Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KOBİ TFRS BÖLÜM 28 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    Ya arkadaşlar o kadar zor olacağını zannetmiyorum. Hani Enflasyon muhasebesi çıkmıştı ya hani. O zaman bu işi proğramlar yapmıştı.

Hani demirbaşı giriyoruz envantere tarihini yazıyoruz değerleme yap dediğimizde gerekeni yapıp yevmiye kaydını bilem yapıyordu.

Burda da şimdi işçinin giriş tarihini yazar emeklilik tarihini gireriz o hesaplar yevmiye kaydını yapar.

Hatta ben aynı şeyi Hasılat (Satışlar), Stoklar, Karşılıklar, Koşullu Borçlar, Alacaklar, Varlıklar, bunların faizini, Vade farkın, kârını, net maliyetini hesaplar diye bekliyorum.

Yapar değilmi. Kendimi kandırmıyorum.
    Ali Karapür.SMMM&BD Osmaniye

Müdavim Üye
    inşallah dediğiniz gibi olur.

Ziyaretci
    ülkede gıda üretimi ve tüketime sunumu gibi en can alıcı alanda tam bir denetim sağlanamamış,
    eğitim alanında hala her yıl bir o yana bir bu yana değişimler sürüyor,
    sınav yapılıyor 1 milyonun üzerinde öğrenci için sınav sonucu fiyasko,
    sağlık konusunda kamu doktorunun herbir hastaya ayırdığı süre 5 dakikanın altında,
    hukuka bir yandan saygı isteniyor diğer yandan aldığı karara garabet deniyor,
    say sayabildiğin kadar dengesizliği denetimsizliği,
    bizler yıllardır mevzuatla habire oynanmasına rağmen belli bir disiplinle önümüze ek olarak sıralanan gerekliliği yararlılığı tartışılır uygulamalara gık demeden uyarken birileri çıkıyor senin bugüne yaptıkların 5 para etmez, şunu yapta bir görelim diye acaip bir sistem koyuyorlar önümüze,
    neymiş firmaların durumu böyle daha iyi takip edilebilirmiş sahipleri tarafından,
    firmalar uluslararası rekabette öne çıkarmış avantaj sağlarmış,
    bankalar daha çok faiz isteyecekmiş bunu azaltmak için bu gerekecekmiş,
    bu yapmayan batarmış,
    bir ilginç durum var bu sayılanların hiçbirini o işlerin başındaki iş sahipleri istemiyor,
    ama tabi onlar ne isteyeceklerini bilemezler,
    onların neye ihtiyaçları olduğunu
    ab ve abd de ufrsleri yazanlar bilir,
    bu adamlar sadece bunu uygulayan ülkelerin ekonomilerinin daha güzel daha rekabetçi olması için bu çabayı göstermektedirler,
    o zaman ne denebilir ki?
    işin asıl sahibinin ne istediğinin en önemi var,
    bugüne kadar onların kayıtlarını tutanlarının düşüncelerinin ne değeri var, sıfır değerde,
    gelsin tfrs, kobi cinsinden olsun alışması kolay olur.

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    sayın SMMM34 evet haklısınız bu TFRS ler büroların şuanki hali ile çok zor ve ancak bürolarda defter tutma durumu ve evrak işleme durumu TFRS uygulamayanlarla ilgili olur ve diğerlerini işletmelerde tutarak yani danışmanlık vererek ve mükellef sayısı tabi ona göre olacak ve bu mükelleflerin yanında çalışanlar olacak ve bunlara mali danışmanlık yapılacak sistemleri bu şekilde kontrolle işler yürüyecek ve ortaklıklar devreye girecek ama şu nettir ve bürolarda kobi tfrs leri evraksal bazda ve şuanki işleyişi ile tutmak çok zordur,kolay gelsin.
    üstadım, değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    Ali bey gıda denetlenmezse bişey olmaz çok olsa insanlar ölür.
    Ama TFRS ye uymazsan ceza var kimseyi bağırtmadan para toplayacaksin.
    Ali Karapür.SMMM&BD Osmaniye

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın karapür erp-mrp ve benzeri proğramlarla dedikleriniz olabilir ama meslek mensubu bu standartları bilmek zorundadır ve proğramların yaptığı işlemler doğru olsa bile bunun doğruluğunu meslek mensubu kontrol etmek zorundadır ve bunun içinde bilmek zorundadır,üretim firması standartlara göre normal maliyet yöntemi kullanmak zorundadır ve bunu proğramlar yapabilir ama doğruluğunu test etmek zorundadır ve eğer proğram yapıyor derse işte o zaman stok değerleme yöntemin ne dendiğinde kullandığı proğramın adını yani stok değerleme yöntemim ''luca'' der ve tabi gelen denetçinin gözünde birden sıfıra düşer,onun için bilmek zorundadır meslek mensubu,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun

evet spa gibi pogramlar o dediğiniz işlemleri yapıyor.Kullandığımız yazılım firmaları da hazırlaıkları yapıyorlardır.
    ESEZGIN

Müdavim Üye

Alıntı eyup.sezgin Nickli Üyeden Alıntı

evet spa gibi pogramlar o dediğiniz işlemleri yapıyor.Kullandığımız yazılım firmaları da hazırlaıkları yapıyorlardır.
    Kural bazlı olan TDHP'da PC programları meslek mensubuna yardımcı oluyordu. Ama burada İlke bazlı Kobi TFRS'den konuşuyorsak Her ne kadar da PC programları çıksada insiyatif (Tekdüzene kıyasla)meslek mensubunda ve işletme yönetiminde olacağından Programlara fazla güvenmemek gerekir diye düşünüyorum.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

aynen bende yukarda zaten onu diyorum murat bey,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''