Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TASLAK YAYINLANDI-bağımsız denetim yönetmeliği tas

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul-Merkez

Kıdemli Üye
    Denetçilere İlişkin Geçiş Hükümleri
    GEÇİCİ MADDE 1-
    (4) Hukuk, İktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler konularında lisan veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10 ve 15 yıllık sürelerin hesabında mahsup edilir.

Üniversite eğitimi 15 yıllık tecrübe süresinden düşüyor mu?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul-Merkez
    EVET

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    en önemli kısım

Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) a) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla 5018 sayılı
    Kanun kapsamındaki kamu kurumlarından; bir sınava bağlı olarak verilen bağımsız denetime
    ilişkin lisans belgesini, sınav sonucunda veya mevzuatında tanınan istisnadan faydalanarak
    almaya hak kazanmış olanlar,
    b) 5018 sayılı Kanun kapsamındaki kamu kurumları tarafından, 660 sayılı KHK’nın
    yürürlüğe girdiği 2/11/2011 tarihinden önce ilan edilen denetime ilişkin sınavlar ile bunlara
    ilişkin 31/12/2012 tarihine kadar sonuçlandırılan tamamlayıcı sınavlar neticesinde lisans
    belgesi almaya hak kazananlar,
    16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının (a) ila (e) bentlerindeki konular ile alanlarıyla
    sınırlı olmak üzere (f) bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar.
    (2) 31/12/2013 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada
    belirtilen konularda 15 yıl süreyle mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek
    mensubu olmaya hak kazananlardan, 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer
    alan niteliği haiz olan ve Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim
    programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik
    eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen
    sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar.
    (3) 31/12/2014 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen
    konularda mesleki tecrübe kazandıracak en az 10 yıl süreyle hizmeti bulunanlar için, 15 inci
    maddenin birinci fıkrasında belirtilen uygulamalı mesleki eğitimin denetçi yanında geçmesi
    gereken 2 yıllık süre şartı 1 yıl olarak aranır.
    (4) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal
    bilimler konularında lisans veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10
    ve 15 yıllık sürelerin hesabında mahsup edilir.
    (5) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.
    SMMM Önder YAMAN

Ziyaretci
    gecıcı madde 2 de 15 yılını dolduran meslek mensuplarına sınav yoktur gıbı bır ıfade var.Sadece egtımden bahsedıyor. Sermaye pıyasasında denetım yapacaklar harıc olmak uzere. Ben mı yanlıs anlıyorum acaba.

Yeni Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    hayırlı olsun
    15 yıllıklara sınav yok, 10 yıllıklara 1 yıl staj + sınav (31/12/2014 e kadar olan yetkilendirmelerde)

Mevcut denetim şirketleri dışında herkes sistemin dışına atılmıştır.
    herkes dünyayı değiştirmeye çalışır, kimsenin aklına kendini değiştirmek gelmez.

Müdavim Üye
    alsınlar bu denetimi başlarına çalsınlar.TERBİYESİZLER,kim kimin yanında çalışacak ki tecrube sahibi olsun.Bu denetim şirketlerine sağlanan bir peşkeştir.Bu ramazanı şerifte insanların haklarını yediniz Umarım bu mağdur edeceğiniz insanların hakları uzerinde kalır.

Kıdemli Üye

Madem taslak bende taslak olarak varsa yenen hakkım ki yendiğine %100 inanıyorum, tüm haklarımı haram ediyorum.Yönetelik resmen yayınlandığında da duruma göre bedduamı güncelleme hakkımı kendimde saklı tutuyorum.1 yıllık meslek mensubu ile 15 yıllık meslek mensubu arasındaki ayırımı hukuki olarak nasıl izah edecekler?Denetim şirketi tecrübesi olmayanlar denetci , geri kalanlar da hem sınav hem de bu beleşçilerin yanında staj.OHHH ne ala...

Müdavim Üye

Şimdi neden kızıyoruz anlamıyorum.Ben de sınav olayına talibim.Bu sürece getirenleri çok iyi biliyoruz.Lisans mezunu olsun olmadan gözetmeden Ruhsat dağıtan bizim oda,YMM önerge verdiğinde kendillerine de pay çıkarmaya çalışanlar yine bizin odanın hasları.Peki bunlara oyları verenler kim.Niye dert yanıyorsunuz.İnsanda tek görüş olur o da Uluslararası standartta olur.İSMMMO'nun yayınladığıMuhasebe ve Denetim Mesleğinde Kurumsallaşma (Yayın No 145) sf 51</font> Ortak olma</font>diye kitapçığı vardı orda10 yıl şartı var.(Şirket ortakları Denetçi olabileceğine göre) önceden tasarlanmış süreç.<div></div>Ama 15 yıllıklar da beleş olmuş.O da önergenin fırıldak etkisi.<div></div><div>Bunları da mı ben yayınladım.Önce okuyun; sonra iş çevirenleri,nasıl olması gerektiği yönünde beyan edenleri, tam kapıdan çıkarken ense tokat atanları arkanıza bakıp belirleyin.Siz de ona göre gardınızı alın.Sizce suçlular kim????</div><div></div><div>Önce kanun,standart bilicez ,bunları da kendimize ,kişiye göre uygulamalarla değiştirmeyeceğiz ki ki.Dik duruş sergileyelim.Sürekli 360 derece çark edenler kusura bakmasınlar kaale alınmazlar.Hep çuvaldız başkasına battığında yanlışlıkla kendilerine geldiğinde de birden benim hakkımı savunur duruma geçermiş gibi de yapmasınlar.Ben yine diyorum bunlardan ne cacık olur ne de ayran.</div><div></div><div></div><div></div><div></div>

Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)