Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YÖNETMELİK VE BAĞ.DEN.HADLERİ İLİŞKİSİ

Müdavim Üye
    <TABLE style="WIDTH: 439.45pt; BORDER-COLLAPSE: collapse; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-yfti-tbllook: 480" =Ms&#111;normalTable border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=586>
    <T>
    <TR style="HEIGHT: 24pt; mso-yfti-irow: 1">
    <TD style="PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 439.45pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 24pt; PADDING-TOP: 0cm" width=586 colSpan=3>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">YÖNETMELİK<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]</TD></TR>
    <TR style="HEIGHT: 24pt; mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 439.45pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 24pt; PADDING-TOP: 0cm" width=586 colSpan=3>
    Maliye Bakanlığından:
    VERGİ İNCELEMELERİNDE UYULACAK USUL VE ESASLAR
    HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
    DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 1 – 31/10/2011 tarihli ve 28101 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen “Yıllık iş hacmi 21.500.000 TL, aktif büyüklüğü 20.000.000 TL veya öz sermaye büyüklüğü 8.000.000 TL’nin” ibaresi, “Yıllık iş hacmi 50.000.000 TL, aktif büyüklüğü 40.000.000 TL veya öz sermaye büyüklüğü 15.000.000 TL’nin” şeklinde, ikinci fıkrasında yer alan “%50’sine kadar artırmaya veya indirmeye” ibaresi, “%300’üne kadar artırmaya veya %50’sine kadar indirmeye” şeklinde değiştirilmiştir.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">MADDE 2 –[/B] Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">MADDE 3 –[/B] Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

<DIV align=center>
    <TABLE style="BORDER-BOTTOM: medium n&#111;ne; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; WIDTH: 15cm; BORDER-COLLAPSE: collapse; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-yfti-tbllook: 480; mso-border-alt: solid text .5pt; mso-border-insideh: .5pt solid text; mso-border-insidev: .5pt solid text" =MsoTableGrid border=1 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=567>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: medium n&#111;ne; BORDER-LEFT: text 1pt solid; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 15cm; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-top-alt: solid text .5pt; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-right-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=567 colSpan=2>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Y[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ö[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">netmeli[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ğ[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">in Yay[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ı[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">mland[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ığı[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Resm[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">î[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Gazete'nin[/B]</TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 1">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; BORDER-LEFT: text 1pt solid; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 212.7pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-bottom-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=284>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Tarihi[/B]</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 212.55pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-right-alt: solid text .5pt; mso-border-bottom-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=283>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Say[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ı[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">s[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ı[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; BORDER-LEFT: text 1pt solid; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 212.7pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=284>
    31/10/2011</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 212.55pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt; mso-border-left-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=283>
    28101</TD></TR></T></TABLE>
    </TD></TR></T></TABLE>

bul, bulabilirsen;denetlenecek firmayı ....burası türkiye !!!! sermayenin hükümdarlığı ilelebet sürecek olan; dünyadaki tek ülke..ülkenin asıl sahipleri onlar.......

Müdavim Üye
    Evet adını koymuşlar. %50 sine kadar indirmek diyor. 50 yarısı 25 bu şartlarda bile denetlenecek firma sayısı az olacaktır. TOBB un dediği oldu.

Kıdemli Üye
    arkadaşlar belki dediğiniz gibi buna benzer bir şeyler olabilir ancak şu anda yapılan düzenleme vergi incelemeleri ile ilgili lütfen bilgi kirliliği yaratmayalım bu yönetmelik değişikliğinin bağımsız denetimle yakından uzaktan alakası yok

saygılar

Ziyaretci
    Bütün smmm'ler bağımsız denetçi olacak, bütün şirketler denetime tabi olacak diye diye sadece bu başlık altında 67 sayfa açılmış. 40.000 smmm bağımsız denetim eğitimi için odalara ve turmoba başvurmuş. Kamu gözetim kurumunun yapacağı yetkilendirme için ymm-smmm, 15 yıllık smmm- 15 yıldan az smmm birbirine düşürüldü.2 yıldır tasarılar, kanunlar, yeniden düzenlemelerle ilgilenen meslek mensubunun kafası çok karıştı. Sonuç hüsran. Baştan denilse idi cirosu 50 milyon TL. , aktif büyüklüğü 40 milyon TL. özsermayesi 15 milyon TL. üzerindekiler denetlenecek meslek mensubu da bu kadar bu işten yorulmaz, herkes kendini ona göre hazırlardı. Bir kez daha şu ortaya çıktı ki gücü ve yetkiyi elinde bulunduranlar, ellerindeki gücün ve yetkinin alınmasından, paylaşılmasından vazgeçmeyecekler. İş dünyası kendisini denetlendirmemek için uğraş veriyor, ymm'ler ellerindeki denetim gücünün alınmasını, paylaşılmasını istemiyor. Sonuçta her zaman olduğu gibi para ve güç sahiplerinin dediği oluyor. Benim en son beklentim eğer siyasi hesaplara ve seçime endekslenmezse çıkacak olan yeni gelir ve vergi usul kanunu. Bu kanunlarla aynı sağlık ve sosyal güvenlikteolduğu gibi 75 milyon vatandaşı vergi mükellefi yapar ve yıllık gelir vergisi beyannamesi alınırsa meslek ve meslektaş bir yerlere gelecektir. Onun haricinde
    katipliğe devam edeceğiz. Ayrıca denetim için alt yapı hazırlanmadan, kayıt dışı önlenmedennasıl sağlıklı denetim yapılacak bilmiyorum. Ymm'ler tam tasdik denetimi yapıyor, olumlu denetim raporunun altına hiç içi sinmediği halde imza atıyor. Sonra da ilk çıkan afta kendisini ve mükellefi kurtarmak için matrah artırımı yaptırıyor.

Müdavim Üye
    Alıntı cengio Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar belki dediğiniz gibi buna benzer bir şeyler olabilir ancak şu anda yapılan düzenleme vergi incelemeleri ile ilgili lütfen bilgi kirliliği yaratmayalım bu yönetmelik değişikliğinin bağımsız denetimle yakından uzaktan alakası yok

saygılar
    Bu baştan beri ortada dolaşan 50 milyon TL lik baraja uygun bir yönetmelik olduğu için yazdım. Genelde bizim sistemin taktiğidir. Alıştıra alıştıra hayata geçirmek. 15 yıl meselesi de böyle olmadı. Önce kıdem dediler. Sonra mesaj yağmuru 10 yıl bir de baktık 15 olmuş. Benim kanaatim perşembenin gelişi çarşambadan belli olduğu yönünde. Tesadüfe bakın bugün de çarşamba ))

Kıdemli Üye
    dediğim gibi haklı olabilirsiniz buna benzer bir durum ortaya çıkabilir ama bu o değil.

ilgili düzenleme bir yönetmelik oysaki bağımsız denetim bakanlar kurulu kararı istiyor.

ilgili yönetmelikte burada yer almayan bu limitlerin altındaki şirketlerde denetime tabi. yani tüm şirketler vergi incelemesine tabi ancak bu şirketleri hesap uzmanları kurulunun devamı olan büyük mükellefler denetim daire başkanlığı yapacak daha az limitlerde olanları kobi daire başkanlığı, daha azı da daire düzeyinde. yani bu limitlerin altındakiler denetim dışı değil.

oysaki bağımsız denetimde yapılacak düzenleme bir grup şirketi tamamen dışarıda bırakacak.

yani bu konu ile o konu tamamen elma ile armut. ve bu forumu okuyan herkez sizin kadar konuya hakim değil ve yanlış yönleniyorlar ben sadece bu açıdan dikkat çekmek istedim.

Müdavim Üye
    arkadaşlar bu yönetmenlik 2011 de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiş bağımsız denetimle ilgili olduğunu zannetmiyorum şoyle ki benim bir petrol mukellefim vardı incelemeye alındı inceleme suresi6 ayı geçtiği için 6 ay ek bir sure istediler ve bu ek sure isteme yazısında ise orta ve büyük ölçekli işletmeler incelemesi gurp başkanlığı ile yazmışlar.Bmlge bolge işletmelerinin büyüklüklerine gore ineleme yapıyorlar zannetiyorum bağımsız denetimle ilgisi yoktur sygılar.

Müdavim Üye
    sayın murat1453 sözkonusu yönetmelik 8 ağus.2012 resmi gazete yayınıdır;2011 de yayınlan yönetmelikde yapılan değişikliği izah etmektedir(yeni limitler).

Kıdemli Üye
    Bağımsız denetimle ilgisi yok bu hadlerin.Bağımsız denetim uygulanacak şirketlerin, hangileri olacağını Bakanlar Kurulu Kararıile belirlenecek. Bu yönde Yeni TTK da madde var.Bunu belirlerken, şirketin cirosu, aktif tutarı ve çalışan sayısı ile ilgili hadler gelecek ve bu hadlerden ikisine uyan şirket denetlenecek diye tahmin ediyorum. Ben bu ciro sınırının yıllık10.000.000 TL- 15.000,000 TL aralığında belirleneceğini düşünüyorum. Ve bu sınır her yıl biraz daha düşürülecek. Unutmayalım ki, YeniTTK nın ilk halinde tüm sermaye şirketleri denetim kapsamındaydı. Ortalıkta dolaşan "50.000.000 TL sınırı" ise bir şehir efsanesinden ibaret.. Sanırımbazı meslekdaşlarımızın duymak istediği sınır bu 50.000.000 TL. Bu rakamı geçen şirketler öyle veya böyle, zaten bağımsız denetimden geçiyorlardı. Kayıtdışılığı önlemeye çalışan bir idare, bağımsız denetimde bu kadar yüksek bir sınır koyar mı ? Edited by: deman
    Ali Deman