Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KGK e posta yollayın

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul-Merkez
    SAYIN BAŞKAN VE KURUL ÜYELERİ ,hazırlanan taslakta aşağıdaki hususlar kurulunuzca yeniden değerlendirilmelidir.Lisans seviyesinde mezun olan bir SMMM meslek mensubu SPK Bağımsız Denetim Sınavına girmiş olması şartıyla tüm eğitim hayatı boyunca aşağıdaki bütün sınav konularını okumuş ve bunlardan çeşitli sınavlarda sınanmıştırlar bu sebeple yeniden sınava tabi tutulmak anlamsız ve zaman kaybından başka bir şey değildir.Bu nedenle SPK belgesi olan SMMM ler bu sınavlardan muaf olmalıdırlar.SAYGILARIMLA...

Denetçilik sınavı

MADDE 16

(3) Denetçilik sınavı, aşağıdaki ana konuları kapsar:

a) Muhasebe, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,stajda ve bürolarımızda devam ediyoruz.)

b) Türkiye Muhasebe Standartları, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,bürolarımızda,SPK Bağımsız denetim sınavında.)

c) Finansal Analiz, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,SMMM Yeterlilik sınavında,SPK Bağımsız denetim sınava hazırlıkta,bürolarımızda.)

ç) Finans, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,stajda ve bürolarımızda devam ediyoruz.)

d) Denetim, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,SMMM Yeterlilik sınavında,SPK Bağımsız denetim sınavında)

e) Genel Hukuk Mevzuatı, (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Hukuk, Vergi Hukuku, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İdare Hukuku), ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,SMMM Yeterlilik sınavında,SPK Bağımsız denetim sınavında,bürolarımızda )

f) Sermaye piyasası mevzuatı, bankacılık mevzuatı ve sigortacılık mevzuatı, ( ( Üniversitede,SPK Bağımsız denetim sınavında,bürolarımızda )

Ayrıca,TÜRMOB'un verdiği;Yeni TTK,KOBİ TFRS ve DENETİM eğitimleride göz önünde bulundurulmalıdır.

Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri

GEÇİCİ MADDE 1

(4) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler konularında lisans veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10 ve 15 yıllık sürelerin hesabında mahsup edilir

Burada ki;Lisans eğitimi 4 yıl + staj süresi ( eskiler için 2 yıl ,yeniler için 3 yıl) + meslekte geçen süre = 10 veya 15 yıllık süreden mahsup edilmelidir.

Adı soyadı

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul-Merkez
    e posta adresi.

bilgi@kgk.gov.tr

Müdavim Üye
    Arkadaşlar taslağın Geçici 1 maddesinin a bendinde aynen isteğiniz muafiyet verilmekte tekrar incelemenizi öneririm. Hatta 31/12/2012 tarihine kadar SPK sınavlarından başarılı olanlara da aynı muafiyet tanınmaktadır. Sadece KGK eğitiminden muafiyet var mı yok mu orada bir açık var sanki.

Ziyaretci
    "SPK Lisansı Sahipleri 3 dersten muaf (Muhasebe, Genel Hukuk, SPK) geriye kalan 4 dersten eğitime ve sınava katılmak, 2 yılı denetim şirketi tecrübesi olmak üzere 3 yıllık uygulama eğitimini sağlamak zorundalar."

Kıdemli Üye

GEÇİCİ MADDE1 FIKRA 2 ( ÇOK ÖNEMLİ )

(2) 31/12/2013 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen konularda 15 yıl süreyle mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek mensubu olmaya hak kazananlardan, 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan niteliği haiz olan ve Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar. <div>Yani 15 yıllıklar ; kurum tarafından verilen eğitimi tamamlamaları halinde sıandan muaftırlar.f bendi Sermaye Piyasası , bankacılık ve sigortacılık alanını hakkındadır bu konuda denetim yapamazlar mealindedir.Yani TTK denetimini yaparlar.</div><div>Daha da vahim olanı şudur;</div><div>Yönetmeliğin 15. maddesidir ve stajı öngörmekedir.Yani 15 yıllıklar şimdi stajsız ve sınavsız denetçi olacaklar.Geri kalanlar bunların yanında staja tabii olacaklardır.</div>

</font>

Kıdemli Üye
    Muhasebe mesleğine yaptıklarını Denetim mesleğine yapıyorlar...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı beyanname Nickli Üyeden Alıntı
    "SPK Lisansı Sahipleri 3 dersten muaf (Muhasebe, Genel Hukuk, SPK) geriye kalan 4 dersten eğitime ve sınava katılmak, 2 yılı denetim şirketi tecrübesi olmak üzere 3 yıllık uygulama eğitimini sağlamak zorundalar."
    Merhaba Arkadaşlar

SPK lisanslılar için Öncellikle a ile e bentleri demiyor a ila e bentleri diyor

Tekrar ediyorm buna göre SPK lisanslılar tüm derslerden muaftırlar

Hayırlı Olsun

Ancak Sorumlu Ortak Başdenetçiler Denetçiler 15 yıllık SMMM-YMM ayrı ayrı incelnemesi gerekiyor

Kıdemli Üye

Önder Bey ,<div></div><div>SPK lisanslılar nasıl tüm derslerden muaf oluyor.HAngi madde.Geçici Madde 1 de , yönetmeliğin 16. maddesinim a ve e bentlerindeki konular deniyor , yani Muhasebe ve Genel Hukuk mevzuatından.</div>

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    Birol Bey

a ile e değil a ila e yazıyor
    a ila e deyince a-b-c-d-e kapsar

İla kelimesinin anlamı aradaki tüm şıkları kapsamasıdır.

Ayrıca yetkililerle görüşülmüştür

Rahat olun

Görüşmek üzere

Müdavim Üye
    Alıntı birolcaliskan Nickli Üyeden Alıntı

Önder Bey ,<div>*</div><div>SPK lisanslılar nasıl tüm derslerden muaf oluyor.HAngi madde.Geçici Madde 1 de , yönetmeliğin 16. maddesinim a ve e bentlerindeki konular deniyor , yani Muhasebe* ve Genel Hukuk mevzuatından.</div>
    Zaten mantıken de yanlış çünkü madem bir muafiyet tanınacak en başta e) Denetim bendinde muafiyet verilmesi lazım çünkü SPK nın sınavı bu konuyu da kapsıyor.