Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetimle İlgili Son Durum

Üye
    Nereden
    S.M.M.M
    ALINTI;
    DENETİMLE İLGİLİ SON DURUM !!!!!!!!!!

Değerli Meslek Mensubu arkadaşlar,
    Kamu Gözetim Kurulu başkanı Seyit Ahmet BAŞ ile 11.05.2012 tarihinde Türkiye Meslekte Birlik Platformu olarak yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda aşağıdaki görüşler ve tavsiyelerimiz ortaya çıkmıştır. Meslek camiasının bilgisine sunulur.
    ... ... 01.01.2013 tarihinde denetimin muhakkak başlanılması gerektiği belirtilmiş ve bu konuda fikir birliğine varılmıştır. Ancak kademeli bir geçiş olacağı belirtilmiştir, Büyük firmalar, Orta Ölçekli firmalar ve küçük firmalar olmak üzere,
    ...
    Denetçilik sınavlı olacaktır, Ancak 10 yıllık Mali müşavirliği ,YMMüşavirliği ve lisans mezunu olanlara Geçici süreli 2 veya 3 yıllığına denetçi belgesi verilerek pazarın 4 büyük yabancı firmaya kaptırılması engelenecektir.

Sınavlar ağustos,Eylül 2012 aylarında balayacak, test usulü olacak, yaklaşık 15000 adetlik bir emsal soru bankası oluşturulacak, internet üzerinden buradan çalışma yapılabilecektir.

Denetçiler için kapasite koyulacaktır. Her denetçinin bakabileceği firma sayısı belirlenecektir.
    Bundan sonra SPK lisanslama sınavı yapamayacak, SPK sınavlarından eksik dersi kalanların sınavlarıda kamu gözetim kurulu tarafından yapılacaktır. Kamu gözetim kurulunun sınavları 6 konudan oluşacaktır.

SPK dan yetki alan SMMM ve YMM lerin belgeleride geçiş sürecinde geçerli sayılacaktır.

Mali Müşavirler kendi defterlerini tuttuğu firmaların denetimini yapamayacaktır. Ancak YMM ler tam tasdiklerini yaptıkları firmalara denetim hizmetide verebileceklerdir.

Denetim Proğramı hazırlanmakta olup denetçilere bu proğramın kullanılması eğitimi verilecektir.Proğram internet tabanlı olup Kamu Gözetim Kurulu veri tabanına devamlı bilgi aktaracaktır.

Ayrıca Denetim Ücretlerinin yapı Denetim Şirketlerinde olduğu gibi Kurum aracılığı ile tahsil edilmesi önerilmiştir. Böyle olduğu zaman denetçinin firma ile ücret konusunda bir bağlantısı olmayacağından bağımsız çalışma sistemi çok daha iyi çalışacaktır.

Meslek Camiasına duyurulur. Değişik fikir ve önerileri olan arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse kuruma iletilecektir. Saygılarımla,

Mehmet OKKALI
    Ankara SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Ziyaretci
    Siz herhalde meslekte birlik adayı olarak ankara smmmo yk üyesisiniz,
    kamu gözetimle neden smmmo olarak değilde meslekte birlik olarak görüştünüz,
    smmmo kabul edilmedi de m. birlikmi kabul gördü?
    bunu nasıl içinize sindirdiniz?

Bu yazdıklarınız da sağlandı dediğiniz mutabakatlar m.birlikçilerin daha sonra kendi aralarında sağladıkları mutabakat mı yoksa,
    siz m.birlik olarak kamu gözetimle mutabıkmı kaldınız?
    bu ise yanıt çok ilginç olur,
    yazdıklarınız aslında ilginç haber değeri olan bilgiler
    ama bu yukarıdaki sorularıma veririseniz eğer yanıtlarınız çok daha ilginç olacaktır,
    memleket ne durumda onu da göstereceksiniz hepimize.

Üye
    Nereden
    S.M.M.M
    Ben meslekte birlik üyesi değilim. Ama yazdıklarımın tüm meslek mensuplarını ilgilendiriceğini düşünerek palaşımda bulundum . Yazıyı dikkatilice okursanız üstünde alıntı altındada başka bir meslek mensubunun adı var .
    Saygılar Tarık GÖRGÜLÜ

Ziyaretci

o sorular tabi buraya getirene değil, dolaylı olarak Sn Okkalı ya.

Edited by: aliismettekin

Kıdemli Üye
    Nereden
    BURSA

Maalesef Türmob ve odalarımızın durumu ortada, ne fark eder, o birlik veya bu birlik, netice itibari ile birileri bizim adımıza bir şeyler yapmaya çalışıyor, bunda ne çıkar ki ?
    Hoş, gerçi bu görüşmenin hiç bir bağlayıcılığı veya yaptırımı söz kounusu bile olamaz, niye bu kadar bu görüşmeye takıldınız anlamış değilim...!
    SAYGILARIMLA
    CEMAL KAVALA
    S.M.M.M.