Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3500 YMM.SINAVA TABİ OLMADAN DENETÇİ OLABİLİRMİ..

Ziyaretci

Geçenlerde bir hukukçu,bu forumda"Bugün itibariyle3500 YMM ve Ticaret bakanlığı Müfettişleri sınavsız denetçi olma hakkınıelde etmiş durumdalar" demişti.Bilindiği üzere,TTK.da değişiklik ön gören yasa tasarısı mecliste görüşülürken,Sn.canikli ve arkadaşlarının vermiş oldukları bir önerge ile YMM lere sınavsız denetçi olma hakkı verilmişt.Bu yasa meclisten geçtimi? geçti.yürürlüğe girdi mi?girdi.peki sonra ne oldu?iki gün sonra 302 sıra sayılı kanun mecliste görüşülürken yine sn.canikli ve arkadaşları tarafından verilen bir başka önerge ile yasanınYMM.lere sınavsız denetçilik hakkı veren maddesi ortadan kaldırıldı.
    <div></div>SORU:Bugün YMM.lerden herhangi biri Mahkemeye gitse ve dese ki "ey mahkeme"TTK.da değişiklik öngören yasa maddeleri görüşülürken,sn.canikli ve arkadaşlarının önerisi ile yüce meclis,biz YMM.lere sınavsız denetçi olma hakkı verdi.Kanunun resmi gazetede yayımlandığı tarihte ben YMM ünvanına sahiptim.ilgili KGK.başvuruda bulundum,fakat kurum bana sınavsız denetçi olma hakkı vermedi" derse Sizce sonuç ne olur?
    Edited by: hadisat

Kıdemli Üye
    ,

Edited by: deman
    Ali Deman

Kıdemli Üye
    eğer yasa metni ymm ler denetçidir deseydi dediğiniz olabilirdi geçmişte örnekleri var

ancak yasa metni kgk eğitimine katılan ymmler denetçidir. dedi ilgili süre zarfında kgk eğitimi olmadı bu sebeplede ilgili sürede kgk eğitimine katılan ymm de olmadı hak kazananda olmadı.

bu sebeple geçmiş olsun.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı cengio Nickli Üyeden Alıntı
    eğer yasa metni ymm ler denetçidir deseydi dediğiniz olabilirdi geçmişte örnekleri var

ancak yasa metni kgk eğitimine katılan ymmler denetçidir. dedi ilgili süre zarfında kgk eğitimi olmadı bu sebeplede ilgili sürede kgk eğitimine katılan ymm de olmadı hak kazananda olmadı.

bu sebeple geçmiş olsun.
    [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img]
    SMMM Önder YAMAN

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Kanımca mahkeme konusu yapılsa dahi bu haktan yararlanamazlar. kanun hakkı vermiştir ancak hemen ardından bu hak alınmıştır. buradan yasa koyucunun hata ettiği çıkarılabilir. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam eğitim şartı falan da vardı.

Kanun, lafzıyla veya ruhuyla temas ettiği bütün meselelerde meridir.
    Kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa, hâkim, örf ve âdet hukukuna göre, bu da yoksa kendisi kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre karar verir.
    Hâkim, karar verirken bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanır.

Hukuk kurallarına göre mahkeme yoluyla bu hakkı alabileceklerini sanmıyorum.
    Hesabı sağlam olanın muhasebeden korkusu olmaz.

Yeni Üye
    Hâkim, karar verirken bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanır.

Ziyaretci
    Alıntı tunaakman01 Nickli Üyeden Alıntı

Geçenlerde bir hukukçu,bu forumda"Bugün itibariyle3500 YMM ve Ticaret bakanlığı Müfettişleri sınavsız denetçi olma hakkınıelde etmiş durumdalar" demişti.Bilindiği üzere,TTK.da değişiklik ön gören yasa tasarısı mecliste görüşülürken,Sn.canikli ve arkadaşlarının vermiş oldukları bir önerge ile YMM lere sınavsız denetçi olma hakkı verilmişt.Bu yasa meclisten geçtimi? geçti.yürürlüğe girdi mi?girdi.peki sonra ne oldu?iki gün sonra 302 sıra sayılı kanun mecliste görüşülürken yine sn.canikli ve arkadaşları tarafından verilen bir başka önerge ile yasanınYMM.lere sınavsız denetçilik hakkı veren maddesi ortadan kaldırıldı.
    SORU:Bugün YMM.lerden herhangi biri Mahkemeye gitse ve dese ki "ey mahkeme"TTK.da değişiklik öngören yasa maddeleri görüşülürken,sn.canikli ve arkadaşlarının önerisi ile yüce meclis,biz YMM.lere sınavsız denetçi olma hakkı verdi.Kanunun resmi gazetede yayımlandığı tarihte ben YMM ünvanına sahiptim.ilgili KGK.başvuruda bulundum,fakat kurum bana sınavsız denetçi olma hakkı vermedi" derse Sizce sonuç ne olur?

KGK doğrusunu yapmış. O madde değişikliği gece yarısı operasyonu ile yangın mal kaçırır gibi yapılmış kuraldışı, anlaşmaya uymayan bir davranıştı. Adalet yerini buldu.

Üye
    Nereden
    SMMM
    bence hiç birşey olmaz herşey yoluna girer bir kanunla ilgili değişiklik yapılır. kanunların enhızlı değiştiği ülkerin başında gelmekteyiz farkında iseniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Mali Müşavir
    Mevcut Denetim Şirketleri, TTK na göre Bağımsız Denetçi ile anlaşmak zorunda olan sermaye şirketlerinin 31.12.2012 tarihine kadar bağımsız denetim firmaları ile anlaşmaları gerektiğini şimdiden dillendirmeye başladılar. Gerekçede 31 Aralık 2012 tarihli stok sayımlarında bağımsız denetçilerin de bulunması gerektiği. 01.01.2013 Dönem Başı stok değerlerinin gerçeğe uygun olmasının sağlanması.
    Kısa zamanda KGK Tebliğlerini yayınlamaz, eğitimlerini yapmaz ise pasta mevcut denetim şirketlerine kayıyor gibi.
    SORUNUN KENDİNDE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR,
    ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR.