Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 15 Yıl Kıdemli Olanlar Eğitimle YMM Olsun.

Kıdemli Üye
    İzmir merkezli bir grup meslektaş facebook gruplarında başlatmışlar enteresan bir yaklaşım.

"Mademki

hayatı boyunca UFRS uygulamamış hayatı boyunca bağımsız denetim yapmamış 15 yıllık tecrübeli meslek mensupları 2 haftalık eğitimle Bağımsız Denetçi olabiliyor,

hayatı boyunca vergi kanunlarına göre işlem yapmış hayatı boyunca vergi denetimlerinin altından kalkmış 15 yıllık tecrübeli meslek mensupları 2 haftalık eğitimle YMM olsun"

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    hasetlik ve terbiyesizliğin bu kadarına pes doğrusu...
    mesleğin ruhunu bilmeyen, 3568 sayılı kanuna göre tüm meslek mensuplarının bağımsız denetim yapabileceğini bilmeyen ymm'liğin sadece türkiye şartları için özel bir durum olduğunu ve devletin sınavla veya bazı şartlarla bu yetkiyi verdiğini bilmeyen meslek mensuplarından Allah hepimizi korusun ...Edited by: timucinkurtaran

Yeni Üye
    elemanlar işi artık şebekliğe vurmuşlar,alay ediyorlar yani timuçin hocam.ne hasetliği,ne terbiyesizliği?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar yazının başlığı espiri olarak algılandığında sorun yok ama öyle algılanması doğrumudur tabi bu tartışılır,şimdi her ne kadar espiri olsada içinde biraz gerçeklik aramak lazım ve bu noktada,SMMM ve SM Vergi kanunları ve MSUGT.leri kapsamında beyanname ve vergi muhasebeciliği yapar,YMM'lerde bu kapsamda beyanname ve vergilerin ve verilern doğruluğu noktasında rapor yazar ve bir makul güvence verir(tabi bu tartışılır),şimdi burada kıstas bellidir SMMM'ler 10 yıl sonra YMM sınavına girer ve kazanırsa YMM olur(özel YMM liği karıştırmıyorum),durum bundan ibaretken 15 yıllık SMMM lerde 2 haftalık eğitimle YMM olsun demek ve bunu alay konusu yapmak bizlere yakışmaz ve etikde değildir ve bunu bağımsız denetimle karıştırmamak lazım ve hiç alakası yoktur,eleştiri veya espiri yaparkende doğruya yakın yapmak lazımki bir değeri olsun ve her halde umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır ve bu arada sayın timuçin bey sizin yazınızda bence çok ağır ve bu kardeşlerimiz bence bu kadar ağır sözleri haketmiyorlar bunuda belirteyim,kolay gelsin.(not:sayın meslektaşlarım ve genç arkadaşlarım lütfen haklı davamızda haksız duruma düşürecek tutum ve davranışları sergilemeyelim ve sözleride sarf etmeyelim ve bu daha doğrudur bence.)
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    sayın hüseyin bey ; mesleki bilgisi , mesleki saygısı (büyüklerine) , mesleki etik davranışları olmayan kişilere gereken cevabı vermezsek hem kendimiz hemde gençlerin geleceği adına bu mesleğe ihanet etmiş oluruz diye düşünüyorum.saygılar... Edited by: timucinkurtaran

Kıdemli Üye
    baştan söyleyeyim, 2 haftalık eğitimle bağımsız denetçi olmayada ymm olmayada karşıyım.

Çünkü her iki alanında ana katalizörü o işi yapmak.

ben kişisel olarak eğitimle veya sınavla bu konuda hakkaniyetli bir yetkilendirme yapılacağına inanmıyorum bu sebeple genel yetkilendirme her zaman eğitim ve tecrübe bir potada eritilmelidir. Bu sebeple yönetmeliğin 14-15-16 ve 26. maddelerini kendi içerisinde tutarlı ve yeterli görüyorum.

Yönetmelikte sorun olan kısım geçici maddeler ile yapılan geçiş muafiyetleri gökten denetçi yağmayacağına göre bu da bir şekilde olacak ve olan şekil mutlaka birilerini mutlu edecek birilerini etmeyecek bu işin somut tarafı.

bu iki temel görüşten sonra katılmadığım noktaya gelir isek ymm ve bağımsız denetim mesleğinin birbirinden çok alakasız olduğunu birbirine örnek gösterilmeyeceği fikrine katılmıyorum. aksine ikisi de birbiri ile temel anlamda yakın işlerdir.

ikisinin de birbirinden zor tarafları vardır.

Örneğin

YMM likte sadece vergi matrahı ile konuyu çözerken bağımsız denetimde finansal raporlarda yer alan binlerce bilginin tamamından sorumlu olursunuz. Bu yönüyle bağımsız denetim kat be kat zordur.

Bağımsız denetimde genel ilkeler ışığında çoğu şeye mesleki yargı ile karar verirken ymm likte sirkülerler, tebliğler, kanunlar, bkk ler, özelgeler vb yüzlerce bilmeniz gereken konu vardır. Ve bu haliyle de ymm lik bağımsız denetimden kat be kat zordur.

SM ve SMMM temel anlamda daha zordur. Neden çünkü her iki sisteminde verisini hazırlayan taraftır. YMM bana bağımsız denetimden benim işim vergi deyip orada uzmanlaşabilir, bağımsız denetçi benim işim vergi değil deyip vergiye hiç bulaşmaya bilir. Ancak kısa vadede ülkemizde yer alan şirketlerin vergisel işlemler için ayrı muhasebeci, raporsal işlemler için ayrı muhasebeci kullanmayacağı ve bu sebeple sm ve smmm lerin her iki konuyada hakim olmak zorunda kalacaklar aşikardır.

yani 15 günlük eğitimle ymm olunabilir, olunmuşturda 3568 in ilk çıkışına gittiğinizde görürsünüz eğitim bile olmadan insanlar ymm olmuştur.

spk bağımsız denetçiliği ilk çıktığında da bu gün öne sürülen koşulların hiç birini sağlamayan yüzlerce insan bağımsız denetçi olmuştur.

Bu sebeple bugünde bir grup insan bir şekilde bağımsız denetçi olacaktır. geçiş dönemlerinde bu kaçınılmazdır.

ancak bundan sonraki dönemde artık herşeyin doğru olması önemlidir. Benim kişisel görüşüm bir süre sonra bağımsız denetçilik ymmlik vb işlemler smmm ruhsatının üzerine yapılan 2 yıllık ymm yanında tecrübe veya 2 yıllık bağımsız denetçi yanında tecrübe ve değerleme sınavaı ile edinilmesi gereken meslekler olmalıdır.

son söz saygı ve sevgi küçükler ve büyükler arasında karşılıklı olması gereken mesleki bilgi ise emek verende olan bir olgudur herhangi bir sene ile herhangi bir ruhsatla saygınlık edinilemez.

ne ymmlik ne bağımsız denetçilik kutsal meslekler değildir ulaşılamaz hakkında konuşulamaz noktaya konulamaz.

ülkemizde ruhsat mühür, kaşe ön plana çıkarıldığı mesleki bilgi anlamsız olduğu için durum şu hale dönüşmüştür. aşağıdaki cümle çok acıdır ama ne yazıkki gerçektir.

"Türkiye'de meslekte önemli olan işi alabilmek ve doğru bir şekilde işi yapabilmektir, mesele imzaya kaldıysa bir imza atan bulunur"

sürçi lisan ettiysek affolaEdited by: cengio

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    sürekli eğitim ve mesleki staj süreleri konusu doğru ve olması gerekendir ama zaten geçiş süresi için 15 yıllıklara verilen bir muafiyettir sadece, bundan sonra hem eğitim hem staj hemde sınav olacaktır...
    zaten taslağı tam incelerseniz en az 2 sob denetçi (1 ve 2 yıl bağımsız denetim tecrübesi olan) olmadan şirket kuramıyorsunuz yani bu şu demek sadece vergi denetimi yapan ymm ve 15 yıllık (malasef dalga konusu olan ve sadece büroda defter tutan) smmmler sob denetçi olmadan şirket kuramıyorlar ve raporu imzalayan asıl sorumluda bu soblar olacak...saygılar...Edited by: timucinkurtaran

Ziyaretci

ymm'liğe başvuru süresini 3 yıla indirmeliler. Madem yeni nesile bekle sen denetçi olamazsın.İmtiyazla ,kayırmayla denetim şirketi adıyla kurulup denetim yapmadığı halde kendini denetçi sayanlar bir denetçi olsun.Sonra gençler sizler de elbet bir gün denetçi olursunuz ,diyenlere kusura bakmayın ama bu sözlerinizişgüzarlıktır.Sadece,kendini düşünmektir.Türkiye de 4 büyük denetim şirketi dışında denetim tecrübesi olan yoktur. Buraya yazanlar küçük ymm şirketlerinde çalışmış olabilirler ,fakat denetim gurusu falan sanmasınlar kendilerini,çok da birşey bilmemektedirler.kamu gözetim kurumu da durumunfarkında ama çaresizlik içinde bırakıldılar.<div></div><div>15 yıl üstü sm ve smmm 'lere 2 hafta eğitimle denetçi yapılabiliyorsa,yeni nesil smmm'lere 1 gün yeter.</div>

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    yeni nesil 1 günde benim 2 yaşındaki oğlum gelecek nesil olarak 1 dakikada bağımsız denetçi ve ymm olsun...Edited by: timucinkurtaran

Ziyaretci

Kalıtımsala girer.o ancak 2 haftada olabilir...