Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Okul Servisi Tevkifat Hakkında

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Firmamız okul servisi işi ile istigal ediyor. Firma öğrencilere % 08 kdv oranında fatura kesiyor. Kendi araçları dışında dışardanda anlaşmış olduğu servisçiler var. Servisçilerde Öğrenci taşıma bedeli olarak aylık tutarda (1000 TL ) üzeri firmamıza fatura kesiyor ve kesenkende şu sekilde kesiyor.

Matrah : 2.000 TL
    Kdv%08 160 TL
    5/10 Tevkifat : 80
    Toplam Ödenen 2.080 TL. ve bizim firmamızda bunları 2 nolu kdv ile beyan ettik. Buraya kadar bir problem var mı ?

Servis firmalarından birinin üstadı aradı. Size kesmis olduğumuz fatuları yanlıs kesiyoruz. Siz oğrencilere % 8 den fatura keseceksiniz, bizde size % 18 den fatura keseceğiz dedi. Kafam karıstı. Bende kendilerin biz personel tasımacığı yapmıyoruz oğrenci tasımacığı yapıyoruz o yüzden % 8 den fatura keseceksiniz dedim ama pek ikna olmadı. Sonra benimde kafam karıstı acaba doğru mu soluyor ben mi yanlıs yapıyorum diye sitelerde arastırdım kdv son günü herkesin yaptığı islem benim gibi. Bizim bu yapmıs olduğumuz islemde bir hata var mı üstadlar ? Biri bana akıl versin kdv son günü kafam allak bullak oldu
    İbrahim Hakan AKAY

Kıdemli Üye
    Anladığım kadarıyla siz hem kendi araçlarınızla servis taşımacılığı yapıyorsunuz hemde araç çalıştırıyorsunuz.Her iki durumdada eğitim %8 kdv ye tabidir.Dolayısıyla çalıştırdığınız servis araçları %8 tevkifatlı olarak size fatura kesecektir.

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Teşekkürler üstadlar, benim yaptıgım işlem doğru yani, üstadın teki arayıp öyle söyleyince tereddüde düştüm yanlış mı yapıyoruz diye siz üst yüklenicisiniz 18 den kesecek deyince kafamı allk bullak etti Teşekkürler
    İbrahim Hakan AKAY

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    yapılan işin aslı önemlidir.. size fatura kesen firma her nekadar faturayı okula yada öğrenciye kesmiyor isede... faturanın içeriğine açıkça öğrenci taşıma bedeli yazılıyor ise. ve bu durum diğer sözleşme vb. belgelerle tevsik edilebiliyorsa.. gerçekden öğrenci taşıma işi yapıldığı ispat edilebiliyorsa. kdv oranı %8 olmalıdır...
    sözkan

Ziyaretci

diğer olarak tabir eden taşımacılar sizin firmaya kestiği fatura sizin adınıza kesiyorsa 18 dir yok size değilde direk öğrencilere kesiyorsa 8 dir öğrenci servisleri % 8 kdv örneğin özel halk otobüsü şehir içinde çalışınca 18 ,öğrenci taşırsan 8 dir

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Faturaların iceriginde hangi aysa onu yazıyoruz ornegin Mayıs ayı ogrenci servis tasıma bedeli olarak bizim firmamıza % 8 olarak kesiyor ve bizim firmada bütün ogrenciler kesiyor % 8 olarak alde ustad siz % 18 olarak neye istinaden söylediniz
    İbrahim Hakan AKAY

Aynı olay bizim bir müşterimizde de var. Öğrenci taşımacılığı işi yapıyor ihale işi Milli Eğitimin... Milli Eğitim'e fatura keserken %8 kdv ile kesiyor, fakat kiraladığı araçlar var ve o araçlarını kiralayan kişiler bizim müşterimize fatura keserken %18 kdv ile kesiyor, çünkü bu bir kiralama işlemi, öğrenci taşıması değil, haaa derseniz ki o aracını kiralayan kişiler yapıyor servisi o zaman da o kişiler o firmanın sigortalı işçileri olur.

Bizim bir müşterimiz var öğrenci taşımacılığı işi yapıyor ve araçlarını kiraladığı kişilerin bazıları basit usül vergi mükellefi, o kişiler bize araç kiralama bedeli faturası kesiyor... bu konu ile ilgili bir tevkifat uygulanacak mı örneğin tam tevkifat uygulayıp, bizim müşterimizin o tevkif edilen kdv'yi kdv 2 beyannamesi ile bildirmesi gerekir mi, yardımcı olacak kişilere şimdiden teşekkür ederim.

bence sizin yaptınız işlem kirlama işi olduğu için kdv oranı % 18 dir. Kiralama işini direk milli eğitime yapıyorsanız % 8 dir. listede açıkca yazılmış zatenç.

4- Üniversite ve yüksekokullar ile 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler,

ayrıca kdv tevkifatı yapma konusunda bence hata yapıyorsunuz. Kiralama işlemlerinde tevkifatın yapılabilmesi için bazı şartların oluşması lazım. bunlar olmuoyrsa tevkifat yapamazsınız.

117 seri nolu tebliğ

2.3. KİRALAMA İŞLEMLERİ

2.3.1. KDV Kanununun (1/3-f) maddesine göre, Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi işlemleri KDV'nin konusuna girmektedir.

Buna göre, söz konusu mal ve hakların kiraya verilmesi işlemi, ticari, sınaî, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde verilen bir hizmet olmasa dahi KDV'ye tabi olacaktır.

Bu kiralama işlemleri ile ilgili KDV;

- Kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle KDV mükellefiyetinin bulunmaması (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dâhildir),

- Kiracının KDV mükellefi olması (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dâhil değildir),

şartlarının birlikte var olması halinde, kiracı tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir.Edited by: myeniay
    mmm