IASB’le yapılan telif hakkı sözleşmesi kapsamında uluslararası muhasebe
    standartlarının Türkçe çevirilerini Türk Muhasebe Standartları olarak resmi
    gazetede yayımlamıştır (Akdoğan, 2006:6).
    TMSK (Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu), ayrıca KOBİ’ler için ayrı bir
    muhasebe standart taslağı hazırlamıştır. Bu standart, özde yayımlanmış
    muhasebe standartları setine benzemekle beraber, daha basit, muhasebe
    standartlarının özeti niteliğindedir (Akdoğan, 2007:107).
    3. Muhasebe Standartlarının Uluslararası Uyumlaştırılmasına Yönelik Olarak
    Yapılan Çalışmalar
    Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO), IASC/IASB
    tarafından yürütülen çalışmalara destek olacak şekilde bir temel politika
    izlemektedir. Bu doğrultuda, Mayıs 2000 tarihinde uluslararası menkul kıymet
    ihraç işlemlerine uygulanmak üzere, IASB tarafından çıkarılan muhasebe
    standartları setini onaylamış ve kendisine üye olan ülkelere 2005 yılı başından
    itibaren UMS’nin uygulanması yönünde tavsiye kararı almıştır (Aksoy,
    2005:188).
    AB şirketler hukuku uyumlaştırmasında kullanılan enstrümanlar genellikle
    direktiflerdir. Direktif üye ülkelere atıf edilen yasal enstrümanlardır. Bu
    uyumlaştırma tekniği dünyanın başka bir yerinde kullanılmamakta ve diğer
    tekniklerin hazırlanış ve etkileri yönünden farklılık göstermektedir (Sağlam,
    2004:49-50).
    Avrupa Birliği Parlamentosu ve Konseyi 19 Temmuz 2002 tarihinde yayınladığı
    yönetmelik ile Avrupa Birliği ülkelerinde IAS/IFRS’ye uyumlu muhasebe
    134

Değerli Meslektaşlar

SPK uygulamlarında kullanılan UFRS'nin TFRS'Yİ kapsadığını açıkça yazan daha önce bir tez çalışmasını sizlere sunmuştum.

Şimdi ise Sakarya Üniversitesinden Sayın Yüksel Pazarçeviren ve Dilek Şahinin akademik çalışmasının özet kısmını paylaşıyorum. Gerekirse tümünü de paylaşabilirim.
    En can alıcı cümlesi gördüğünüz gibi

'' Karşılaştırılan muhasebe standartları büyük ölçüde birbirleri ile örtüşmektedir.''

Sonuç olarak SPK uygulamaları olan Seri:XI No:25-29 ve Seri:X No: 22 Tebliglerindeki standartlar Kobi TFRSnin temeli TMSK standartlarını kapsamaktadır.

Yukarıda Fatih bey tarafından SPK ile TTK standartlarının alakası yoktur cümlesi akademik çalışmalara tamamen ters düşen, bilimsellikten uzak, kişisel yoruma dayalı temel bulgulardan çok kişisel olmasını istediği temenilerdir.

Maalesef akademik veriler Fatih beyin söyleminin tam tersini yansıtmaktadır.

Not: Bu konuda 2 tez çalışması ve Sayın Prof Dr Nejat Bozkurt'un seminerdeki ifadesi mevcuttur. Bunlara karşın Fatin beyin sadece söylemleri mevcuttur.

Fatih beyin Ben SPK lisans belgelileri TTK Denetçiliği konusunda yetersiz buluyorum gibi söylemler yukarıdaki akademik çalışmlar karşısında bilimsel olarak bir değer ifade etmemektedir.

Aynı fikirde olalım veya olmayalım tüm meslektaşlarımın fikrilerini saygıyla karşılıyor Bu forumda yer almasını arzuluyoruz.

Tüm Meslektaşlarım bayramını kutlar, sağlık mutluluk ve başarılar dilerim

Saygılarımla

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara

Ben de şuanda denetimi fiilen uygulayan bir meslektaşınız olarak Şahin beyin ortaya koyduğu belge ve bilgilere katılıyorum. Bende UFRS ile Kobi TFRS yi sınırlı olarak karşılaştırma imkanı buldum. Ertelenmiş Vergi Karşılıkları Satılan Malın Maliyetinin direk Finansman Giderlerine atılıp atılmaması konuları bir de Tarımsal Faaliyet gibi bazı konular Kobi TFRSde yok Ancak büyük ölçüde Kobi TFRS, UFRS'nin basite indirgenmiş şeklidir diyebiliriz. Gerek spk denetiçilerinin fiiilen yaptıkları denetimler de gerekse SPK bağımsız denetim sınavlarında UFRS standartları önemli ölçüde yer almaktadır.
    Buradan hareketle UFRS ile bir SPKya tabi şirketi denetleyen denetçinin Kobi TFRSyi rahatlıkla uygulayacağını söyleyebiliriz.

Bu aynen kanımca Hakim yada Savcı olan bir hukukçunun sen avukat olamazsın söylemine benzemektedir.

Çünkü UFRS şuanda fillen uygulanmaktadır. Ayrıca özel denetim de olsa Kobi TFRS ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Bunu da yapan SPK dan yetki almış bağımsız denetim kuruluşlarıdır.

Bunları cevaben söylemiyorum Kimsenin söylemlerine karşılık da söylemiyorum.

Sadece tanık olduğum gelişmleri size tespit olarak sunuyor meslektaşınız olarak paylaşmak istiyorum

Edited by: Önder68

Müdavim Üye

Tamam TMS olayını biryerden bulduğumuz yüksek lisans tezi ileçözdük (TMS geneli kapsar ama sınavda SPK da işlem gören şirketlerden başka TTK ile ilişkili TMS tabanlı kaç tanemuhaseb sorusu varsöyleyebilir misiniz? )peki SPK mevzuatıyla TTK birbirine bağlayacak makale de bulabilir misiniz? Karşılaştırmayla bu iş çözüldü tamam.Şunu bile anlayamadık gitti.Sınavda TMS ler SPK 'da işlem gören şirkete dayalı konuları kapsıyor.İllaki Bütün sınav sorularınıburda paylaştıracaksınız o zaman ne diyeceksiniz onu merak ediyorum.Bana ne Banka hesap kodlarından,bana ne aracı kurumların muhasebe kayıt işleyişinden,bana ne emeklilik fonları,yatırım fonları,gayrmenkul yatırım ortaklıklarından,bana ne takas kurumundan,İMKB şirketlerin işleyişlerinden bana ne altın borsasının muhasebe kayıtlarından vegiriş şekillerinden vs. vs. vs...... diye yüzlercesi.Bu konular bizim denetleyeeğimiz şirketlerin ana kodlarınımı,ve mevzuatını mıoluşturuyor.Bence makaleleri iyi araştırmak gerekir.Bir de kendimize yarayan yönlerini burda yayınlamayalım.Ben tam zıttı olduğunu farklı makalelerle (eğer ki akademik olduğu şüpheli (Yüksek lisans öğrencisi tezi,Bırakın Öğretim Görevlisi Ünvanını, Arş görevlisi ünvanı dahi yok)Yüksek lisan teziyle iş bitiyorsa ki) çürütürüm.Yüzlerce örnek de atarım.Sadece SPK daki firmaların muhasebe işleyiş ve kodlarını buraya atsam işin tamamen farklı olduğu anlaşılır.<div></div><div>TMS yi(biliyorsunuz ki artık TFRS adı altında yayınlanıyor) örnek verirken Kobi-TFRS setinin bile bu konu nedeniyle uygulama açısından ayrıldığını hesaba katmadınız.Madem ki uygulama açısından hepsini kapsıyordu peki neden ayrı yayın olarak yayınlanıyor bu standartlar çünkü uygulamalarTFRS'ye göre ayrılmakta.SPK daki uygulmaları TTK daki şirketlere uygulamanız mümkün değil.Birinde yeniden değerleme varken(Tam sette)diğerinde yok.Bu bile farklılığını ortaya koyar da artar.</div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div>

Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Sayın Şahin71 Şu tezin linki atabilir misiniz? Tezin orasından burasından kırpıp içine kendinize has yazılarınızı da ekleyerek tezcik haline getirme çabanızı hayretle karşılıyorum.Tezin sonuç bölümünü direkt buraya koyar mısınız lütfenonu burda göremedim.(Biliyorsunuz ki tezlerin bir de sonuç bölümü vardır ki bu Tazi kabul olup olmadığını belirleyen ana etkendir )Tezin </font>konusu, karşılaştırılması; aynı yönleri veya farklılıkları konulu değil.</font>Yani içinde birbirini aynı olduğunu veya farklı olduğunu çürütecek hiçbir uygulama ve örnek yok.(sizin paylaştığınız bilgilerde) <div>Adı üzerinde karşılaştırma,aynı olduğunu veya farklı olduğu hakkında bir tez ileri sürmüyor.Sadece karşılaştırıyor.Eğer ki öyle olsaydı ki bu tez kuruldan geçmezdi.Yani sizin ileri sürdüğüz bir durum değil.</font></div><div></font></div><div></div>

Kıdemli Üye
    Şahin Bey, Önder Bey lütfen konuyu devam ettirmeyin. bazı arkadaşların yaşamadan öğrenme kabiliyeti yok bırakın yaşasın öğrensin.

tartışmayı konu başlığından devam ettirirsek;

TÜRMOB ilk günden beri bu eğitimleri 3568 sayılı kanuna eklenen madde gereği yapılması zorunlu olan meslek içi eğitim olduğunu söylüyor. Gene ilgili kanun gereği bu eğitimlere katılmayan meslaktaşların ruhsatını askıya alma hakkı var.

Bu sebeple KGK kullanır kullanmaz ayrı konu ama bu eğitime katılım zorunlu katılmazsanız oda disiplin kurulu ruhsatınızı askıya alabilir oda ruhsatınızı askıya alırsanızda kgk başkanı olsanız denetimi rüyanızda görürsünüz.

Ziyaretci
    Son söz KGK da dır. Bu KHK anayasa mahmekesinden dönmedikçe bu durum değişmez.

Kıdemli Üye
    elma ile armutu karıştırmayalım kgk bağımsız denetçileri seçme konusunda tek yetkilidir.

SMMM ve YMM ruhsatının tek amiri hala türmobtur. ve aşağıdaki kanun metni türmoba meslek içi eğitim yapma ve bu eğitime katılmayanın ruhsatını dondurma hakkı vermektedir.

Mesleki geliştirme eğitimi(*)
    Madde 44-
    (5786 sayılı Kanunun 17'nci maddesi ile değişen şekli, Yürürlük: 26.07.2008) Meslek mensuplarının, mesleki faaliyetlerini fiilen devam ettirmeleri için Birlik ve odalar tarafından düzenlenecek mesleki geliştirme ve eğitim seminerlerine katılmaları zorunludur.

Müdavim Üye

Sakarya Üniversitesi Başvuruları açmış.Şimdiden Sınav hazırlığı yapmak lazım.Orda Sınav da Deneme Sınavı diyor.Yani bize geçici belge verilecek.Esas sınavlar daha sonra.Yıl şartı da yok gibi görünüyor.(Fiili olarak işi yapanlar açısından doğrulama yapılacaktır,Oda sicil ve Ruhsat no isteniyor sonuçta)7 yıl da uzlaşılır diye düşünüyorum.(AB 8.nci direktifkte bize uyan tek özellik.15 yıl olayı mesleğe geçiş türlerinden dolayı bize uymuyor.) 3 yıllık staj yapan arkadaşlar bu dönem Ruhsat alamaya başlayacak (4+3) 2 yıllık Staj yapanların ise yıl dolduramama gibi bir sorunu yok.Yani kısacası bence herkes başvurabilecektir.Öyle bedava lisans olayının da olacağını sanmıyorum.Çünkü Ara sınav ve Yeterlilik sınavı olabilir diye düşünüyorum.Kısacası işi gerçekten yapmak isteyen ve hakkını verecek kişilerin bu yolda gideceği düşüncesindeyim.Lisansım olsun cebimde olsun 20 yıl sonra da kullanırım mantığı olmadığı bir süreç olmalı.<div></div><div>AB 8.nci direktifteki 2+1 (1 yıl muhasebe 2 yıl denetim) stajını da tamamlamak için süre mevcut olacaktır.Yani geçiş sürecinde de stajımızı da yapmış olacağız.Diğer durumlarda denetimi güzelleştirmek başka birşey olmazdı.Çünkü bu mesleği hakkıyla yapmış veya yapacak kişileri ayırmamız gerekiyor.Yapanlar da İşi biliyorum derlerse de sınav sorun olacağını sanmam.(TTK değişmiş ,borçlar kanunu değişmiş diğer SPK kanunu dadeğişecekti en son) SPK lisansı olanların da Güncel TTK 'nın,Borçlar Kanunu (Eğer ki TTK denetimi yapmayı düşünüyorsa) sınavlar veya sınava girmek zorunda olacağını düşünüyorum.SPK lisanslarının da kullanabilmeleri için de SPK kanunu'nun değişeceği söylenmekteydi.Onu değişmiş halinin olacağı ilave uzman dalların olduğusınavlara girerler olur biter.Madem ki mevzuatı iyi biliyoruz bu sınavları da geçeriz olur biter.</div><div></div><div></div>