Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAMU GÖZETİM KURUMU

Ziyaretci

Kısa adı ile kamu gözetim kurumu ağır adımlarla yol almaya devam ediyor. Önce 660 sayılı kararnameyayınlandı. https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20111102-5.htm Ardından kurul atamaları yapıldı. Daha sonra 6300 sayılı kanunla kararname üzerinde değişiklik yapıldı. https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...0120510-25.htm 08.07.2012 tarih ve 28347 sayılı resmi gazetede kamu gözetim kurumu teşkilat ve görevleri hakkındayönetmelik yayınlandı. En son bugün de 28353 sayılı resmi gazetede kamu gözetim kurumu meslek personeli yönetmeliği yayınlandı. Özellikle meslek hayatına denetçi olarak devam etmek isteyen meslek mensuplarının bu kurumun hareketlerini yakından takip etmesinde büyük yarar var. Kurumkendi oluşumunu tamamladıktan sonra muhasebe ve denetim standartları yayınlamaya, denetçileri eğitip yetkilendirmeye başlayacaktır.Bu sürecin çok yavaş geçmesinde yeni ttk 'da yapılan değişikliklerin geç kalmasının da rolü olmuş ve kurum son ana kadar beklemek zorunda kalmıştır. Kurulun yetkilendireceği denetçiler konusunda da adaletli bir yol izlemesini bekliyoruz. Bu bakımdan kurulun çok büyük sorumlulukları vardır. Bu günkü Zaman gazetesinde Hekimoğlu İsmail'in bir yazısı var. Bu yazıyı hatırlatarak konuyu bağlamak istiyorum.
    https://www.zaman.com.tr/yazar.do?ya...mek-ne-fenadir

Müdavim Üye
    Arkadaşlar her gün yaklaşık 2 saatimi ( 17.00-19.00 ) bu düzenlmelere ayırmaya çalışıyorum Mevzuatı okuyorum Bir de konu ile ilgili uzmanlara ulaşmaya çalışıyorum Bir oda yöneticisi ile görüştüğümde şöyle bir sonuç çıktı:

KGK TTK da olduğu gibi şirketleri karşılığında da denetçileri sınıflandırabilir. Zaten harçlarda kamu yararına olan olmayan şeklinde bir ayrım vardı. Buradan hareketle
    Örneğin:
    A Grubu Denetçilik SPK Denetçiliği
    B Grubu Denetçilik YMM TTK Denetçiliği
    C Grubu Denetçilik 10 Yıllık SMMM TTK Denetçiliği

şeklinde bir sınıflandırılma, yada benzeri bir kademelendirme yapılableceğini konuştuk

Tabi bu sadece bir beyin jimantiğiydi. Eğer Kurul böyle bir sınıflandırmaya gidecekse bunu detaylandıracaktır.
    Saygılar

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın şahin bey kardeşim her gün bir uzmanla diyorsun ama oda yöneticisi diyorsun eğer bu bizim oda yöneticilerimizdense hangi kriter onu uzman yapıyor bu konularda ve gene yazılarda ısrarlada ayrımcılık var ve imtiyaz var ve neden bu ısrar anlamıyorum kusura bakmayın bende ısrarla bu konuda diyorum ayrımcılık yok imtiyaz yok ve gerekirse bu forumda çok ciddi bir organizasyon yapıp bu türlü çıkacak sonuçları yüksek yargıya taşıyıp iptal ettirmek için elimden gelenin fazlasını yapacağım,imtiyaz olan her yazıya müdahale edeceğim kimse kusura bakmasın forumda ayrımcılık yapamaz,bu forumun esas gayesi mesleki dayanışmadır kimse bunu bozamaz varsa bu türlü düşünseci olan buraya taşımasın meslektaşlar arasına fitne sokacak yazıları,gelinen nokta ile buna asla müsahade etmem ve kimse banada sen nasıl moderatörsün falanda demesin,bu dediklerim forumun selameti için bana göre şarttır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye

Hüseyin Bey

Çeşitli defalar Gazi Üniversitesi öğretim görevlileriyle bağımsız denetim ile fiilen yapan oda yöneticileriyle görüştüm. Başka forumlarda hatta Almanyada 2 -3. kuşakta akrabalar vasıtasıyla bazı tercümeler yaptırmaya kısa da olsa bazı dökümanlar elde etmeye çalıştım
    Şimdi bu düşünceler çeşitli seminer ve platformlarda tartışıldı. ve sonuçta
    tahsil, deneyim ve mesleki eğitime katılma ve sonunda sınav şartları ile bazı kademelendirmeler yapılacağı ifade edildi. Bunları yazarken de hiç bir artniyetim yok.
    Çeşitli platformlardaki bilgileri paylaşmaya çalışıyorum. Bu bilgilerin ayrımcı olduğunu sanmıyorum. Şahsen Dünyada nasılsa öyle hareket edilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Fakat çeşitli görüşler olur tartışılır. Herkes tek yönlü düşünmek zorunda mı?
    Yani sizce bu konuyu tartışmak düşünmek beyin jimantiği yapmak ayrımcılıkmıdır?
    Bunu lütfen yanıtlamanızı rica ediyorum Paylaşımlarımız farklı diye burada yazmayalım mı? Saygılar

Edited by: Şahin 71

Müdavim Üye
    Diyelimki benim hiç bir araştırmam yok. Sade düşüncelerimizi burada paylaşamayacakmıyız?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

şahin bey üyelik tarihine bakıyorum daha yenisin forumda beni tanımıyorsun azizimtanımadığın ortada normal,ben 5 senedir yazıyorum ve yaklaşık 10.000 tane yazı yazmışım ve bunların içinde seninsorularına verilmiş makul ve mantıklı cevaplar vardır vehalaısrar edersen sana telefonumu vereyim özelden ve ne demek istediğimi daha net anlatayım eğer istersen,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    Oda yönetiminde olup da bağımsız denetim şirketi olan meslek mensupları var. Yani oda yöneticileri ta 2004'de kendi hazırlıklarını yaptılar şirketlerini kurdular ve halen denetim yapıyorlar. Denetçilerde tam zamanlı çalışmak esas iken bu kişiler hem smmm'likaynı zamanda dadenetçilik nasıl yapıyor bilmiyorum.Denetim yapanlar ayrı bir birlik, smmm'ler ayrı bir birlik eğer devam edecekse ymm'ler ayrı bir birlik olarak yeni oluşumlar sağlanmalıdır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    şahin bey arkadaşımızın yazdığı gruplama olayını bende duydum ne derece doğru bilemem ama ...