Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TFRS BİZE ÇOK BÜYÜK GELİR

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı black_80 Nickli Üyeden Alıntı

Öncelikle yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim.Şimdi bu yazıyı yazan arkadaşımızın dediklerine gelmeden önce aşağıda ki sorulara cevaplar almamız gerektiğini düşünüyorum;

1-Kobi TFRS ve denetim alanına tabi firmalar nelerdir ? Ve ayrıca bunun iksitadi kısmını düşündüğmüzde bu uygulamalar hangi sebeplerden ötürü gelmektedir? Gelecek olan standartların birincil amacı kesinlikle ve kesinlikle YERSİZ BİR ŞEKİLDE ŞİRKET KURAN AMA İŞ HACMİ OLARAK BU SINIFTA OLMAMASI GEREKEN FİRMALARIN ŞAHIS İŞLETMELERİNE DÖNEREK zaten geriye kalacak olan ki kalacak olan firmalar bu uygulamaları takip ettirebilecek maddi ve yeterli işgücüne sahip firmalardır..

2-Şimdi bu noktada geride kalacak olan firmalara bu standartların uygulanması aşamasında ne gibi sorunlar yaşanacaktır.Yazar arkadaşımız ilkesel yaklaşım kesinlikle uygulanamaz demiş ancak ben bu cümleye karşıyım.Uygulama konusunda zaten muhasebe bürolarında bu işlemin yapılabilirlik olasılığı ne yazık ki çok düşüktür.Bu bakımdan firmalar içinde bu işi yaptırılabilecek kişilere istihdam yaratılmak zorunluluğu ortaya çıkacaktır hele ki bu yeni istihdam alanında teşviklerle bu olay işveren üzerine yükü bir nebze bile olsa azaltılacak olsa bahsi geçen firmaların bir çoğu bu uygulamaları yapmak isteyecektir.

Birde yapılabilirliği konusunda Sn.aliismettekin dediği örnekten yola çıkarak ilkesel yaklaşımda söylemiş olduğunuz depolarla ilgili şu an çalıştığım firmada zaten uyguluyoruz ve uygulanabilirliği konusunda yeterli personel ile (yeterliden kastım eleman sayısı değil işi yapma becerileridir) % 5'lik bir sapma içerisinde kalınabileceğinin garantisini neredeyse verebilirim...

1 - Eğer değişiklik olmaz ise şirketten şahıs firmasına dönecek olanlar da standartları uygulayacak.

2 -Ülkemizdeki LTD şirketlerinin % 90 ının bağımlı SMMM veya bu işi yapacak özel muhasebeci v.s. istihdam etme gücü yoktur.

3 - Ben bu konunun bizim için denetimden daha önemli ve yorucuolduğunu 3-4 ay önce yazdım. Aynı zamanda yazarında belirtiği gibi firmaların % 90 ı için tamamen gereksiz ( ör. enf. düzeltmesi gibi ) bir uygulama olduğunu yazmıştım. Sanırım oraya doğru gideceğiz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı
    <div>1 - Eğer değişiklik olmaz ise şirketten şahıs firmasına dönecek olanlar da standartları uygulayacak.
    </div><div></div>
    <div>2 -Ülkemizdeki LTD şirketlerinin % 90 ının bağımlı SMMM veya bu işi yapacak özel muhasebeci v.s. istihdam etme gücü yoktur.</div>
    <div></div>
    <div>3 - Ben bu konunun bizim için denetimden daha önemli ve yorucuolduğunu 3-4 ay önce yazdım. Aynı zamanda yazarında belirtiği gibi firmaların % 90 ı için tamamen gereksiz ( ör. enf. düzeltmesi gibi ) bir uygulama olduğunu yazmıştım. Sanırım oraya doğru gideceğiz.</div>
    <div></div><div>Sn Dumanlı,</div><div></div><div>Şahıs işletmelerine dönen şirketlerle ilgili istisna yeni düzenlemelerle geleceği zaten konuşuluyor bu bakımdan ben ilk seçenekle ilgili çok fazla düşünme gereği düşünmüyorum.</div><div></div><div>2-LTD şirketlerin bağımlı SMMM yada özel muhasebe tutamayacağını bliyorum ancak bu yükü kaldıramayacak yada gerçekten şirket olma gereği olmayan firmaların zaten şirket olarak devam etmelerinin herhangi bir manası yoktur.Ancak iş kolu anlamında yada ciro aktif büyüklüğü gbi konularla istisnaların gelmesi getirilmesi bazı şirketleri bu konu kapsamından çıkarablecek düzenlemeler olacaktır..</div><div></div><div>Bu düzenlemeler gerçekten bu kurallara bağlı olarak işlerini yürüteblecek firmalar için gerekli bunun dışında ki firmalar için yersizdir ve bu noktada işyeri sahipleri ya alternatif yollara girmek yada bu kurallara tabii olmak zorundadır...</div><div></div><div>Birde şunu eklemek istiyorum ilk mesajıma ilave olarak ilkesel yaklaşımlarla ilgili olarak Kamu İdaresi de firmalara kolaylık ve anlayış göstermek durumunda kalacaktır diye düşünüyorum ama tabii bunu ancak önümüzde ki senelerde göreceğiz..</div>
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

TFRS eğitimlerine katılmadan bu konuda fikir yürütmenin mümkün olmadığını kabul etmeliyiz. Ne zamanki esaslı bir şekilde TFRS eğitimleri yapılır ondan sonra ülkemizdeki ticari hayatın işleyişi ile eğitimler karşılaştırılır ondan sonra buyrun standartlara yapabiliyorsanız yaparsınız.
    Sakın yanlış anlaşılmasın meslek mensubu olarak biz bu işi yapamayız demiyorum. Kendi adıma bu işi yapacak olanlar varsa ilk % 5 e girebileceğimi düşünüyorum. Sadece bu işi hakkıyla yapabilmek için ( ücretinizi alabilseniz dahi ) işletmelerden veri akışının mümkün olmadığını söylüyorum. Odalara bakmayın siz onlar "biz üyelerimiz eğittik onlara denetimi sınavsız verin "diyebilmek adına bu işin olmazını söyleyemiyorlar.

Defalarca yazdık bu yazıda da kısmen değinilmiş bugün orta ve küçük ölçekli bir işletmede sattığı malın vadesini koyabilen, koyduğu vadeyi uygulayabilen, makinesinin ömrünü bilen, ömrü biten çalışan makineye yeni ömür biçiniz dediğinizde gülmeden bizim SMMM kafayı yemiş demeden yeni ömürleri tespit eden, çalışanlarının gelecekteki ortalama kıdemlerini her yıl yeniden hesaplayan;

şirket ortağı, müdürü, yönetim kurulu başkanı, üyesi, sahibi ... v.s. varsa gösterin bakalım. Meslektaşları eğittiğinizin 1/4 ü kadar da işletme sahiplerini kendi odaları eğitirse o zaman belki işimiz biraz kolaylaşır.Edited by: DUMANLI

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.Hacıbaba,
    Hayırlı günler dilerim.
    Yıllar önce TDHP çerçevesinde Muhasebe işlemleri getirildiğinde de aynı ve hatta daha fazla gerilimi biz Meslek Mensuplarına yaşattılar.Daha sonra
    Enflasyon düzeltmesindede yaşattılar.
    İkisinde de ortak payda konuyu aktarmakla görevlilerin sahaya inememeleri ve olayı fazlasıyla karmaşık hale getirmeleri idi.
    Sonrasında biz Meslek Mensupları olayı tam örnekleriyle yaparak kavrayınca ve Proğram desteğide gelince geriye baktık ne idi o telaş,o sıkıntı dedik.
    Bu günde aynı telaş var.Neden önce anlatacakların meseleyi gözlerinde büyütmeleri ve bu hissiyatla sunuma gelmeleridir.
    Gelenin hissiyatı bu olunca anlatılanlar dahada gerilmektedir.Bakınız özellikle Kobi TFRS olayında toplulaştırılmış yöntemler kullanılacak.
    Proğram destekleri bunlara hazır olacak.Bizim yapmamız bizden proğram ne istiyor ise önce ön muhasebeye aktarmak,eğitmek ve yaptırmak.Sonrada muhasebemizi buna uygun kayıtlamaktır.Sonrası proğramın işidir.Bakınız ben bile istenenler noktasında kapalı geçtim.Sebebi ortada Resmen KOBİ standartlarının olmayışıdır.Geçmişte yayınlananın ayınımı yoksa değişik mi olacağı belirsizliğidir.
    Bu konu netleşsin.
    Sadece iki örnek çözen(Bizzat)bu işin zannedildiği kadar sıkıntı yapmayacağını görecektir.
    Peki hiçmi olumsuzluk olmayacak.
    Var tabiki oda zaman ve eleman sorunudur.
    Ya fazla defterleri(Ekonomik olmayan)azaltacaksın ,aynı andada kalanların ücretlerini gözden geçireceksin.(Hatır olmayacak.)Yada yeterli ve yetkin eleman sayısını artıracak ve onlara hakettiği ücreti vereceksin.
    Kısaca özetim budur.
    Bunun dışında çıkarsa ben bu alanlardayım.

Hafta sonunuz Mutlu ve sağlıklı olsun.
    Esen kalınız.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın yüksekkaya tebrikler bence kısa ve öz gayet güzel resmetmişsiniz ve işte bu diyorum altına imzamı atıyorum bu yazınızın,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar bakın bu YMM arkadaşın bunlar zor olamaz dediği iki tane standart konusu hakkında benim bu bölümde açtığım ve anlattığım ve olmasının zor olmayacağı konular var ve bu konularda öyle dediği gibi küçük işletmelerde olmaz yapılamaz değildir ve illaki erp-mrp veya entegre proğramlar şartta değildir ve standartlara göre bu dediklerini 3 aylık raporlama döneminde yaptığınızdada sorun yok ve standarta engel dedğildir ve en önemlisi ise bu ve benzer forumlar var ve bir çok konuda yardımcı olunuyor ve gene olunur ama en önemlisi ise artık meslektaşlarımız hakkını isteyecek ve alacak ve sadece kendi işini mesleğini yapacak ve okuyacak,yorumlayacak,araştıracak yani sürekli güncel kalacak ben 20 senedir mesleki olarak okuyorum,yorumluyorum ve araştırıyorum ve hatta sabah namazına kalktığımda bile okurum ve bunları marifet olarak anlatmıyorum ve olması gerekeni söylüyorum,şimdi şuan alacağımızı alamıyoruz o zaman nasıl alacağız demeyin buda değişecek daha önce dediğim gibi hakkıyla yapanları herkes mumla arayacak ve hakkınıda tıpış tıpış verecek şuanki YMM lere verdiği gibi,tabi her zaman dediğim gibi gene diyorum ve artık muhasebe defter(danışmanlık)işini en az 2 arkadaş bir arada yapsın ve ona görede defter sayısı olsun ve neden olmasın olmaz diyenlere sadece zaman diyorum ve görelim kesinlikle olur diyorum,tabi şuda artık olmalıdır defter tutma sayısı sınırlanmalıdır ve meslektaş sayısına göre sınırlama getirilmelidir ve bu konuda yetkililere artık baskı zamanı gemiştir ve geçmektedir ama bu süreç bunuda zaten getiriyor,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Sayın hadisat, görüşlerinize katılıyorum. Büro sayısı ve her büroda tutulacak defter sayısı sınırlandırılmalıdır. Bakın yeni çıkan eczacılık kanunda, eczane sayılarına sınırlandırma getirildi. Artık ilçe nüfusunun her 3500 kişisine, 1 eczane açılacak, fazlasına izin verilmeyecek. Aynı uygulama noterler içinde uygulanıyordu. Her kafasına esen noterlik açamıyor. Bu uygulamanın muhasebe büroları içinde uygulanması gerekmektedir. Ayrıca mükelleflerin muhtasar beyanlarında, muhasebe ücreti de tahakkuk ettirilmeli ve muhtasarı ödeyen mükellef, böylece muhasebe ücretini de ödemiş olmalı. Maliye de ödenen muhasebe ücretini, muhasebecinin hesabına aktarmalıdır. Ayrıca, yeni işyeri açılışı olduğunda, kendine başvuran mükellefi, vergi dairesi , o ilçedeki muhasebe bürolarına, sırayla göndermelidir.Edited by: deman

Ziyaretci

Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır.
    Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı
    özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü
    ütopyalardır.</font>

-Büro sayısı sınırlandırılsın, -Büroda tutulacak defter sayısı sınrılandırılsın, -muhsabe ücretlerini devlet toplasın, -en az 2 kişilik ortaklıklar halinde çalışılsın -yeni işyeri açıldığında sıradaki muhasebeci göreve çağrılsın

1-eczane ve noter işi muhasebe işi aynı değil, onlarda müşteri kapıdan girer birşey alır çıkar bizde ise sürekli bir ilişki var,

2-yeni işyeri açacağım bana muhasebeci tayin edin diyecek vatandaş maliyede tayin edecek, ee daha güzeli maliyenin her mahallede kendine bağlı bir birim açması orada çalışanlara maaş vererek bu işi kendi yapması olmaz mı?

3-en az 2 ortak! çok basit bir örnek vereyim bu ülkede biz aynı binada ortak yaşayacak kadar ortaklığı becerebiliyormuyuz, binaları çoğunda her balkonda bir çanak anten var, bu ne demek? bizim binada 16 daire var bir kapıcı istihdamı edemiyoruz 15 senedir, işhanında kalorifer sistemi var kapıyada doğal gaz dayandı ama hepimiz kışın klima ile ısınıyoruz, geçen gün bir arkadaşım bizim kapıcı dairesinde bir aile oturuyor ondan kira almıyoruz onlarda binaya haftada 2 kere siliyor temizliyor sabah akşam servis ve her akşam çöp topluyor biz kira almadığımızdan bu hizmete para ödemiyoruz ama sgk açısından sıkıntı olurmu dedi olur dedim daire başına ayda 20 lira ödeyerek hem kapıcınızı sigortalarsınız hemde iş kazsına karşı kendinizi sigortalarsınız, kabul edilmedi ayda 20 Tl ödemek! bu toplumda ortak iş yapmak o kadar kolay değil.

Edited by: aliismettekin

Müdavim Üye

Alıntı aliismettekin Nickli Üyeden Alıntı

Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır.
    Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı
    özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü
    ütopyalardır.</font>

-Büro sayısı sınırlandırılsın, -Büroda tutulacak defter sayısı sınrılandırılsın, -muhsabe ücretlerini devlet toplasın, -en az 2 kişilik ortaklıklar halinde çalışılsın -yeni işyeri açıldığında sıradaki muhasebeci göreve çağrılsın

1-eczane ve noter işi muhasebe işi aynı değil, onlarda müşteri kapıdan girer birşey alır çıkar bizde ise sürekli bir ilişki var,

2-yeni işyeri açacağım bana muhasebeci tayin edin diyecek vatandaş maliyede tayin edecek, ee daha güzeli maliyenin her mahallede kendine bağlı bir birim açması orada çalışanlara maaş vererek bu işi kendi yapması olmaz mı?

3-en az 2 ortak! çok basit bir örnek vereyim bu ülkede biz aynı binada ortak yaşayacak kadar ortaklığı becerebiliyormuyuz, binaları çoğunda her balkonda bir çanak anten var, bu ne demek? bizim binada 16 daire var bir kapıcı istihdamı edemiyoruz 15 senedir, işhanında kalorifer sistemi var kapıyada doğal gaz dayandı ama hepimiz kışın klima ile ısınıyoruz, geçen gün bir arkadaşım bizim kapıcı dairesinde bir aile oturuyor ondan kira almıyoruz onlarda binaya haftada 2 kere siliyor temizliyor sabah akşam servis ve her akşam çöp topluyor biz kira almadığımızdan bu hizmete para ödemiyoruz ama sgk açısından sıkıntı olurmu dedi olur dedim daire başına ayda 20 lira ödeyerek hem kapıcınızı sigortalarsınız hemde iş kazsına karşı kendinizi sigortalarsınız, kabul edilmedi ayda 20 Tl ödemek! bu toplumda ortak iş yapmak o kadar kolay değil.</font>

<div>Sonsuza dek katılıyorum bu tespitinize. Ortaklık yapmak ve bizim kültürümüz...... Çok ayrı şeyler. Zor dostum zorr..</div>

Kıdemli Üye
    1- Bizimle müşteri arasında sürekli bir ilişki olması neyi değiştirir ?
    2- Maliye neden her mahallede birim açarak, maaş vererek bu işi kendisi yapsın ki ? Hangi maliye elemanı, yüklenen bu kadar işi, mali müşavirler gibi gıkı çıkmadan yapar ? Maliye, mali müşavirler gibi, sadık köleleri nerden bulacak ?Edited by: deman