KAMUOYUNA
Bizler 2499 sayılı sermaye piyasası Kanunu uyarınca BAĞIMSIZ DENETİM yetkisi almış bir grup meslek mensubuyuz. Bu görevimizi yerine getirirken;
- Halka açık olan veya olmayan sermaye şirketlerine,
- Bankalar ve finans kuruluşlarına,
-Şirket Ortaklarına,
-Kamu kurumlarına,
Kanunlar yönetmelikler ve standartlar dahilinde, şeffaf açık ve anlaşılır şekilde raporlar hazırlayarak, bu bilgilere ihtiyaç duyan, (Şirket yöneticileri, hissedarlar, çalışanlar, kredi veren kurumlar, yatırımcılar ve kamu kurumlarına) yarar sağlamaktayız.
Bu yetkimiz; 2499 sayılı Sermaye piyasası Kanunu na göre (Kamu Gözetimi Kurumu kurulmadan önce) Türkiye'de BAĞIMSIZ DENETİM konusundan tek yetkili kurum olan SPK tarafından sınavla verilmiştir.
Hal böyle iken, yeni T.T.K. 397. maddesi ile şirketler için uluslar arası denetim standartları ile uyumlu denetim zorunluluğu getirilmiştir. TBMM de görüşülmekte olan 302 sayılı yasanın 37. maddesine son anda eklenen 4. fıkra ile Yeminli Mali Müşavirler ile 10 yıllık Ticaret bakanlığı denetçilerine hiç bir şarta bağlı olmaksızın BAĞIMSIZ DENETÇİ yetkisi verilmiş ve bu alanda önceden beri yetkisi olan Sermaye Piyasası Kurumu BAĞIMSIZ DENETÇİLERİ adeta sihirbazlık oyunu ile yok sayılmıştır.
AMACIMIZ: Bu ünvana sahip olanları küçümsemek veya bizlere herhangi bir imtiyaz sağlanması olmayıp,
Denetimin Uluslar arası ölçekte ve güvenilir olmasıdır.
Avrupa birliğinin 8. yönergesinde belirtilen açıklamalara uygun, şeffaf ve nitelikli bir denetim ancak mesleğinde yetkin, TARAFSIZ, ve uzman kişilerce, uluslar arası denetim standartlarına uyumlu raporların, kamuoyunda itibar göreceği ve gerçek amacı sağlayacağı aşikardır.
Gelecekte Türk sermaye piyasalarında yer alan şirketlerimizin, uluslararası ölçekte kabul görebilmesi ancak; yaratılmak istenen yeni düzenin temel taşı olan DENETİM'in doğru bir zeminde inşa edilmesi ile mümkün olacaktır. Yeni kanunun yürülüğe girmesine ramak kala, vahim bir yanlışlıktan dönülmesi, hiç bir ünvan, kıdem, kurum vb. sıfatlara takılmadan yapılacak bir yetkinlik değerlendirmesi ile BAĞIMSIZ DENETÇİLERİN tespit edilmesini ilgili kurum ve yetkililerden önemle talep ediyoruz.
Amacımız,birilerinden lütüf talep etmek değil TTK'nın çok önemli ayaklarından biri olan BAĞIMSIZ DENETİMİN SAKAT DOĞUM YAPARAK KALİTESİZLEŞTİRİLMESİNİ ÖNLEMEKTİR.
Böyle olmaması halinde, Devletin yetkilendirdiği kamu kurumu tarafından, emek ve özveri göstererek bilgisini de lafla değil sınav la test ettirmiş meslek mensupları olarak bu müktesep hakkımızın BİRİLERİ TARAFINDAN GASP EDİLMESİNE seyirci kalmayacağımızı, hakkımızı her platform da sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna ilan ederiz.

Sermaye PiyasasıKurumundan Yetki Almış Bağımsız Denetçiler