Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 700 Bin Şirketin Denetçisi Buharlaştı

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

ÖYLE bir buharlaştı ki nasıl olduğuna kimsenin aklı ermedi!

Daha önce, limited şirketlerde denetçi zorunluluğu yoktu.
    Anonim şirketlerde “denetçi” vardı ama okur-yazarlık mecburiyeti bile aranmıyordu. Odacı, kapıcı, amele, bulaşıkçı ve hamalın bile denetçi olduğu, şirketler vardı!
    Böyle olunca, hayali ihracat, naylon fatura ve birçok yollardan yasa dışı işlemler yapılabiliyordu.

700 BİN ŞİRKETE 700 BİN DENETÇİ

Yeni TTK ile limited şirketler de dahil, tüm şirketlerin, bağımsız denetime tabi tutulmaları zorunlu kılındı. Bağımsız denetçi olabileceklerin de “serbest muhasebeci mali müşavir (SMMM)” ya da “yeminli mali müşavir (YMM)” unvanını taşıyan kişilerden olması öngörüldü (Md.400).
    Sonra.. bir rüzgar esti ve son dakika golüyle, SMMM ve YMM’lerin “bağımsız denetçi” olabilecekleri ile ilgili madde değiştirildi. Tüm yetki 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile oluşturulan “Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu”na verildi.
    700 bin civarındaki şirkete, 700 bin bağımsız denetçi olayından da vazgeçildi!
    Daha önce anonim şirketlerde “denetçi” vardı. O da kalktı!

NE OLACAK ŞİMDİ?
    Kamu Gözetimi Kurumu, dünyadaki gelişmelere paralel olarak oluşturuldu.
    SPK, BDDK, Hazine Müsteşarlığı, EPDK vb. kurum ve kuruluşların bağımsız denetimiyle ilgili “çok başlı yapı” ortadan kaldırıldı bağımsız denetimde “tek başlı” yapıya geçiş sağlandı.
    660 sayılı KHK “bağımsız denetim” alanında iki kurumu ön plana çıkardı.
    1. Kamu Gözetimi Kurumu,
    2.TÜRMOB (KHK’nin 2/a maddesinde, bağımsız denetçinin 3568 sayılı meslek yasası çerçevesinde ruhsat almış YMM veya SMMM olabileceği belirtiliyor).
    Bağımsız denetim, muhasebe mesleğinden ayrı bir meslek değil, muhasebe mesleğinin “teknik bir uzmanlık” alanı. Bu nedenle gerek 660 sayılı KHK’de gerekse Kamu Gözetimi Kurumu’nun sitesindeki “Bağımsız Denetim Yönetmelik Taslağı”nda, bağımsız denetimin ancak meslek mensupları (SMMM veya YMM) tarafından yürütüleceği vurgulanmıştır.
    Son duruma göre, bağımsız denetime tabi tutulacak şirketler Kamu Gözetimi Kurumu’nca belirlenecek. Ancak bu sayının başlangıçtaki gibi 700 bin civarında değil, “yumuşak bir geçişle” bunun yüzde biri civarında şirketi kapsayacağı anlaşılıyor.

ÖNEMLİ BİR AYRINTI
    Uluslararası uygulamalara göz attığımızda, başta ABD olmak üzere çoğu AB ülkesinde, bu kurullar meslek örgütleriyle istişare halinde ve uyumlu çalışıyorlar. Muhasebe standardını belirleyen kurumlar ile bağımsız denetimin gözetimini yapan kurumlar farklı.
    Örneğin; ABD’de muhasebe standartlarını FASB adlı “Finansal Muhasebe Standartları Kurulu” belirlerken, bundan tamamen bağımsız “Amerikan muhasebe meslek örgütü” AICPA-Amerikan Mali Müşavirler Enstitüsü, “denetim standartlarını” belirliyor. Denetim uygulamalarının gözetimi ise PCAOB adlı kamu kurumu niteliğindeki, bizdeki Kamu Gözetimi Kurumu benzeri bir kurul tarafından yürütülüyor.
    Denetçi eğitimi dahil, tüm mesleki eğitimler ve denetçi sınavları ve disiplin soruşturmaları meslek örgütleri tarafından yapılıyor.
    Türkiye’de ise ülke geneline yayılmış 84 meslek odaları ve sayısı 89 bini bulan deneyimli üyesiyle, TÜRMOB bu alanda büyük bir güçtür.
    Sağlıklı bir bağımsız denetim, TÜRMOB ve üyesi olan SMMM ve YMM ruhsatı almış tecrübeli meslek mensuplarıyla sağlanabilir.
    Bu önemli ayrıntıyı gözardı etmemek gerekiyor..

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21231310.asp

Kıdemli Üye
    Nereden
    BURSA
    Üstadımız günah mı çıkarıyor dersiniz!!!!
    Anlayamadım doğrusu!!!
    \'Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar.\' (Maurice Dueverger)

Üye
    Şükrü Hoca'nın kafa yeni dank etmiş)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    aleyküm selam sayın hoca.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye

Uyanda Balığa Gidelim Hocam. <div></div><div>Gerçi burda ABD ve AB den örnek verirken bizdeki gibi her kafadan pek ses çıkacağını sanmam.Orda standartları sindirmişler ve kişiye özel uygulamasız kabul etmişlerdir..Bizde ise mesleğe türlü türlü geçiş olması haricinde birde emeklilik garantisi üretilmiş YMM ünvanı ve Uluslararası kuruluşlarla üyeliği olmayan ve akreditesi (uluslarasıyetkili kuruluşlar tarafından)olmayan lisanslar gerçeği olup bunları da Uluslararası geçerli yapma çalışmaları var.</div><div>Bu süreçte de 2010 yılında iptal edilen Denetim Teblğini de eklersek.Şuan ki duruma gelmemizi daha iyi şekilde anlamış oluruz.</div><div></div><div>Orda Mesleğe tek tip geçiş vardır ve tek bir Ünvan vardır.O da SMMM (CPA) ve birliği de AICPA'dır.</div><div></div><div>Bizim de o sürece gelebilmemiz için Turmob'un Seneye ilk staj ve yeterlilik sınavlarından başlamak üzere sınav konu müfredatlarını uluslararası standarttaki konulara(tamamını kapsayacak şekilde)uyumlu hale getirmesidir.Yoksa daha çok sınavlı sınavsız muhabbetini eder dururuz.Ordaki sınav konuları muhasebeyle beraber ayrıntılı biçinde denetimin alt dalları da dahil.(istatistik ve matematik,bilişim)bütün gerekli konularını kapsamaktadır.Biz ise denetimi giriş konularını denetimi ayrıntısına inmişiz edasıyla sürekli diretme yöntemiyle kabul ettirmeye çalışıyoruz.Ama soru sorduklarında haklı bir gerekçe de sunamıyoruz.Çünkü gerekçe sürecek konuların eğitimini almadık.Ve bunu birtürlü kabul etmek istemeyip 2 yılımıı heba ettik.Şimdi de sınırdan kurtarma çabası içindeyiz.</div><div></div><div>Evet 2-3 yıl denetimde düşük hacimli firmalara inemeyeceğiz belli kionun nedenini de biraz da kendimizde aramamız gerekiyor.ŞU çekişmelere bakın " Sınav olsun, olmasın,ben 15 yıl yok 12 yok 10 yıl bana sınavsız diğerine staj sınav,başkası sınava girmesin staj yapmasın, Ben YMM'yim; AŞ ler bana ait SMMM ltd denetlesin.Ben onların üstü olayım.Ayrıca vergi denetimi de denetimden farklıdır , Denetimde mühür kullanılmasın YMM lere mühür, denetime kaşe olsun.Eğitimlere gideriz denetim eğitimleri 48 (4 gün) saate kadar düşer onu da biz herşeyi biliyoruz öğrendik işteye getiririz." vs. vs . konu çok ama bu bile KGK 'nun haklı olarak bütün yetkileri eline almasının (Uluslarası uygulamalara bazı açıdan uymasa da) doğruluğunu gösteriyor.</div><div>Tek ses olucaz herşeyi Uluslararası standartları tamamına uyumlu hale getiricez ve gerekçeler sağlam olucak.Bazıları gibi AB 8.nci direktif konulu makale yayınlarken sınav konularını makaledençıkartıp meslektaşı kandırmıycaz.Standartlara uymuyorsak da standartsız bölümleri sırf kendi çıkarlarımız uğruna standartmış gibi kabul ettirmeye çalışmıycaz.O zaman hep kazanan bizler oluruz.</div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div>
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye

Bayram değil, seyran değil...

Kıdemli Üye
    Klasik, köşe yazarı "kıvırması"
    Edited by: deman
    Ali Deman

Kıdemli Üye
    Nereden
    BURSA
    Hocamızın yeni kitapları yolda herhalde ki meslektaşlarla arayı düzeltmeye çalışıyor...
    \'Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar.\' (Maurice Dueverger)

Müdavim Üye
    Biz meslek mensuplarına en büyük darbeyi kendimiz içinden birisi olan kızıl ot vurmuştur.Bu arkadaşımızın kitaplarını dergilerini alan varsa almamalarını tavsiye ederim.Bizler onun için en buyuk gelir kaynağı iken o bizlere en büyük kötuluğu yapmıştır.Alsın o kitaplarını çiçekle kayınvalideyle bir kuruş boşlaflarla şirket sahiplerini korkutup yaptığı duzenlemelerle şirket sahiplerinin gonlunu aldığı kişilere satsın dergilerini kitaplarını.

Müdavim Üye
    herşeyi ile satılık ;kitapları,fikri,zikri,seminerleri ,,,,,,;bastır parayı gerisi kolay...böyle bir numune!!!