Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetçilik nereye gidiyor?

Ziyaretci

İktisadi dayanışma vakfı, denetçilikle ilgili son gelişmeleri Turmob eski başkanı Masum TÜRKER'e soruyor.https://www.iktisadidayanisma.com/TU...729ed1afd.aspx
    Masum TÜRKER denetçiliğin sadece YMM'lere verilmesini, kapital finansın istemediğini söylüyor. https://www.mukellefgazetesi.com.tr/Abone/yayin.phpEğitim programından açılış konuşmlarından izleyebilirsiniz.

Ziyaretci
    MMMB Derneği Zeytinburnu Şubesinin düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetimin Bugünü ve Geleceği konulu seminer 11.07.2012 Çarşamba günü yapıldı. Bu seminere ait video görüntülerini https://www.iktisadidayanisma.com/1-...c9df89f3d.aspx
    adresinden izleyebilirsiniz.

Ziyaretci
    MMMB Derneği Zeytinburnu Şubesinin düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetimin Bugünü ve Geleceği konulu seminer 11.07.2012 Çarşamba günü yapıldı. Seminerde konuşan İstanbul smmm odası saymanı Erol Demirel yeni getirilen düzenlemeler ile artık Ticari defterler TMS göre değil VUK göre tutulacak sonrasında TMS uyarlanacak hatırlatmasını yaptı.
    Bu seminerin toplu halde göürntülerinehttps://www.mukellefgazetesi.com.tr/adresinden ulaşabilirsiniz.
    Bu arada üst düzey bürokratlar da dahil olmak üzere tüm ymm'lerin sınavsız bağımsız denetçi olmak için ellerinden geleni yaptıklarını duyuyoruz.

Ziyaretci
    Masum Türker'in bu konudaki açıklamalarını videoları aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
    https://www.iktisadidayanisma.com/1-...810106110.aspx

Ziyaretci
    Mesleğe denetçi olarak devam etmek isteyen tüm meslek mensuplarının bu videoları izlemesinde çok büyük yarar var. Özellikle Basel 2 'nin ülkemizde 01.07.2012 tarihi itibariyle uygulamaya geçmesi sebebi ile sadece belli büyüklükyekişirketlerin değil tüm kredi kullanan işletmelerin bağımsız denetimden geçmesi gerekeceğinden bağımsız denetçi sayısının en az 20.000 kişi olması gerekiyor. Bu kişilerin de spk denetçileri ve kobi denetçileri olarak ikiye ayrılacağını tahmin ediyorum.
    https://www.iktisadidayanisma.com/1-...810106110.aspx

Müdavim Üye

Alıntı deneme1 Nickli Üyeden Alıntı
    Mesleğe denetçi olarak devam etmek isteyen tüm meslek mensuplarının bu videoları izlemesinde çok büyük yarar var. Özellikle Basel 2 'nin ülkemizde 01.07.2012 tarihi itibariyle uygulamaya geçmesi sebebi ile sadece belli büyüklükyekişirketlerin değil tüm kredi kullanan işletmelerin bağımsız denetimden geçmesi gerekeceğinden bağımsız denetçi sayısının en az 20.000 kişi olması gerekiyor. Bu kişilerin de spk denetçileri ve kobi denetçileri olarak ikiye ayrılacağını tahmin ediyorum.
    <div>https://www.iktisadidayanisma.com/1-...810106110.aspx</div>
    <div></div><div>Sayın Deneme1 ben forumda bu olayı 1 yıldır anlatmaya çalışıyordum.Döndük dolaştık aynı yola çıktık.Masum Türker gerçekten işi biliyor ve anlatmaya çalıştı;hatta YMM lere kendinize özel ayrıcalık tanıma gibi bir durum yapmayın AB deki standartları örnek alın yoksa her yaptığınız hukuki olarak geri döner dediği videoları da var.Geçen seneden.Bizim uygulamamız Romanya versiyonu olacak bakın forumda ben bunu da yazmıştım.Önce YMM ler ayrılacak,Sonra da denetçiler ayrılacak.Sonraki süreçte de YMM ler kendi kendilerini tasviye edecekler.Global sistemde bencil,kişisel çıkarları uğruna diğer insanları harcamaya kalkanlar gün gelir en kolay harcanacakkişilerhaline gelirler.Uygulamayı Uganda değil de AB standartlarına göre inceleselerdi bu süreç olmazdı.Orda ki Bağımsız Tebliğine göre2010 Bağımsız Denetim Sınavları için ilk başvuranlardandım.Ve o ( Türmob'un yapacağı)sınavdanbile korkup dava açıp tebliği iptal ettiren zihniyet şimdi otursun ders çalışsın.Bunu halen anlamış değiller; artık global sistem de ahbap,tanıdık,yaş, vs gibi kendilerine özel filtreleme, eleme yapamazsınızortada sırıtır kendinizi belli edersiniz.Prof.Zihni Sinir projeyardımcısı zihniyet şimdi gerçeklerle karşılaşınca böyle baka kalır.Çocukça projelerle, hukuk'un gukuk'a çevirip oyönlerini almaya çalışıp aklı sıra çakallıp yapmaya çalışanların da sonu hüsrandır.Sonuçta geldik aynı noktaya ; yıl mıl şartı hiçbir ülkede yok.Bunlar Prof.Zihni Sinir Yardımcılarının projeleriydi.Bu zatlar pasta bölünmesin hem onlara kalsın hem de bilgisizlikleri ortaya çıkmasın diye çabaladılar.Ben genç arkadaşlarımın daha da hırslı bir şekilde bu işin üzerine düşmelerini tavsiye ediyorum.</div>
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

Muhasebe Camiasının Gündemi Kamu Gözetimi ve Bağımsız Denetim - 1

Muhasebe camiasının zihni bugünlerde epeyce meşgul. Sebebi, yeni kurulan “Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu”. </span><str&#111;ng style="text-align: justify; line-height: 150%;">(1)</span>[/b] Kurum özü itibariyle, uluslararası standartlarla uyumlu Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartlarınıoluşturmak, bağımsız denetimde uygulama birliğini sağlamak, bağımsız denetçi ve bağımsız denetim kuruluşlarını yetkilendirmek ve bunların faaliyetlerini denetlemek ve bağımsız denetim alanında kamu gözetimi yapmak üzere kurulmuştur.</span> Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yayımlanması beklenen, “Bağımsız denetçilerin yetkilendirilmesi ile ilgili eğitim ve sınav koşullarına ilişkin yönetmelik”,bütün meslek camiasının ilgisini bu yöne çekmiş ve bu konu meslek mensuplarının ana gündemi olmayı sürdürmektedir.</span> Konuyu anlamak bakımından sürecin başına dönmek gerektiğini düşünüyorum. Bu çalışmada özellikle meslek mensupları ile ilgili bölümler öne çıkarılarak yorum oluşturulmuştur. 3568 sayılı meslek kanunu ile oluşturulan hiyerarşik yapı muhasebe ve denetim pastasının nasıl paylaşıldığını ve yeni oluşacak“Bağımsız Denetim” müessesesi ile ortaya çıkacak yeni pastaya sahiplenenleri görmek ve durumu kavramak, bütün SMMM unvanlı meslek mensuplarının boynu- nun borcudur. Geride bıraktığımız 21 yıl boyunca bize giydirilen “astsubay”gömleğini üstümüz-den çıkarmanın vakti gelmedi mi?</span> </span>Bilindiği üzere Türkiye’nin AB’ ye katılım süreci uzun yıllardır ülke gündemindedir. AB devlet ve hükümet başkanlarının, 17Aralık 2004 tarihli zirvesinde aldığı karar doğrultusunda 3 Ekim 2005 tarihinde Lüksenburg’ ta yapılan hükümetler arası konferans ile Türkiye resmen AB’ye katılım müzakerelerine başlamıştır.</span> AB müzakereleri çerçevesinde 2005 yılında Türkiye’ de bir çalışma yapan Dünya Bankası heyeti, çalışmalarını “STANDARTLARA VE KANUNLARA UYUM RAPORU (ROSC) </span>(2</span>)</span> Türkiye” başlığı altında Mart 2007 de yayımlamıştır.</span> </span>Dünya BankasıRaporu Raporda, özetle;</span></span>Vergi makamları, bankacılık, sermaye piyasası gibi kurum ve örgütlerin diğerlerinin ne yaptığına bakmaksızın kendi ihtiyaçlarına göre muhasebe ve denetim kuralları uyguladıkları, genel ve yaygın bir kurallar kümesine ihtiyaç duyulduğu,</span></span>Son yıllarda bazı iyi gelişmeler olduğu ancak, uluslararasıuyum nedeniyle yapılması gerekli çok şey bulunduğu,</span></span>Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan muhasebe düzenlemelerinin her şeyin üstünde tutulması, işletmeler için birden fazla sayıda mali tablo seti üretme yükümlülüğü gerektirdiği,</span></span>Beyan ve şeffaflığı tüm piyasa kullanıcıları için geçerli olan tek ve sağlam bir sistemin oluşturulmasına ihtiyaç bulunduğu,</span></span>3568 sayılı kanun ile yetkilendirilen kişilerin AB şirketler hukuku 8.direktifinde belirtilen yükümlülükleri sağlamaları gerektiği,</span></span>Maliye idaresince YMM lere yaptırılan vergi denetiminin ABşirketler hukuku dördüncü ve yedinci direktiflerinin gerektirdiği denetimlerden önemli ölçüde farklılık gösterdiği,</span></span>SPK uygulamasında halka açık şirketlerin mali tablolarının denetlenmesi zorunlu tutulmuştur. Denetim yetkisi SMMM ve YMM lisansına sahip olanlara verilmiş, 2006 yılında SPK ya tabi şirketlerin denetimini yapacaklara ek bir sınav yükümlülüğü getirilmiştir. Bu sınavın TÜRMOB un SMMM ve YMM ruhsatlandırmasına ek olması gerektiği,</span></span>Meslek mensuplarının 8 no lu direktifin gerektirdiği şartlara uyumunun sağlanması gerekir.(SMMM lik stajının 2 yıl olması eksiklik sayılmıştır) direktif 3 yıl önermektedir.</span></span>Halen Bazı Maliye Bakanlığı memurları ve akademisyenler için sınav istisnası uygulandığı, bunun gözden geçirilmesi gerektiği,</span></span>Yasal denetçileri ve denetim firmalarını onaylama, tescil, etik standartların kabulü, denetim uygulamalarının iç kalite kontrolü, sürekli eğitim, kalite güvence, tahkikat ve disiplin uygulamalarını düzenleyecek </span><str&#111;ng style="line-height: 150%; text-indent: -18pt;">kamu gözetim sisteminin[/b] kurulması,</span></span>TÜRMOB üyelerine ve stajyerlerine UFRS ve ISA eğitimleri sağlanması,</span></span>Hazırlanmakta olan TTK taslağının mevcut problemleri gidermek ve AB müktesebatına uyum sağlamak bakımından dönüm noktası olduğu, belirtilmiştir.</span> </span>Raporda yapılan tespitler hükümet ve ilgili taraflarca ciddiye alınmış ve kademeli olarak bazıdüzenlemeler yapılmıştır.</span> </span>5786 sayılıkanun (3)</span>Belirtmek gerekirse;</span></span> </span></span>Mesleğe sınavsız girişler kaldırılmış,</span></span>Meslek mensuplarının staj süresi 3 yıla çıkarılmış,</span></span>Lise ve yüksek okul mezunlarının mesleğe girişi durdurularak, lisans eğitimi zorunlu hale getirilmiştir.</span> </span>İstanbul YMM odası 2007 yılı genel kurulu toplantı tutanağı (4)</span></span>İstanbul YMM odasının 2007 yılı genel kurulunda konuşan eski TÜRMOB başkanı Masum Türker, ROSC raporundan bahsederek, Kamu Gözetimi Kurumunun oluşturulacağını, bu kurulun kurulmasıyla meslek oda ve birliklerinin irtifa kaybedeceklerini, bu kurulun kurulmadan zaten var diye TÜRMOB’ un üstünde olmak üzere bizim oluşturmamız gerekir şeklinde bir saptama yapmıştır. Aynıtoplantıda konuşan Prof. Dr. Emre Burckin ise, müşavirlik ve tasdik olgusunun birlikte yapılamayacağını, oluşmakta olan yeni denetim anlayışının bunu uygun görmediğini müşavirlik hizmetinin hiçbir şekilde denetim hizmetiyle bağdaşmadığını belirtmiştir.</span> </span> Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanun Tasarısı Bu tasarı ilk defa 2007 yılında gündeme getirilmişve 2008 yılında bakanlar kurulu </span> tasarısı olarak TBMM ne sunulmuştur. Tasarıda özetle;</span></span>Kurulun 9 üyeden oluşacağı, TÜRMOB tarafından kurula 2 üye verileceği</span></span>Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşları’ nın kuruluş şartları ve çalışma</span>esaslarının belirlenmesi, sınav, yetkilendirme, tescil, eğitim faaliyetleri vb işlemlerinin </span></span><str&#111;ng style="line-height: 150%; text-indent: 35.4pt;">TÜRMOB tarafından yapılacağı[/b] belirtilmiştir</span>Ancak bu tasarı mecliste görüşülmemiştir. 660 no lu KHK olarak 2 Kasım 2011 tarihinde </span>resmi gazetede yayımlanmıştır.</span>Kararnamede TÜRMOB’ un üye sayısı 1’e düşürülmüş, meslek mensuplarıyla ilgili yetki </span>sadece kurula (Kamu Gözetimi Kur.) bırakılmıştır.</span> </span>TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi kurulmasına ilişkin esaslar hakkında tebliğ (5)</span>TÜRMOB, Kanunlaşamayan tasarıdan ( Türkiye Denetim Standartlarıve Kamu Göze-timi Kurumu Kanun Tasarısı) hareketle 1 Kasım 2010 tarihinde “Bağımsız Denetim Merkezi kurulmasına ilişkin esaslar hakkında tebliğ” i resmi gazetede yayımlatmıştır. Tebliğde amaç;</span>Tebliğin amacı;denetim mesleğinin performansının ve kalitesinin yükselmesine, muhasebe mesleğinin bağımsızlığının ve tarafsızlığının korunmasına katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası düzeyde, muhasebe denetimine ve meslek mensuplarına olan güveni sürdürülebilir kılmak üzere Birlik meslek mensuplarının oluşturdukları bağımsız denetim şirketleri ile bağımsız denetçilerin onaylanmasını, tescilini, takibini, kamuya duyurulmasını sağlamak, bağımsız denetçilerin ve denetimşirketlerinin kalite güvence sistemlerinin kurulması ve bağımsız denetim lisansına, meslekte uzmanlaşmaya, iç denetim ve kurumsal yönetime ilişkin uygulamaları yürütmek üzere Birlik bünyesinde oluşturulan TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezinin kuruluş ve çalışma esasları, görev ve yetkileri ile bağımsız denetim şirketleri kütüğüne ilişkin esasları belirlemektir.</span> </span>Şeklinde izah edilmiştir.</span> </span>Tebliğin 22. md ile denetim merkezi tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olanlara denetim lisansıverileceği,</span>Sınavın 3 kademeden oluşacağı, A ve B grubu derslerden başarılı olanlara TÜRMOB Bağımsız Denetçilik lisansı verileceği. İlaveten C grubu derslerinde başarılıolunması halinde TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansı verileceği,</span>Geçici 2. md ile SPK ve BDDK’ dan dan yetki almış bağımsız denetçiler için sınav şartı aranmayacağı,</span>Geçici 4. md ile SPK Bağımsız denetim sınavlarına girerek ya da girmeksizin Bağımsız denetim yapma yetkisi alan meslek mensuplarının bu tebliğ kapsamında “Bağımsız Denetçi”sayılacakları, belirtilmiştir.</span> </span> Yukarıda konuşmasından bölümler aktardığım Masum Türker TÜRMOB başkanı sıfatıyla “ biz oluşturmalıyız, bizim kontrolümüzde olmalı” şeklindeki amaçlarını doğrularcasına bu tebliği hazırlamış ve 2010 yılıTÜRMOB genel kurulunun peşinden yayımlatmıştır. Giderayak yaptığı kurnazlık ise kendisinden sonra yönetime gelen kurul üyeleri tarafından sürdürülememiş ve tebliğ yayımından kısa bir süre sonra iptal edilmiştir. Ancak iptalin sebebi kurnazlığı devam ettirememek mi? Yoksa 8 no lu direktife uygunsuzluğun birileri tarafından fark edilmesi mi dir, buda ayrı bir muamma olarak geride kalmıştır.</span>Masum Türker’in TÜRMOB adına yürüttüğü bu uygulamayla ilgili birkaç tespit yapmak gerekirse;</span>2007 yılında gündeme getirilen “Türkiye Denetim Standartlarıve Kamu Gözetimi Kurumu Kanun Tasarısı” denetim yapacak meslek mensuplarıyla ilgili işlemlerde yetkiyi TÜRMOB’ a verdiğinden dolayı bu yönde bir çalışma yapılmıştır,</span>Kendisi de dahil olmak üzere SPK dan yetki almış meslek mensuplarına sınav istisnası getirilmiştir. Bu uygulamada dikkat çeken nokta 2007 yılına kadar sınavsız olarak Bağımsız Denetim lisansı alınmıştır. SPK, ilk Bağımsız Denetim sınavını 2007 yılında yapmıştır. Oysa belirtmek gerekir ki 8 no lu AB direktifinin temel şartlarından birisi sınav da başarılıolmaktır.</span>3568 sayılı meslek yasasına göre mesleğe sınavsız kabul edilen meslek mensuplarının bir bölümü bu tebliğ ile yine sınavdan sari tutularak Bağımsız Denetçi olmaları sağlanmıştır. Yani, herhangi bir meslek sınavına girmeden SMMM ve YMM yetkisi alan birçok kişi bu düzenlemeyle doğrudan Bağımsız Denetçi sayılmıştır)</span> </span>Yeni Türk Ticaret Kanunu (6)</span></span>1956 yılından beri Türk Ticaret hayatını düzenleyen 6762 sayılı TTK, günümüz ihtiyaç-larına cevap vermemesi ve sürmekte olan AB müzakereleri nedeniyle yeni bir ticaret kanunu yapma zorunluluğu doğmuştur. 1999 yılında oluşturulan komisyon, beş yıl süren çalışmaları neticesinde yeni kanun tasarısını hazırlamıştır. 13.01.2011 tarihinde yayımlanan 6102 sayılı TTK muhasebe ve denetim mesleği açısından dönüm noktası oluşturacak yenilikler getirmiştir. Kanunun “denetim” le ilgili hükümleri 397-406 maddelerinde düzenlenmiştir.</span>Kısaca özetlemek gerekirse;</span>Anonim şirketin ve şirketler topluluğunun finansal tablolarıdenetçi tarafından, uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartlarına göre denetlenir. Yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu içinde yer alan finansal bilgilerin, denetlenen finansal tablolar ile tutarlı olup olmadığı ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da denetim kapsamı içindedir. md.397 (ltd.şti lerin denetimi içinde AŞ hükmüne atıfta bulunulmuştur. Md.635)Denetçi, ancak ortakları, yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim şirketler, bir veya birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci mali müşaviri denetçi olarak seçebilirler. md. 400 </span>Eski kanundaşirket içinden seçilen murakıplar eliyle yapılan formalite denetim, yeni kanunda Bağımsız denetim kuruluşu veya Bağımsız Denetçiler tarafından yaptırılacak, Bağımsız Denetçiler de SMMM veya YMM unvanını taşıyan meslek mensupları arasından seçilecektir.</span> Bu kanunda dikkati çeken nokta, SMMM ve YMM ler arasında bir ayırım yapılmamış olmasıdır. Ayırım Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar ve diğer işletmeler şeklinde yapılmış, kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar için “Bağımsız Denetim Şirketi”, diğerleri için de bir veya birden fazla SMMMveya YMM denetim yapabilecektir.</span> </span> </span>Kanun Hükmünde Kararname <str&#111;ng style="line-height: 150%;">“Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK”</span>[/b]2011 yılı kasım ayında yayımlanan KHK, yukarıda bahsedilen tasarıdan farklı olarak, </span>Muhasebe Standartlarının oluşturulması yetkisini de Kamu Gözetimi Kurumu’na bırakmış,</span>TÜRMOB’ un kuruldaki sayısını ikiden bire indirmiş,</span>Bağımsız Denetçilerin ve Bağımsız Denetim kuruluşlarının kuruluş şartlarını ve çalışma esas-larınıbelirlemek, bağımsız denetim yapacak kuruluş ve bağımsız denetim yapacak meslek men-suplarını yetkilendirerek listeler halinde ilan etmek, meslek mensuplarının sınav, yetkilendirme ve tescil işlemlerini yapmak gibi görevler Kamu Gözetimi Kurumu’na bırakılmıştır.</span> </span>22 Aralık 2011 tarihinde Kurul atamaları tamamlanmış ve başkanlığa Seyit Ahmet Baş Atanmıştır. S.Ahmet Baş Mesleğe Maliye Bakanlığında Hesap Uzmanı olarak başlamış, aynıbakanlıkta son olarak müsteşar yardımcısı olarak görev yapmıştır. Kamu Gözetimi Kurumuna atanmadan öncede Basın İlan Kurumu başkanlığı görevini sürdürmüştür.</span>26 Ocak 2012 tarihinde S.Ahmet Baş imzası ile yayımlanan mesajda, Yeni TTK ile geti-rilen düzenlemelerden bahsedilmiş, Muhasebe ve denetim standartları ile bağımsız denetçilerin yetkilendirilmesi ve gözetilmesi hususlarında tek yetkili merci nin Kamu Gözetimi Kurumu olduğu belirtmiştir. </span>8 Şubat 2012 tarihinde yapılan TÜRMOB 64.Başkanlar Kurulu toplantısında konuşan S.Ahmet Baş;</span>Bağımsız Denetim Lisansı alacakların sınava tabi tutulacağını, (Birileri sınavdan muaf </span> tutulacak mı? Şeklindeki soruya cevap vermemiştir)</span>TÜRMOB tarafından verilen eğitimlerin kabul ve ön şart olarak görmediğini,</span>TTK uygulamasında süre uzatımı olabileceğini ve bazı değişiklikler olabileceğini,</span>Bağımsız denetime tabi olacak işletmelerin bir bölümünün muhasebe ücretini bile </span>ödeyemediğini bu sebeple kademeli geçişplanladıklarını,</span>SMMM ve YMM lerin yabancılara göre bu pastadan daha fazla pay alması gerektiği</span>şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.</span> </span>TÜRMOB tarafından yayımlanmış olan Denetim merkezi kurulması tebliğinin iptal edil-mesi, Kamu Gözetimi Kurumu hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname de denetçilerin yetki-lendirilmesi görevinin TÜRMOB dan alınması, bazı çevreleri son derece rahatsız etmiş olmalıki derhal çalışmalara başlayarak birkaç paragraftan ibaret asıl niyetlerini gizlemek için 41 sayfalık rapor hazırlamışlardır. Şimdi bu rapora biraz göz atalım.</span>Ankara YMM odası raporu (7</span>) </span>Yeni TTK nın yayımını müteakiben bu konuda bir çalışma yapmak üzere Ankara YMM odasıtarafından 18.02.2011 tarihinde 3 kişilik geçici bir komisyon oluşturulmuştur. Komisyon çalışmalarını 30 Kasım 2011 tarihinde “ Yeni TTK nın denetim hükümlerinin YMM mesleğine olan etkileri” başlığıyla ilan etmiştir. Raporun Genel Bilgi bölümünde “iş bu rapor yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda odanın taleplerini karşılayacak içerikte hazırlanmıştırşeklinde bir not düşülmüştür. Yani bizim görüşümüz şu, siz buna göre bir rapor hazırlayın!</span>Raporun epeyce kapsamlı çalışıldığını belirtmem gerekir, ancak yukarıda da belirttiğim gibi konu çikolatalı pasta. Okudukça gördüm ki yine pastanın çikolatalı kısmı isteniyor. Kısa notlarla belirteyim;</span>TTK ve VUK uyumsuzluğu yaşanacağı,</span> </span></span>&lt;!--[endif]--&gt;Bağımsız Denetleme Kuruluşu ve bağımsız denetçi bakımından yetki farklılaştırılmasına gidilmiştir. BDK ların denetçi sayılması ve büyük ölçekli işletmeleri denetlemesi doğru değildir. KOBİ ve Büyük ölçekli işletmelerin denetimine ilişkin yetki farklılığı da tecrübe ve ehliyet esas alınarak mesleki unvan (SMMM-YMM) bazında yapılmalıdır.</span>(meali- pastanın büyüğü YMM lere küçük dilimi de SMMM lere verilmelidir)</span> </span>Denetçinin denetim faaliyetini “Bağımsız Denetim Kuruluşu” çatısı altında yürütme zorunluluğunun anlamı ve yararını çözmek mümkün değildir. 3568 sayılı kanuna göre aynı unvana sahip olanlar bir şirket statüsü altında birlikte faaliyette bulunabilirler,(meali- SMMM ve YMM ler aynı şirkette bulunamazlar, ama yeni TTK bu durumu dikkatealmamış. Hiç astsubay lar la subaylar aynı yemekhanede yemek yiyebilir mi?)</span> </span>Denetçinin bağımsızlığının sağlanmasıyla ilgili olarak vergi danışmanlığı ve vergi denetiminin birlikte yapılamayacağı, uluslar arası uygulamaya göre denetim yapılan şirkete vergi dahil hiçbir hukuki ve mali danışmanlığın birlikte verilemeyeceği ancak denetçi, YMM unvanı taşıyorsa hem vergi (tam tasdik) hem de muhasebe denetimi verebileceği, (meale gerek varmı?)</span>Denetim yetkisinin 3568 sayılı kanunla SMMM ve YMM lere verildiği, Sanayi Ve Ticaret Bakanlığının Bağımsız Denetim Kuruluşları ile ilgili düzenleyeceği yönetmeliğin kaos yaratacağını, bu konuda düzenleme yapamayacağını, (not. Bu yetki Kamu Gözetimi Kurumuna geçmiştir, büyük ihtimalle aynıbaskı KGK na da yapılmaktadır)</span> </span>YMM ler SMMM lere göre hem 10 yıllık ek tecrübeye hem de ilave bir tam anlamıyla kompleks mesleki yeterlik sınavında başarılı olmaşartını haiz olduklarından büyük ölçekli işletmelerin muhasebe denetiminde sadece YMM’lerin yetkili kılınması gerekir. Büyük ölçekli işletmelerde çıkacak karmaşık denetim sorunlarının altından ancak YMM ler kalkabilir (not: kendinden menkul bir başarı tanımı yapılmış. AB 8 no lu direktifinde belirtilen sınav koşulunu taşıdıkları dahi şüphelidir. Birçok YMM hiçbir mesleki sınava dahi girmemiştir. Yaptıkları vergi denetiminin AB Bağımsız Denetim uygulamasıyla ilgisi bulunmadığıROCS raporunda belirtilmiştir)</span>Rapor bu formatta devam ediyor. Ancak Bakış açısını anlamak bakımından bu notlar yeterli sanırım.</span>Raporda imzası bulunan Doç. Dr. Korkut Özkorkut bu yazılanlara taraf olmamış gibi Yahya Arıkan’ın davetiyle 14 Ocak 2012 tarihinde İSMMMO danışma meclisi toplantısına katılarak, “Yeni TTK sürecinde Meslek mensubu nun yeri ve yükleneceği sorumluluklar” ıanlatmıştır. Raporu okumamış olanlar ne bilsin, hocanın gerçek niyetini, meslek mensubuna hangi mitil’i uygun bulduğunu.</span> </span> SMMM unvanlı meslektaşlarım,</span>3568 sayılı meslek kanunumuz biz SMMM unvanlılara denetim yetkisi vermişolmasına rağmen bu yetki SPK ve benzeri istisnalar dışında kullandırılmamıştır. Geride kalan 21 yıl boyunca sadece ufak tefek işletmelerin muhasebe işleri ile işverenin özel işlerini takip ederek bugünlere kadar geldik. Aldığımız eğitim ve hayat beklentimizin karşılığı bu değildir. Meslek kanunu olmaksızın yapılan muhasebe işlerindeki ritüeller maalesef bugünde aynıdır. Hiçbir zaman durumumuzu tahlil edemedik ya da doğru teşhis koyamadık. Bir avuç Maliye memuru sınavsız olarak mesleğe girip işlerimizi, gele-ceğimizi, onurumuzu heba etmişlerdir.</span>Yeni TTK ile gelişen süreç, bizlere dünyadaki benzerlerine uygun bir mesleği yapma imkânı getirmiştir.21 yıldır üzerimize serpili ölü toprağınısilkeleme zamanı gelmiştir. Eğer bu sürece müdahil olma yerine beklemeyi seçerek süreci “üstat”! ların insafına bırakacak olursak korkarım pastayı koklamak bile nasip olmayacaktır.</span> </span>Ne istemeliyiz ?Konu Bağımsız Denetim, yeniden keşfetmemiz gereken bir şey yok şimdilik. Önümüzde yeteri kadar doküman var. Meslek camiası ve meslek mensubu için yeni bir yapılanma dönemi başlarken, oluşacak yapının sağlam temeller üzerine inşa edilmesi olmazsa olmazlarımız olmalıdır. Malum deprem deneyi yaşamış bir meslek grubuyuz.</span>Bağımsız Denetim mesleği ile ilgili temel kılavuz Avrupa Birliği 8. direktifidir. Ana başlıklarla belirtmek gerekirse;</span>1- En az üniversite eğitimi,</span>2- Teorik bir eğitim,</span>3- Staj,</span>4- Sınav,</span> Bağımsız Denetim lisansına sahip olmak için belirlenen bu kriterlerin ödünsüz </span> uygulanması, Bağımsız Denetçi’ liğe kabul edileceklere istisna ve muafiyet gibi ayrıcalık uygu- </span> lanmaması gerekir. Ancak SPK bağımsız denetim sınavlarının eşdeğer sınav ola- rak kabul edilmesi ve halen SPK sınav sürecinde bulunanların durumunun göz ardı edilmemesi,Sınavın objektif kurallara uygun yapılması,</span>Yönetmelikle yapılacak düzenlemelerin adil, tarafsız ve hukuka uygun olması,</span> Temel beklentimiz olmalıdır. </span>Ankara YMM odasının raporunda yazıldığı gibi, YMM unvanlı meslek mensuplarına ayrıcalık tanınırsa asıl kaos o zaman ortaya çıkar.18 Mart 2012</span><div style="border-style: n&#111;ne n&#111;ne solid; padding: 0cm 0cm 1pt; margin-right: 0cm; margin-left: 35.4pt; border-bottom-color: text; border-bottom-width: 1pt;"> </span></div><em style="line-height: 150%; text-indent: 35.4pt;">(1)- 2 kasım2011 tarih ve 28103 no lu RG de yayımlanmıştır</span>[/i] (2)- Standartlara ve kanunlara uyum raporu(ROSC)Türkiye-Muhasebe ve Denetim Mart 2007</span> (3)- 5786 sayılı kanun 26.7.2008 tarih ve 26948 no lu RG de yayımlanmıştır</span> (4)- İstanbul YMM Odası 2007 yılı genel kurul raporu 15.07.2007 tarihinde ilan edilmiştir</span> (5)- TÜRMOB bağımsız denetim merkezi kurulmasına ilişkin esaslar hakkında tebliğ(seri 1, </span> no:1) 1 Kasım 2010 tarih ve 27746 sayılı RG de yayımlanmıştır.</span> (6)- 6102 sayılıTürk Ticaret Kanunu 04.02.2011 tarih ve 27846 sayılı RG de yayımlanmıştır</span> (7)- Ankara YMM odası raporu “Yeni TTK nın denetim hükümlerinin YMM mesleğine olan </span> etkileri hakkında rapor”başlığıyla 30.11.2011 tarihinde yayımlanmıştır</span></span><br clear="all"><br clear="all">
    BİLMEDİĞİ BİLMEK EN İYİSİDİR.BİLMEYİPTE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.
    bilge her şeyi bilmez ahmaklar herşeyi bilir