Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 56 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetim Eğitimleri Başladı

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Maalesef odalar başta olmak üzerekendine güveni olmayan birçokmeslek mensubu olayları dediğiniz gibi şahsileştirerek kısa vadeli çıkarların peşinde koşarak denetçiliğinde itibarsızlaşması adına çaba sarfediyorlar...Aslında Ülkesini seven her meslek mensubu şunu bilmeliki denetim çok önemlidir...çünkü vergi kayıp ve kaçakları,istihdam denetimin bir an önce uygulamaya girip sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ile bu sorunlar en az seviyeye indirilecek.çünkü denetimle birlikte çember dahada daralacak..ama önüne gelen denetçi olursa hiçbir işe yaramaz çünkü bilgisi yeterli olmayacak ondan sonra yaz olumlu rapor gönder gitsin...hepimiz biliriz çoğu mükelleften evrak isteriz alıncaya kadar canımız çıkar..ama YMM raporu gelince mükellefler aman hemen doldur gönder ne istiyorsa ver diye bizi ikazda bulunurlar..denetçiliktede aynısı olacak iyi denetçiler firmaları hallaç pamuğu gibi atacak mükellef bir yerden kaçsa diğer yerden yakalanacak...bu korku onlara yetecek o zaman bizlerde daha iyi muhasebe yapmak zorunda kalacağız..laf aramızda bazı meslek mensuplarını bu korkuda sarmış biliyorlarki.denetçi inceyecince neler çıkar neler defterlerde siz görün o zaman....bürolarda hepimiz biliyoruz stajyerlere şirket derfteri işleten meslek mensupları 100 TL şirket defteri tutup bütün faturaları kapalı girip ch tutmayan böylece banka ,çek senet kredi kartı kaydı yapmayıp sadece kdv beyannamesinde beyan eden meslek mensupları var dostlarım...işte gerçek denetçiler bunları tek tek ortaya çıkaracak o zaman mükellef muhasebecisnin ne olduğunu anlayacak...böylece hepsi değil ama gerçekten bu işi hakkıyla yapan meslek mensupları gelecek zamanda denetçilerin tavsiyeleri ile itibara kavuşacak diğerleride piyasadan silinip gidecekler...Herkesin bilgisi kendine ama demirbaş satış kaydını yapmayı bilmeyen meslek mensupları var laf aramızda ....denetçiliğin gelişmesi ile muhasebe işini iyi yapan meslek mensupları bence hakkettikleri yere gelecek dostlarım...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

değerli meslektaşlarım bu meslekte herkes kendine baksın içine o zaman herkes görecektir ki mesleğin içini boşlatanlar,itibarsızlaştıranlar,mükellef nezdinde değersiz olanlar,maliye ve kamu kuruluşlarının yanında itibari değeri eski bol sıfırlı TL'den dahada değersiz hale gelen meslek mensuplarından kaynaklandığı gün gibi aşikardır....gelecek dönemde bu ve bunun gibi meslek mesupları denetimlerle birlikte kendi kendilerini imha edecekler ve piyasada arz talep dengesi sağlıklı bir şekilde oturacak.....işte bu yüzden denetçilikte aynı bu süreci yaşamaması için bilgili denetçilere ihtiyaç olduğu kadar kendini iyi yetiştirmiş SMMM'lere çok daha fazla ihtiyaç olacak ...birde herkes kendi itibarını kendi belirler,eğer mükellef nezdinde itibarımız düşüyorsa bunu meslek mensubu olarak her boyutuyla irdelememiz lazım...biz meslek mensupları olarak her zaman gerek bilgi seviyemiz,gerek sosyalkültürel ve entelleltüel yapımız,gerekse davranışlarımız ile mükelleflerimize örnek olmamız lazım...

Ziyaretci
    10 yıl smmm olanlar ve ymm 'ler büyük ihtimal sınavsız denetçi olacaklar.Umarım Burada yazan bazı arkadaşlar sözlerini unutmaz.Kendilerine yollanan denetçi lisanslarını geri yollarlar.Kendilerine olan saygıları açısından böyle yapmaları etik bir davranış olur. onca uğraştan sonra alınan mali müşavirlik ruhsatının içinin boşaltılmış olması genç smmm'lerin suçu değil. Ayrıca gençler arasından içini boşaltacaklar varsa onlarda denetim alanında uzak durmalı. Sorun yaşlılık ve gençlikten öte emek verilerek alınan ruhsatların piyasada gerekli değeri görmemesidir.
    Tahsilatçı ya da katip konumundagörülmeyi onca zorluklarla bu ruhsatı alanlar haketmiyor. Ahbah çavuşilişkisiyle 500 defteri olan smmm'lerin ne kobi tfrs ne saygınlık ne de denetim umrunda...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın şahind bende 10 yıl SMMM şartına karşıyım..Ancak şartlar öyle olur bana denetçiliği kendi eliyle verirlerse niye iade edeceğim ...sanki siz aynı şartlar altında olsaydınız iademi ederdiniz??? ..güldürmeyin kimse iade etmez..ama ben şunu diyorum 10 yıl şartını doldurmama rağmen yıl şartı değil sınav şartı olmalı hemde iyi bir sınav şartı...yoksa yıl şartıyla verilirse aynı 1989 yılında benden 3-5 yaş büyük kişilerdeki olduğu gibi sınavsız,stajsız hatta bazı meslek mensupları eşlerinin üzerine muhasebe bürosu açarak onlara dahi belge alındığı gibi yıl şartıyla birlikte denetimden bi haber olan birçok meslek mensubu sözüm ona denetçi olacaklar.

Ziyaretci
    Alıntı nefer_66 Nickli Üyeden Alıntı
    içimde bir his var, şöyle veya böyle bu pastayı bize yedirmezler belkide ucundan azıcık
    bizler (türmob) bu işte geç kaldık, pastayı yiyecekler yine ymmm.ler
    Türmob' bizler YMM leri başkaları mı sanıyorsunuz siz Türmob YMM lerin ta kendisi meslek kanunundan ve Türmobun oluşum biçiminden haberiniz yok galiba
    Yani Türmobun bizle alakası yok ve SMMM ler için ellerini kıpırdatmazlar çünkü bu takdirde YMM lerin aleyhine çalışmış olurlar.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    denetim eğitimleri başlamış ne güzel demek KOBİ TFRS yi ve TAM SETİ halletmişler ve sıra bu eğitime gelmiş ve bravo diyorum,şimdi kısaca bir iki örnek vereceğim,küçük veya orta ölçekli bir firma düşünün ve bu firma erp-mrp sistemini kullanıyor ve denetim standartlarını ve muhasebe standartlarını öğrenmiş ve biliyor ama yukarda dediğim sistemi bilmiyor ve gene bu firma üretim yapan bir firma ise işleyişin bu sistemde nerden başlayıp nerde sonuçlanacığını kestiremiyorsa aynen yakını gören ve uzağı göremeyen gibi veya uzağı gören yakını göremeyen gibi ise nerde başlayacak kurguya ve hata ve hileyi nasıl çıkaracak ve yanlış uygulama varsa nasıl çıkaracak ve bu standartları bilme ile olacak bir şeymi ve bu dediğimi fazla açmak istemiyorum konu uzamaması ve dağılmaması için,şimdi olayı sadece irsaliye ve fatura bazından algılayıp cariye ve gelire veya gidere ve bu şekilde tabloya yansıması olarak algılarsa neleri kaçırabilir ve bunlarla sadece hata ve hileyi bilebilirmi tam olarak,yani sadece SMMM ve YMM olmak ve standartları bilmek yeterli değildir ve hem sektörü bileceksin hem istatistik bileceksin hem analitik yapın güçlü olacak hemde şüpheci olacaksın ve daha bir çok şey daha sayabilirim,şimdi bunlar yoksa ve olmadığı halde bunları ortaya çıkaracak bir adam gibi sınav,mülakat ve adına ne derseniz deyin bu yapılmadan her ne şekilde yapılırsa yapılsın bu belgeler verilipte hadi sen bağımsız denetçisin ve git aslanım denetimini yap demek bu ülkeye ve bu mesleğe yapılan en büyük yanlış olmazmı takdiri sizlere bırakıyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

tebrikler işte benim demek istediğimde bu bilgi bilgi bilgi SINAV ŞART hüseyin bey yoksa motosiklet ehliyeti olana uçak kullandırmak gibidir önüne gelene denetçi lisansı vermek bu birilerinin cebini doldurur ama ülkemizin yıllarını çalar...Amerika Avrupa Cumhuriyet tarihimizden önce Denetime geçmiştir....Hem ülkemiz içinbüyük hedefler koyulacak hemde denetimden uzak bir finansal tabloları olan ekonomi olacak bu durumda yabancı sermaye ülkemize gelirken yada şirket birleşme ve devir işlemleri olurken bugünkü sözüm ona mali tablolara bakarakmı,yoksa tam denetimden geçmiş güvenilir mali tablolara bakarakmı Ülkemizdeki yatırımları hakkında karar verecekler...Eğer önüne gelen denetçi olacaksa,ve onların denetiminden geçen mali tablolara göreülkemize gelen yabancı sermaye bu tablolara güvenirse 3-5 yıla kalmaz geldiklerine pişman olurlar...kaçar giderler...uluslararası dili konuşuyorsak TFRS'yi uygulamaya koyuyorsak denetimide bu konuları ve denetçiliğin gerekli kriterlerini kendinde toplamış denetçilerin yapması çok sağlıklı olacak..bu Ülkemiz için çok önemli bence

Ziyaretci
    Yeni ttk, tfrs ve bağımsız denetim eğitimleri için 85 bin meslek mensubundan 45 bini başvurmuş. Her açıklamasında sınavsız her smmm otomatikman bağımsız denetçidir, sadece uygulama eksikliği vardır. Bunu da eğitimlerle kapatacağız diyen turmob, şimdi bağımsız denetim eğitimlerine katılmak için ttk ve tfrs eğitimlerinden sonra yapılacak sınavda başarılı olmak şartını ileri sürmeye başladı. Ayrıca bağımsız denetim eğitiminden sonra da sınav olacağı konuşuluyor. Yeni ttk'nın bazı maddeleri yürürlüktedir. Yeni ttk'ya göre (nasıl yetişecek bilmiyorum ama) 13.08.2012 tarihine kadar bütün şirketlerin ana sözleşmesinin uyumlaşması gerekiyor. Nasıl olacağını ikincil düzenlemeler gösterecek. İkincil düzenlemelerle belki çoğu şirket kısa yoldan tasfiye veya şahıs işletmesine dönüp bağımsız denetim, genel kurul ve internet sitesi mecburiyetinden kurtulmak isteyecektir. Önümüzdeki haftayayınlanması beklenen ikincil düzenleme taslakları bu konuda aydınlatıcı olacaktır. Belki yazdıklarımızın hepsi boşa gidecektir. Bu açıklamalar ışığında meslek mensubu yolunu çizecektir. İster sınavlı olsun, ister geçiş döneminde sınavsız olsun bağımsız denetimi gerçekten yapmayı düşünen sayısının uygulama başlayınca azalacağını çünki başlarına gelmeyenin kalmayacağını, çok rahatsız bir ortamda görev yapacaklarını söylemek istiyorum.Bağımsız denetim için de,eğer erteleme (kanuna göre 01.01.2013) veya kademeli bir geçiş durumuna göre bağımsız denetçi ihtiyacı gündeme gelecektir.Halen ülkemizde 94 adet bağımsız denetim şirketi vardır. Eğer sadece bu bağımsız denetim şirketleri, ymmler ve spk'dan bağımsız denetim lisansıalanlar ( ki çoğunun smmm-ymm belgesi olmayıp sadece test sınavını geçmişlerdir, smmm'ler en azındanstaj dönemi ve klasik sınavdan geçmişlerdir) bağımsız denetçi olacak denilse bu sayının yeterli olmayacağını herkes biliyor. Pekidenetlenecek şirketler için yeter sayıya nasıl ulaşmayı bekliyoruz? Ya halen bu işi yapanlara düşen şirket sayısı artacak, ya yurt dışından denetçiler gelecek, ya uygulama tarihi ertelenecek yada geçiş sürecinde belli yılsmmm tecrübesi olanlara bağımsız denetim eğitimi, uygulaması ve sınavı ile bir geçiş yapılacaktır. Zaman gerçekten daralmaktadır. Denetimin tfrs veya ufrs'ye göre yapılacak muhasebe kayıtları üzerinden yapılacağını düşünüyoruz, ama bu kayıtları girecek muhasebeci yetişmedi, bu kayıtları denetleyecek denetçi yetişmedi. Bu kayıtların muhabeleştirilmesive bilgisayar üzerindendenetimi içinbilgisayar programları gündeme bile gelmedi.Bazılarımız bu konularda kendini geliştirmek, eğitmekisterken bazıları da hiç oralı olmuyor, burası Türkiye burada yeni bir şey getirmek için çok zaman lazım, biz o günleri göremeyiz diyor. Yeni ttk uygulamaya geçmesi ile hemen sonuç alınamayacağını ilk 3-5 yılda yüzde elli başarının yeterli olacağını bizzat kanunun hazırlanamsında başrol oynayan Tekinalp hoca söylüyor. Smmm arkadaşlar, ymm'lerin yeni ttk, tfrs ve bağımsız denetim eğitimlerine gösterdikleri çabayı hafife almayın. Onların çoğunun maliye kökenli olduklarını ve muhasebe bilgilerinin yeterli olmadığını söyeleyen dünya bankası raporunu haksız çıkarmak için ellerinden geleni yaptıklarını görüyoruz. Önüne gelene bağımsız denetçi belgesi verilmeyecektir. Kamu gözetim kurumu başkanı bağımsız denetçi yetkilendirilmesi açıklamasında,eğitimve sınavın olacağını (tahminen spk sınavının olduğu illerde eğitim ve Ankara ve İstanbul'da sınav) belirtiyor. Ayrıca bu belge verildikten sonra da eğitimlerin ve gözetimin devam ettirileceği yani ymm gibi başıboş olamayacağı konuşuluyor. Meslek mensubu olarak bizler sunduğumuz mali tabloların gerçeği yansıtmasını ve bir işe yaramasını istiyoruz. Sadece beyanname ekinde vergi idaresine ve bankalara verilen bir mali tablo olmamasını, işletme sahipleri ve ortaklarına geçmiş dönem ve gelecek dönem için ışık tutmasını istiyoruz.Bağımsız denetçi olmak isteyenlerin öncelikle denetim standartlarını öğrenmelerinde fayda vardır. Vergi konseyi çalışmaları çerçevesinde oluşturulan Denetim Standartlarını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
    https://www.vergikonseyi.org.tr/dosYayinlar/rapor11.doc

Ziyaretci
    Herkes denetime odaklanırken TFRS eğitimlerinin ve Sayın Deneme1 in bahsettiği gibi buna ait bilg. programları konusunda yeterli eğitim verilmediğini görüyroruz. Denetçiler hangi TFRS katıtlarını denetleyecekler ben bu eğitimlerle % 95 kayıtların doğru ve istenilen analize uygun olmayacağını tahmin ediyorum.

Bu durumda herkes her yıl muhasebeci mi değiştirecek veya bu kayıtları yapacakmuhasebeci sıkıntısı olmayacak mı

Ziyaretci
    Denetçilerin iş yükü çok fazla olacak. Başlangıçta, hem (görevi olmasa bile) muhasebe sistemini kurup işletecek hem de bu sistemin denetimini yapacak, muhasebeyi ve muhasebeciyi (yasak olmasına rağmen) yönlendirecektir. Bu yeni dönemde muhasebe ve denetim yazılım firmaları, eğitim veren şirketlerin iyi para kazanacağı söyleniyor. Tekinalp hoca bunu baştan görüp muhasebe ve denetim yazılımlarının devlet tarafından finanseedilerek şirketlere, muhasebecilere ve denetçilere ücretsiz verilmesini gerekirsebağımsız denetim ücretinin bile devlet tarafından karşılanması gerektiğini söylemişti.Her zaman söylediğim gibi, entegre muhasebe programı ve işyerinden girilen muhasebe olmadan ne muhasebeci, ne işletme sahibi nede denetçi rahat edemez. Bunun bir an önce başlaması gerekiyor. Eğer erteleme ve kademeli geçiş olmadan 01.01.2013 tarihi itibariyle muhasebe standartları ve bağımsız denetim devreye gireceği kesinlik kazanırsa2012 yılı sonu gelmeden özellikle Temmuz ayından itibarençoğu şirket defterinin muhasebeci değiştirdiğini, işyerlerine bağımlı meslek mensubu alımlarının başladığınıgöreceğiz.