Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mesleğe 2023'den sonra girecekler

Ziyaretci
    Mesleğe 2023'den sonra girecekler meslekle ilgili temel kanunların (iş kanunu, sosyal güvenlikkanunu, vergi kanunları, ticaret kanunu, borçlar kanunu, iş sağlığı ve güvenliği kanunu, çevre kanunu, kamu gözetim kurumu ve muhasebe standartları, e-defterv.b. kanunlar) biraz daha yerine oturması ile daha rahat bir ortamda iş yapacaklar, çoğu kanunun yeni durumunuüniversitede okumuş olarak mesleğe gireceklerdir.Yeni çıkan bir kanunun okuldan öğrenilip gelinmesi ile, kendi kendine okuyup öğrenilmesi arasında farklar vardır.Özellikle şu anda 15 yıl üzeri meslektaşlar bu temel kanunlar yeni değiştiğinden, bu kanunlarauyum sağlama bakımından işleri biraz daha zor olacak. Bizlerin de meslekle ve işlerimizle ilgili 2023 projemizin olması gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda büro muhasebeciliğinden ziyade işyerinden muhasebe, çok çeşitli alanlarda danışmanlık, müşavirlik, yöneticilik, iç denetçilik ve dışardan bağımsız denetçilik ön planda olacaktır.Ortak çalışmalar olmazsa olmaz olacaktır. Küçük iş yapanların artık tutunmasının pek mümkün olamayacağı günler gelecektir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Formda katkılarınız ve ileri görüşleriniz için teşekkkür ederim aynı fikirleri paylaşıyoruz .Torunlarımız biraz daha rahat meslek icrası yapabilecekler.İtalyada smmm den randevu ile görüşebiliyor danışma ücreti ödeniyormuş.E deftere geçince makina tarih saat yazacak işleri geciktirme şansı yok.Bürodan bütün işleri kontrol etmek zor.İşyerilerinde sistem kurulacak kayıt girmeler fatura kesilirken yevmiyeyi yazacak şekilde bankaların kullandıkları gibi proğramlar olmalı kullanılmalı her işyerinde işi bilen ön muhasebe elemanı olacak biraz iricene firmalar zaten muhasebe depertmanı kuracak büro muhasebeciliği bencede bitiyor.internet yolu ile uzaktan erişimle erişip düzetmeleri ve kontrolleri yapabileceğiz.Nedense çok bireysel takılıyoruz işbirliği yok
    2 kişilk büro var 3-4-5-10 kişinin çalıştığı bürolar yok olmalı ve birlikte çalışılmalı ihtisaslaşmalı bürolar büyüyünce tahsilat için muhatap olunmayacağı için hatır gönül işleri bitecek müşteri ödemek zorunda kalacaktır .Bir araya geldiğimizde halisane duygularla bunların gerekli olduğunu düşünüyoruz ama ekmeği paylaşmaya geldimi yapamıyoruz galiba işe biraz hanımlarda karışıyor senin kocan geç geliyor benimki 7.30 da büroda gibi .İşi olan kör topal götürüyor denetim olmayınce eksik kalan işlerde kalıyor kimsenin haberi olmuyor banka kayıtları işlenmiyor hatta 120-320 kullanmayan arkadaşlarımız var.Müşteri çek almış tedarikçisine vermiş çeki alan makbuz kesmiş iz bırakmış çekin girişi yok çıkışı var meslek mensubu buna makbuz kesmeniz lazım fatura kesmeniz lazım dedikçe müşteri kızıyor kdv çıkacak diye homurdanabiliyor.Tüm sitresi tek başımıza yüklenmek zorluyor meslek mensupları arasında kalp damar kireçlenme şeker hastalıkları çok yaygın kendimize ailemize sevdiklerimize vakit ayıramıyoruz spora sağlığa dinlenmeye gibi saat 20.00 oldu bir çoğumuz bürolarda yarına proğram yapıyor gelmeyen faturalar kdv son günü yaklaşıyor gib.25 yaşında işyeri açan genç babası yaşındaki meslek mensubundan iş talep etmiyor yaşıtına gidiyor demekki bürolarda genç meslek mensupları olmalıki yaşıtlarından iş alabilelim. Dünyaya bir daha gelinmeyeceğine göre biraz düşünmemiz lazım sayın müşterilerin ne işi nede parası biter para istemeden iş yapacaksan iş çok para için sıkıştırırsan avans değil geçmiş alacak sayın müşteri gitmekle tehdit eder bilirki karşıda bekleyen centilmen bir meslek mensubu var para problem değil diyor bekliyor.Her şeye para bulur meslek mensubuna geldimi ıhh olur.Küçük işletmelerin yaşaması zor zincir marketler heryerDE Balıkesire metro açılıyormuş Bandırmada arsa arıyormuş her şey satıyorlar bizim müşterimiz olan küçüklerin barınması her gün zorlaşıyor onlar bitince bizlerde bitiyoruz bazılarımız biraz önden bazıları yavaş yavaş bitiyor basit usule dönüş imkanı getirildi basit usulün ödediği vergi vergi gelirlerinin %1 kadarmış dünyada olmayan bir vergi sistemi sırf oy kaygısı için 3 yıllık geçici dendi 13 yıldır kök saldı.Dertler çok sıkıntısını meslek mensubu çekiyor en çokta birbirimize zarar veriyoruz müşteri sayısı azaldıkça iş kapmak için müşteride bizleri kullanıyor işini gördürüyor.İyi çalışmalar.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın hasan bey her zamanki gibi güzel bir yazı yazmışsınız okurken keyif aldım ama tabi içerik üzücü olunca sevinçte yarım kalıyor ama yazı o kadar güzelki bende altına imzamı atıyorum ve şunuda belirtmek istiyorum sayın meslektaşım günde 3 tane kocaman kocaman hap yutuyorum tansiyon ve şeker hapları ve aynen dediğiniz gibi mesleğimiz gerçekten çok stresli ve yıpratıcıda ama inanın dünyaya bir kere daha gelsem gene muhasebeci olmak isterdim çünkü seviyorum bu mesleği,neyse hayırlı akşamlar ve şuan gözlerim doldu ve yazacak gücümde kalmadı,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    MESLEK MENSUBU

Sayın hasan er! gerçekten çok güzel yazmışsınız. ben belgemi aldıktan sonra 13 yıl eski patronumla aynı büroda çalıştım. 2 tane eleman yetiştirdik. çok güzel bir otomasyon sistemimiz vardı. ta o zamanlar ilçemizde bulunan 5 meslek mensubu birleşsek neler yapabileceğizi konuşurken sizin şikayet ettiğiniz gibi eşi ben saat 10 da gidiyormuşum ama onun eşi yazlık evinde huzursız oluyormuş diye elemanların yanında dert yanmış. patronda büroyu ayırdı. elemanlar benim yanımda kaldı. ilk zamanlarda masrafları karşılamakta çok zorlandım ama çok şükür bugün çok iyiyiz. eski mükllefler birer birer iş bırakıyor. gencecik çocuklar mükellef oluyor. Benim stajyerimi ve beni daha genç bulduklarından hepsi bize geliyor. genç olanlar çağa daha kolay uyum sağlıyor. Büroma 2.5 yıl önce server ana makina aldım. şu anda işyerlerinde defterleri işleyebilecek düzeydeyiz. çağa ayak uyduramazsak belgemizim hiç bir önemi kalmayacak. onun için teknolojik konularda bizim önümüzde olan gençlere güvenerek onlara elimizdeki pastadan hak ettiklerini vermeliyiz. ben belge sahibiyim, pasta benim diyenler 5 yıldan fazla dayanamaz. bir de sizin dediğiniz gibi artık birleşme ve otomasyona geçme zamanı geldi. her meslek mensubu iyi düşünsün...
    Sen doğru dur, eğri kendini belli eder...

Ziyaretci

Ülkemizde vergi denetiminin mükellef bazında % 3 olduğu söyleniyor. Yeni ttk ilk çıktığında bütün şirketler denetime tabi olacak, bütün şirketler ufrs veya kobi tfrs uygulayacaktı. Hatta bağımsız denetim ücretinin bile devlet tarafından ödenebileceği söylendi. Bağımsız denetçiler aracılığı ile tüm şirketler ve kooperatifler denetlense vergi tahakkukunda da artış olacağını söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Özellikle Tobb'un baskısı ile bu sisteme kadameli olarak geçiş benimsendi.Bu konularda yetkiler bakanlar kuruluna, maliye bakanlığına ve kamu gözetim kurumuna bırakıldı. Bana göre 2023 yılına kadar tüm işletmeler (şirket,şahıs veya kooperatif) ufrs-kobi tfrs uygulayacak, tüm işletmeler bağımsız denetimden geçecek,küçük iş yapanlar (muhasebe büroları dahil) aradan çıkacak, işyerinden muhasebe uygulanacak,tüm vatandaşları kapsayan gelir vergisi sistemi (herkesin yıllık gelir vergisi beyannamesi verdiği) uygulamaya girecek. Devlete verilmeyen vergiler, eğer ülke içinde kalıyorsa bir şekilde ekonomiye katkı verdiği söylenebilir.Bu günkü elektronik ortamda kimin ne kazanıp ne harcadığını bilmemesi söz konusu olamaz. Bunu uygulamaya geçirmesi için gerekli siyasi irade bu zamana kadar gösterilmemiştir. Bu yapılmadığı taktirde, gelecek nesillere iyi bir ekonomi bıraktığımız söylenemez. Her ne olursa olsun, ağırdan da alınsa 2023 yılının ülkemiz içinbugüne göre çok şeyin değiştiği bir ortamda olacağını söylemek gerekiyor.2023 ve sonrasındabu mesleği yapacak olanların bu durumlara hazırlıklı olması gerekiyor. Önümüzdeki aylarda Suriye konusunun ülkemiz ekonomisinidaha fazla etkilediği bir döneme gireceğini söylemek erken olmaz diyorum. Belki yıllarca sürecek bir bölgesel güç çekişmesinin yaşanacağı, terör olaylarının artacağı bir dönem de bizleri bekliyor.Meslek mensupları ve işletmecilerin işlerini planlarken bu konununda unutulmaması gerekiyor.