Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ULUSLARARASI DENETİM STANDARTLARI VE EKLERİ

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

Türmobun eğitimlerinde hep bahs edilen uluslarası denetim standartları ve ekleri ile ilgili kitap , yayın link varmı, ingilizce olarak ıfacın sitesinde var başka nerden temin edilebilir.Arkadaşım denetim eğitimine katıldı basılı metaryal verilmemiş ve açıklığa kavuşamayan konular şöyleymiş bize burda bunların üzerinde durursak daha faydalı olur , hesap planı, önemlilik (nasıl inceleme yapılcak) , denetçi vergi kaçırıldığını gördü yönetim düzeltmiyor denetçi işi bıraktı maliyeye bildirimde bulunmalımı? firmanın sürekliliği ile ilgili örneğin fina tablolar 31.12.2012 sonu denetçi incelicek, 10.3.2012 de yangın çıktı denetçi denetlemeye devam ediyor durum ne olur? Bağımsızlık konusu denetlenen firma tekstil denetçiye ürettikleri takım elbiselerden hediye etti denetçi almalımı almamalımı alması bağımsızlığı zedelermi?.2013 yılını incelicez, 2011 yılı sonu amortisman hesaplamaları, kıdem tazminatları hesaplanıp 2012 yılları tfrsye göre düzeltilcek ne kadar gerriye gitmek gerekir 2012 yılı raporlarıda tamamen tfrsye dönüşmesi için ne yapılmalı?Edited by: YELİZ CEYHUN

Müdavim Üye
    Standartların son güncelinin şuan itibariyle Türkçesi yok.Zaten eğitim olayı da tam fiyasko.Kendinizi deneyin olayı ise ayrı bir fiyasko.Kopyala yapıştırla bütün denetim sınavı sorularının tamamını yapabilirsiniz.KGMDSK kurulunun yapacağı herşey daha güzel olacağı kesin.Ayrıca kendinizi deneyin sınavında aynı soruları 10 defa kopyalayıp turlattırıyorlar.Sonra biz zaten denetime hazırız diyorlar.

Soruların cevapları

1- Vergi kaçırıyorsa gerekli makamlara bildirimde bulunmak zorundasın.
    2- Önemlilik her hesap grubuna göre farklılık gösterebilir her firmanının iş kolu ve çalışma şekli riskli bölgeleri değişir.Kimisinde kasa kimisinde cariler kimisinde bordro vs. daha risklidir.
    3-Öncelikle finansal tabloların sorumluluğu yıl sonuna olmasıyla beraber yıl sonundan sonra gerçekleşip 31.12.2012 yılına etkileyen durumları dikkate almalıdır.Örn.Sonuçlanması beklenen ceza davası ,alacak davası,tazminat vs.
    4-Denetçi'nin kesinlikle mal,eşya,para ,alışverişi olmamamalı bağımsızılığı etkileyen olaylardan biri.
    5-Burda amortismanda geri gitme olayı önemliliğe göre değişir.Örn %5 likbir fark bana göre önemlidir eğer bu fark oluşuyorsa, bana göre ttk'daki zamanaşımı süresindeki yıla kadar bile gidilebilinir. (10 yıl) Vergisel yönden de 5 yıl.

Burda %5'e kadar fark hoşgörülebilinir veya atlanabilir ama bunun üstündeki fark denetçiyi zora düşürür.Ayrıca Bu oran firmaya göre ,yaptığı işe göre değişir.Örneğin yüksek cirolu düşük karlı bir firmada %1 önemliyken yüksek karlı iş yapan bir firmada %1 önemli olmayabilir.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)