Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÜSTADLARDAN YARDIM BEKLİYORUM.EKSİKGÜN UYUMSUZLUĞU

Ziyaretci
    Herkese kolay gelsin.

Sgk dan gelen yazı ile ilgili sormak istediklerim var.yardımcı olursanız sevinirim.

mayıs ayında inşaat işinde çalışan işçilere ait Ek bildirge istemekteler.
    Gerekçe olarak : 2429 sayılı ulusal bayram ve genel tatiller hakıında kanunun 1.maddesi ve 2.maddesinin D bendi 5892 sayılı kanun ile 4857 sayılı iş kanununun 47.maddesi gereği

Mayıs ayında işçi inşaatta 15 gün çalıştı. 1 mayıs ve 19 mayısta çalışmadı.Buna göre aphb.sinde 15 gün ücret 443,25 ve karşısında 59,25 tl alarak ayrıca bildirildi. Bu işçi için 502,50 liranın primi ödendi.

puantajda çaışma günü 15 gün olarak yapıldı 1 mayıs ve 19 mayıs işaretlenmedi. haftalık çalışma günleri 3-4 gün.
    kurum 2 günlük ek bildirge istiyor.
    kanunda genel tatil ve bayramlarda çalışmayan işçilerin ücretleri tam olarak ödenir yazıyor.
    Kuruma gidip henüz görüşmedim ama yaptığım işte yanlışlık var mı acaba.

Edited by: yağmurkara

Ziyaretci
    Güncel

Ziyaretci
    anladığım kadar 19 mayısda çalışmadı diye 19 mayıs 1 gün eksik bildirmişsiniz ama 19 mayısda çalışmadıysa bile göstermek zorundasınız çalışmışsada % 100 zamlı ödemek zorundasınız

Müdavim Üye
    bir gün ödememek için can çekişirseniz sonuçlarına katlanırsınız. 30 gün bildirseydiniz ölürmüydünüz sanki

Ziyaretci
    Arkadaşlar 1 mayıs ve 19 mayıs yevmiyelerini aylık bildirgede gösterdik.

Müdavim Üye
    Alıntı sercan23 Nickli Üyeden Alıntı
    bir gün ödememek için can çekişirseniz sonuçlarına katlanırsınız. 30 gün bildirseydiniz ölürmüydünüz sanki

Ziyaretci
    sizlere de hayırlı ramazanlar sercan 23 ve chopper35

Ziyaretci
    Alıntı yağmurkara Nickli Üyeden Alıntı
    Herkese kolay gelsin.

Sgk dan gelen yazı ile ilgili sormak istediklerim var.yardımcı olursanız sevinirim.

mayıs ayında inşaat işinde çalışan işçilere ait Ek bildirge istemekteler.
    Gerekçe olarak : 2429 sayılı ulusal bayram ve genel tatiller hakıında kanunun 1.maddesi ve 2.maddesinin D bendi 5892 sayılı kanun ile 4857 sayılı iş kanununun 47.maddesi gereği

Mayıs ayında işçi inşaatta 15 gün çalıştı. 1 mayıs ve 19 mayısta çalışmadı.Buna göre aphb.sinde 15 gün ücret 443,25 ve karşısında 59,25 tl alarak ayrıca bildirildi. Bu işçi için 502,50 liranın primi ödendi.

puantajda çaışma günü 15 gün olarak yapıldı 1 mayıs ve 19 mayıs işaretlenmedi. haftalık çalışma günleri 3-4 gün.
    kurum 2 günlük ek bildirge istiyor.
    kanunda genel tatil ve bayramlarda çalışmayan işçilerin ücretleri tam olarak ödenir yazıyor.
    Kuruma gidip henüz görüşmedim ama yaptığım işte yanlışlık var mı acaba.

Kurumla görüştüm. Aylık bildirgede 2 günlük ilave yevmiye gösterdiğimi ek bildirgeyi "0" kazanç olarak 2 günlük yapıp verin diyor.Prim ödemesi çıkmaz ama i.p.c.kesilir diyor.
    1 mayıs ve 19 mayısta işçi çalışmadı ama a.p.h.b.sinde 2 günlük ücret 29,55*2= 59,10 tl gösterildi. Çalışmayan işçi puantaja nasıl işaretlenir.</font>
    Üstadlardan konuyla ilgili yardım bekliyorum.
    Kolay gelsin.

Ziyaretci
    Tatil günlerinde işçiye yevmiyesi ödenmeli primi tahakkuk etmelidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    D Ü N Y A

Evet kanunda böyle yazıyor ama bu uygulamahaftada 45 saatçalışanlar için geçerli değilmi.Bu durumdaki işçiye bu ay 4,5 gün bayram tatili vardı dükkankapalıydı sende çalışmadın bu yüzden 4,5 günün parasını vermiyorum diyemeyiz.
    Ama işyerinde haftada sadece 2,3 gün çalışan ayda toplam 10 gün çalışmış birine niye bayram ücretini verelim sgk'sını yatıralım.

Örneğin Çalışan gıda mühendisi ve sadeceçarşamba günleri geliyor.Ayda sadece 4 yada 5 gün.
    Ağustos için eksik gün 26 olmayacakmı.

5 gün * 300 = 1500 tl matrahı var bide üstüne 3,5 gün 1050 tl matrahmı beyan edecez ücretmi ödeyecez. Edited by: omonder
    omonder