Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DOLANLI İMTİYAZA TAAMMÜDEN TEŞEBBÜS (BURSA SMMMO)

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    ‘Dolan’lı imtiyaz!</font>

Yeni TTK ile birlikte ülkemizin ve mesleğimizin önünün açılacağı inancıyla iki yıldan beri sürdürdüğümüz çalışmalar, yasanın linç edilmesini maalesef engelleyemedi. Yürürlüğe girmesine birkaç gün kala, hesap verilebilirlik ve şeffaflık kolonları kesilen yasa, topal bir şekilde yürürlüğe girmiş oldu.
    Bağımsız Denetim alanında yaşananlar ise, ibretlik bir olay olarak muhasebe tarihçileri tarafından tarihe not düşülecektir. Çoğunluğun menfaati gözetilmeden ve etik kaygı duyulmadan bir grup meslek mensubuna haksız imtiyaz yaratma oyununa bilerek veya bilmeyerek bazı kişi ve kurumlar dahil edilmiştir. Bu oyunun içine bir şekilde çekilenler veya çekilecek olanlar durumun farkına varmalı ve bu oyunu durdurmalıdırlar.
    Bağımsız Denetim alanında yapılan yanlışlıklar dizisi 660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile başladı. Bağımsız denetçileri denetlemek üzere oluşturulması gereken kurum, geniş düzenleme yetkileriyle donatılmış, denetimden ziyade adeta yeni bir meslek örgütü şeklinde tasarlanmıştır.
    Kuruma o kadar geniş bir faaliyet alanı tanımlanmıştır ki, kurum sekiz aydan beri nereden başlayacağını ve ne yapacağını bilemez durumdadır. Hiç konuşmayarak, hiçbir görüş açıklamayarak spekülasyonu önleyeceğini düşünen kurum yetkilileri, bu haliyle spekülasyonun kaynağı haline gelmiştir.
    Halbuki; TTK’nın değiştirilmeden önceki halinde Bağımsız Denetim konusunda yeterli düzenlemeler yapılmış, kimlerin bağımsız denetçi olduğu ise tartışmasız bir şekilde ismiyle cismiyle ortaya konulmuştur. 660 Sayılı KHK ise işte bu netliği ortadan kaldırmıştır. Kurul tarafından yapılması gereken düzenlemeler de zamanında yapılamayınca belirsizlik ve boşluk oluşmuş, boşluğu doldurmak için hazır bekleyenlere ise fırsat doğmuştur.
    Kamu Gözetim Kurumu’na ‘Bağımsız Denetçi Yetkilendirme’ yetkisi verilirken AB standartlarına göre ruhsat almış 84 bin ruhsatlı meslek mensubunu görmezlikten gelen hükümetin bu yanlışlığını siyaset kurumu devam ettirmiştir. Yeni TTK’ da değişiklik yapan yasal düzenleme sırasında bu kez 80 bin SMMM bir geçici madde ile bypass edilmeye çalışılmıştır. Buna sessiz kalmayan SMMM Odaları, gruplarımız ve meslek mensuplarının gayretiyle bu madde iptal edilmiştir.
    Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin içeriden tazyikleriyle Sayın Bakan tarafından sarf edilen bir sözle cesaret bulan YMM’ler adeta seferberlik ilan ederek, bu kez kanuni bir boşluktan sızma hayaliyle dolanlı imtiyaza taammüden teşebbüs etmişlerdir. Küçük menfaatler uğruna büyük üstatların bu hallerini görmek, gerçekten de çok acı…
    Çünkü; tasdik yetkisi imtiyazı artık üstatlar için yeterli olmuyor. Bağımsız Denetim alanında da imtiyaz almalılar. Bu imtiyazı Kamu Gözetim Kurumu vermiyorsa, geçici madde ile parlamentodan almalı. Parlamento da buna müsaade etmiyorsa, bir yolunu bulup onun da bypass edilmesi gerekiyor.
    Parlamentonun gece yarısı operasyonuyla sakatlanan iradesini daha yasa yürürlüğe girmeden hemen düzeltmesinin de bir anlamı yok, yıllardır aynı çatı altında yüz yüze baktıkları 80 bin meslektaşlarının ne hissettiklerinin de… Hele meşruiyetin hiç mi hiç önemi yok…
    Önemli olan ne olursa olsun bu imtiyazın alınmasıdır. Çünkü en büyük korku SMMM’lerle eşit koşullarda rekabet etmektir. Bir kere aksak rekabet koşullarına alışılmış. Yıllar yılı YMM mesleğine girişlerinde de aksak rekabet koşulları hüküm sürmedi mi? 23 Senede sadece 600 civarında SMMM kökenli meslek mensubunun ‘Yeminli Mali Müşavir’ ruhsatı almaya hak kazanabilmesi başka nasıl açıklanabilir ki?
    Meslek örgütünün bu derece hançerlendiği ve SMMM’lerin bu derece ötekileştirildiği bir ortamda birlikten beraberlikten ve hatta meslektaş olmaktan bahsetmek nasıl mümkün olacak?
    Oysa biz, yıllarca ‘Birlikte olduğumuz sürece güçlüyüz’ dedik. Bunu yazılarımızla, konuşmalarımızla, tavrımızla ve duruşumuzla hep ortaya koyduk. Üye tabanımızın yıllardır ezilmesine rağmen tepkilerini yumuşattık, YMM mesleğini tartıştırmadık. Aynı çatı altında olduğumuzu ve meslektaş olduğumuzu hiçbir zaman unutmadık.
    Şimdi bu yaşananlardan sonra; YMM mesleğinin de, tasdik yetkisinin de, YMM’lerin Bağımsız Denetim ve Muhasebe Standartları alanında ne kadar uzman olduklarının da tartışılmasının önüne geçme şansımız var mıdır? YMM ve SMMM’lerin aynı örgüt çatısı altında kalmalarının anlamı, daha şimdiden tartışılmaya başlandı bile…
    Haksızlık üzerine hiçbir düzen kurulamaz. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Bu yanlış hesabı Bağdat’a gitmeden TÜRMOB çatısı altında döndürmeliyiz. Tüm SMMM’ler ve kendisini SMMM’lerle meslektaş hisseden ve bu gelişmeleri içine sindiremeyen tüm YMM’lerle birlikte…
    Sevgili Meslektaşlarım,
    Üretimden gelen gerçek gücün bizde olduğunu biz biliyoruz. Ama artık bunu seslendirmenin ve içerideki dışarıdaki tüm kesimlere anlatmanın zamanı gelmiştir. Biz olmadan ne denetlenecek kayıt, ne de bağımsız denetime tabi tutulacak mali tablo olur.
    Bizim işimizi yapmamız için ne imtiyaza ne de özel düzenlemelere ihtiyacımız yok. Biz esas gücümüzü yasalardan ziyade, ekonominin gerçeklerinden alıyoruz. Bu yüzden moral değerlerimizi ve inancımızı yüksek tutalım.
    İster YMM, ister SMMM olalım, bu emek ve ekmek mücadelesini hep birlikte vermeliyiz. Bizim hiçbir kurum ve kişiyle bir hesabımız yok. Hele hele kardeş kavgası yapmaya hiç niyetimiz yok. Ancak haksızlık yapan kişi ve kurumları da kamuoyunda deşifre etmekten geri durmayacağız. Bu kardeşimiz bile olsa…
    Bu mücadelede kimse kendini yalnız hissetmesin. 13 Haziran günü tüm Türkiye’de hep birlikte yürüdüğümüz meslek mensuplarına inanıyor ve güveniyoruz. Sayın TÜRMOB Genel Başkanı’nın istediği anda arkasında 80 bin kişinin hazır bulunduğunu da tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz.
    Ve diyoruz ki;
    • Bağımsız denetim yetkilendirmesinde, tüm meslek mensuplarına eşit yaklaşılması için,
    • TÜRMOB eğitimlerinin yeterli görülmesi ve YMM-SMMM ruhsatlı hiçbir meslek mensubunun yeniden sınavlara tabi tutulmaması için,
    • Siyasetin ve bürokrasinin mesleki konularda sadece meslek örgütümüzü muhatap alması için,
    • Meslek örgütü içindeki her türlü ayrımcılığın sona ermesi için,
    Mücadelemizi, her türlü demokratik haklarımızı kullanarak sonuna kadar sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın!
    Saygılarımla,
    Smmm. Mesut TOPCU
    Bursa SMMMO Başkanı
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın başkanın bu yazısının altına rahatlıkla imzamı atıyorum kesinlikle yazdıklarında samimi olduğuna inanıyorum,sayın meslek mensupları artık lütfen gücümüzü görelim ve değişiminde zamanı gelmiştir bir çok noktada ve bunların değişmesi için elimizden geleni yapalım bunlarda nedir tabi son zamanlarda forumda konuştuğumuz ağırlıklı konulardır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey
    <h2>Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12 kanunu onayladı.</h2>

<div ="FL"></div>

<div ="txt">
    Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre,
    Gül, 6342 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti
    Hükümeti Arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Kaynaklı ve Azerbaycan
    Cumhuriyeti'nden Transit Geçen Doğalgazın Türkiye Cumhuriyeti Toprakları
    Üzerinden Taşınması İçin Münhasır Boru Hattı Geliştirilmesine İlişkin
    Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6343
    sayılı “Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'nin
    Çalışmalarına Türkiye Cumhuriyeti'nin Katılımı ile İlgili Olarak Avrupa
    Topluluğu ve Türkiye Cumhuriyeti Arasında Yapılan Anlaşmanın
    Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6344 sayılı “Türkiye
    Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs
    Türk Cumhuriyeti Arasında Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması
    Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6345
    sayılı “1969 Petrol Kirliliğinden Doğan Zararın Hukuki Sorumluluğu ile
    İlgili Uluslararası Sözleşmeyi Değiştiren 1992 Protokolünün
    Sınırlandırma Miktarlarının Değişikliklerine Dair Karara Katılmamızın
    Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun”, 6346 sayılı “1971 Petrol Kirliliği
    Zararının Tazmini İçin Bir Uluslararası Fonun Kurulması ile İlgili
    Uluslararası Sözleşmeyi Değiştiren 1992 Protokolünün Tazminat Limitleri
    Değişikliklerine Dair Karara Katılmamızın Uygun Bulunduğu Hakkında
    Kanun”, 6347 sayılı “Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Akademisi Kurucu
    Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6348 sayılı
    “1992 Petrol Kirliliği Zararının Tazmini İçin Bir Uluslararası Fonun
    Kurulması ile İlgili Uluslararası Sözleşmenin 2003 Protokolüne
    Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6349 sayılı “Türkiye
    Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında
    Türkiye Cumhuriyetine Doğal Gaz Satışına ve Azerbaycan Cumhuriyeti
    Kaynaklı Doğalgazın Türkiye Cumhuriyeti Toprakları Üzerinden Transit
    Geçişine ve Doğalgazın Türkiye Cumhuriyeti Toprakları Üzerinden
    Taşınması İçin Münhasır Boru Hattının Geliştirilmesine İlişkin
    Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun”, 6350 sayılı
    “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti
    Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin
    Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6351 sayılı
    “Türkiye Cumhuriyeti ile Irak
    Cumhuriyeti Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının
    Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, 6353 sayılı “Bazı Kanun ve
    Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile
    6354 sayılı “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve
    Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun
    Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u, yayımlanmak
    üzere Başbakanlığa gönderdi.
    </div>

<div ="FL"></div>

Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey
    6353 Sayılı yasa Torba yasadır.Yukarıdaki alıntı Hürriyet gazetesş ön sayfasındandır.

Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın arkadaşlar 6353 sayılı kanun bugünkü resmi gazetede yayınlandı ve kanunun 64.maddesi 6102/geçici.6.maddenin 4.fıkrasını yürürlükten kaldırdı yani YMM'lere sınavsız denetim hakkı ve bakanlık elemanlarına sınavsız denetim hakkıda ortadan kalkmış oldu bugün itibarı ile ve dün bunu paylaşmıştım ve tam teyit edemesemde kanunun cumhurbaşkanı tarafından onaylandığını ve bir iki gün içerisinde resmi gazetede yayınlanacağını foruma duyurmuştum ve artık imtiyaz kalktı herkes sınava,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    MADDE 64 – 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey
    “hukuki ihtilâf/anlaşmazlık" var. Nasıl çözüleceğine gelince, ya Meclis ya da yargı… Bakalım hangisi, nasıl ve ne zaman…
    Dördüncü
    aşama: SMMM ve YMM'lerin TTK 400. madde kapsamında korunan denetleme
    hak ve yetkileri, TTK değişiklik tasarısıyla aynı tarihte, yani 18
    Haziran'da meclise sunulan "torba" kanun teklifinin görüşülmesi
    sırasında tekrar düzenlendi.
    Ancak, bu kez AKP'li Nurettin Canikli,
    CHP'li Akif Hamzaçebi, Mevlüt Aslanoğlu, Mehmet doğan Kubat, Alim Işık
    ile BDB'li Hasip Kaplan'ın "gece yarısında" verdikleri ortak önergeyle
    SMM'lerin hak ve yetkileri kaldırıldı.
    Dünya
    gazetesi yazarı Taylan Erten,in ve Bakanın gözden kaçırdığı; 3568
    Sayılı Yasa ile zaten bize hak verilmiş.SMMM ve YMM eğitim alacak SINAV
    ile veya SINAVSIZ bu hak zaten elde edilecek.</span>
    Sadece eşitlik olacak.YMM ye SMMM den üstün imtiyaz verilemiyecek.

Herkes
    denetçi olamaz .Ama herkes bu eğitime katılmalı sınav olacaksa ona da
    katılmalıdır.Denetçilere güzel BİR TABLO sunmak var. Bu konudan bihaber
    olanlar sunamaz.TABLO sunmaktan aciz biri de Malimüşavirlik
    yapamaz.Mükellefler kendilerine ceza yağdıran Malimüşavirlerle çalışmak
    istemezler.</span>

Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

Kıdemli Üye
    Ben bu yazıya kısmen katılıyorum. İyi dileklere ve eleştirilere tamam, ancak yazının sonundaki Türmob başkanı istesin onun arkasında 80 bin kişi hazır olur lafını kabul etmiyorum. Türmob başkanının arkasında 80 kişi bile durmaz, kendi geleceğinden ve mesleki geleceğinden şüphe eder. 13 Hazirandaki eylemde kimse Türmob'u desteklediği için birleşmedi, zaten Türmob bu eyleme destek vermedi.
    Geleceğin geçmişini yaşıyoruz ...

Müdavim Üye
    13 Hazirandaki eylem zaten Türmobdaki YMM vesayetine karşı yapıldı ki türmob başkanı zaten YMM. Bursa odası başkanı bildiğiniz türmoba verip veriştereceğine tam tersini yapmış yani yazıda bir tek 10 yıllıklara muafiyet istiyoruz dememiş.
    Ben anlamıyorum bunlar sınavsız şartsız şurtsuz denetmenlik istedikçe YMM lerin ekmeğine kaymağı sürüyorlar ya haberleri yok ya danışıklı dövüş var.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Mustafa bey Allahınızı severseniz bu ne böyle?
    En az kırmızı başlıklı kızın hikayesi kadar inandırıcı.
    Ya hikaye anlatmayı seviyorsunuz, ya da hikayelere inanacak kadar iyi niyetlisiniz.
    Yıllardır tam tastik kapsamında çatır çatır defter tutuyor adamlar, meslek mensubunuda yanında eleman olarak çalıştırıyorlar.
    Bunu bilmeyen kimse varmı acaba?

Hala ymm lerle bu işin çözüleceğini düşünen bir zihniyet kaldımı ki ?

Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!