Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: K.G.K. ANAYASAYA UYGUN BİR KURUL MU?

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    https://www.facebook.com/mustafa.gul...tal_comments=1

Beğen · · Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak · Paylaş · Duyurusunu Yap

Şahap Nuri Aci/Bursa
    Bu yasal düzenlemeleri yapacak olan K.G.K. Anayasaya aykırı bir kurumdur. Kanun Hükmünde kararnameler dayandıkları yetki kanunlarına aykırı olamaz 660 sayılı K.H.K. dayanağı olan 6223 sayılı yetki kanunu bakanlar kuruluna mevcut bağlı ilgili kuruluşlar açısında bir düzenleme yetkisi veriyor iken (6223 SAYILI KANUN A BENDİ MADDE 2 Mevcut bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların bağlılık ve ilgilerinin yeniden belirlenmesine veya bunların mevcut, birleştirilen veya yeni kurulan bakanlıklar bünyesinde hizmet birimi olarak yeniden düzenlenmesine,) Bakanlar kurulu yeni bir bağlı kurluş ihdas etmiştir. Bu nedenle 660 sayılı K.H.K. ve kararname ile oluşturulan K.G.K. anayasaya aykırıdır.Bu kurulun yapacağı düznelmeler hukuken yok hükmünde olacaktır. Ve bu kurulun yayınladığı düzenlemeler için açılacak iptal davalarında SOMUT NORM denetimi yoluyla bu kurul ve onun dayanağı K.H.K. Anayasa mahkemesinin önüne taşınamaya çalşılacaktır. Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Bakanlar kurulu belirli konularda kanun hükmünde kararnameler yayınlayarak yasal düzenlemeler yapabilir; ancak yayınlanan KHK kararnameler yetki kanunlarında belirtilen konularda ve yetki kanunun belirlediği sürelerde çıkarılabilir. Bu iki hususa uygun olarak çıkarılmamış olan KHK anayasaya aykırılık sorunu taşır. Meslek örgütünü yakından ilgilendiren 660 sayılı KHK de bir yönüyle anayasaya aykırılık sorunu barındırıyor. 660 sayılı kararnamenin yasal dayanağını oluşturan 6223 sayılı yetki kanunu bakanlar kuruluna sadece mevcut bağlı kuruluşlar açısında düzenleme yapma yekisi veriyor BKNZ A bendi madde 2 (Mevcut bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların bağlılık ve ilgilerinin yeniden belirlenmesine veya bunların mevcut, birleştirilen veya yeni kurulan bakanlıklar bünyesinde hizmet birimi olarak yeniden düzenlenmesine) oysa bakanlar kurulu yeni bir bağlı kuruluş oluşturdu. Kısaca 660 sayılı KHK de bir yetki aşımı söz konusu bu nedenle bu kanun hükmünde kararname ve kanun hükmünde kararname ile oluşan KGK anayasaya aykırıdır.
    Şimdi yapılması gereken şey ; bu kurulun yayaınladığı yönetmeliklerin iptali talebi ile açılacak davalarda kurulun anayasaya aykırılığı iddia edilerek ; SOMUT NORM DENETİMİ yolu ile konuyu ANAYASA mahkemesine taşımak olmalıdır. Sanırım odalarımız bu kunuda birçalışma içinde olacaktır.

Yeni Üye
    Anayasa mahkemesinin önüne taşınamaya çalşılacaktır.
    İyi Aşk Mücadelesi

Üye
    Anayasa mahkemesi dünkü oturumunda ; aynı yetki kanuna dayalı olarak çıkarılmış olan 653 sayılı KH.K. nin bazı maddelerini aynı gerekçeyle yani yapılan düzenlemelerin yetki kanunun kapsamı dışında olduğu gerekçesiyleiptal etti. Bunedenle660 sayılı KHK de anayasa mahkemesininönüne taşınabilirse iptal olsalığı oldukça yüksek. O nedenle yeminli dostlara tavsiyem daha fazla dolambaçlı yollara saparak olan VAR OLAN saygınlıklarını da yitirmesinler.Anayasaya aykırılığı tespit edilirse ; KGK yaptığı tüm düzenlemeler hukuken yok hükmünde olur ve yaptığı düzenlemeler de kimseye kazanılmış hak kazandırmaz.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım nuri bey aynen dediğiniz gibi taşınabilir ama siyasilerin taşıması lazım yoksa ferdi başvuru başlayacak eylülde ama ordada kanunun 45 ve 51.maddelerine göre bu hak fertlerde yok ve onun için siyasilerin taşıması zorunludur ve bunun çalışması yapılmalıdır ama tabi nasıl ve onu bulmalı,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Sayın hadisat ; siyasilerin başvurmasına gerek yok. Anayasa mahkemesine başvuru 2 yolla oluyor , birincisi düzenleme çıktığında yapılan başvuru bu soyut norm denetimidir ve iptal yoludur, ikincisi ise somut norm denetimidir ve herhangi bir düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu herhangi bir mahkemede iddia edersiniz ve bu iddiayı mahkeme ciddi bulursa mahkeme konuyu anayasa mahkemesine taşır. Bireysel başvuru ise yasaların iptali açısından mümkün değil sadece temel hek ve özgürlüklerin ihlalinde kullanılabiliyor.
    Bu olayda ise KGK yayınladığı herhangi bir tebliğ veya yönetmeliğin iptali için DANIŞTAYA yapılacak başvuruda KHK nin anayasaya aykırılığı iddia edilirse DANIŞTAY bunu ciddi bulacaktır, çünkü dün ANAYASA mahkemesi benzer bir kanun hükmünde kararnameyi aynı gerekçeyle iptal etti. Şimdi iş odalara düşüyor 8 temmuzda yayınlanan yönetmeliğin iptali için danıştaya başvurup anayasa mahkemesi sürecini başlatabilirler. Ve sanırım bunu yapacaklardır. Kolay gelsin

Üye
    Nuri Beye katılıyorum, Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan Kanun Anayasaya aykırı olması lazım, tabi bu iş teknik bir iş ama, meclistegörüşülmesi ve oylanması lazımdı diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    SPK 2006 yılında Uluslararası Denetim Standartlarına uyumlu Seri X No:22 nolu tebliği çıkardı
    Sınavını da yetkilendirmesini de muafiyetlerini de standartlarını da kendi belirledi.

Mahkemeler açıldı Hepsini de SPK kazandı Türmob dahil
    (Bazı dava yazışmalarını kararlarını bizzat gördüm inceledim)
    Eğer Uluslararası Denetim Standartlarına Dünyada kabul edilen ölçülere uyuyorsanız yargı sizin lehinize karar veriyor zaten.
    Bu daha önce yaşandı

Kurumların hukuk servisleri çalışmıyor mu sanıyorsunuz?

Sadece eksik olan ne biliyormusunuz?

Kurumların düzenlemeleri değil meslektaşımızın oda başkanları dahil Denetim Standartlarını tam olarak bilmemesidir

Saygılarımla
    Edited by: Şahin 71

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın nuri bey sizin dediklerinize katılıyorum ve yürütmenin hangi mahkeme tarafından denetlendiğini biliyorum ve ben burda yönetmelik ve tebliğ bazında demedim mustafa beyin eklediği bu yazıya KHK kapsamında yaklaştım ve yanlış anlaşılmış o zaman açayım,şimdi 6216 sayılı kanun kapsamında anayasa mahkemesine şuan bu 660 sayılı KHK götürülemez çünkü 37.madde kapsamında 60 günlük itiraz süresi bitmiş,mahkemelerinde olayı anayasa mahkemesine taşıması noktası KHK kapsamında olamaz çünkü bunada yetki yok ve süre geçmiş ve sadece 660 sayılı KHK kapsamında çıkarılacak ikincil mevzuat için danıştaya gidilebilir ama ben yukardaki yazımda diyorumki bu işi ne yapıp edip yapalımki yaptıralımki ve bunuda ancak siyasiler yapabilir ve bunun nasıl olacağını altını içini dolduralım diyorum bu olursa zaten ortada KHK kalmayınca geriside hikaye olur,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Sayın şahin 71 ortada anayasaya aykırı bir biçimde oluşturulmuş bir kurul var , bir kurul eğer anayasaya aykırı ise onu yaptığı tüm düzenlemeler yok hükmündedir.
    Kurulların hukukçaları napıyor bilmiyorum ama 6223 sayılı yeki kanununu pek dikkate almadıklarına eminim. Anayasanın idareye KHK çıkarma yekisi veren maddelerini ve Anayasa mahkemesinin daha önceki vermiş olduğu kararlarında ki gerekçelerini okuma şansınız olursa tartışılan konu daha iyi netleşir sanırım. Yoksa uluslararası denetim standartı , ulusal denetim standartı bunlar ancak anayasaya uygun bir biçimde yetkilendirilmiş kurulun ortaya çıkması durumunda tartışılacak hususlardır.