Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 456
Toplam 56 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 56 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetim Eğitimleri Başladı

Müdavim Üye
    Nereden
    Manisa/Soma

Alıntı demirbilek Nickli Üyeden Alıntı

10 yıllık kıdem şartı geleceğine göre çömezlerin ne işi var denetim eğitimlerinde.<div>Bırakın önce muhasebe yapmayı öğrensinler. Tecrübe kazansınlar. Ellerine bir tane bilanço versen alın bunu analiz edin desen hepsi öküzün trene baktığı gibi bakacak.</div><div>Bunlar hata ve hileleri ortaya çıkaracak.</div>

Ooo harikasınız, çok doğru bi tespit..

Biz "çömezler" zaten bilanço hazırlamayız, okuyamayız, denetim falan yapamayız..

Siz gibi "üstadlar" yapmalı..

Ziyaretci
    Sn Demirbilek'in üslubunu (bu mesaj ve aynı anda gönderdiği birkaç mesajındaki) onaylamak mümkün değil
    ama sık sık karşılaştığımız bir olumsuzluk;
    bankalardan bizi saat 19.00-19.30-20.00 lerde arayıp verdiğimiz mali tablolarla ilgili saçmasapan sorular soranlarla aramızda geçen diyaloglar oluyor.
    Öncelikle neden bu saatte aradınız dediğimizde yanıt biz çalışıyoruz oluyor,(ki bize ne)
    sonra istedikleri ek bilgiyi hemen almakta israr ediyorlar, zaman soruyorlar,
    ve tabi en ilginci mali tablolardaki hesap isimleri işlevleri neyi yansıttıkları hakkında sadece ezbere dayalı bilgileri olduğu
    hesaplar arasında bir bağ kuramadıklarını,
    mizan-gelir tablosu-bilanço olarak sıralanabilecek en baştaki 3 tablo arasındaki bağ hakkında hiçbir fikirleri olmadığı anlaşılıyor
    ve evet birde şımarıkça yanıtlar veriyorlar,
    ben onları pek muhatap almamayı tercih ediyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.İsmet Tekin,
    Hayırlı günler dilerim.
    Üstad.Bu konuyu sonlandırınız .Sizin bilgilerinize ve paylaşımıznıza ihtiyacı olanlara hizmet vermeye devam edelim.
    Bu konu başka tartışma boyutunu aşarak çekişme boyutuna girdi.
    Yaşı büyük olan sizsiniz.
    Cevap yazmayın olsun bitsin.
    Derken , hata yapmak ta istemem.
    Bu bir temennidir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey
    ÇOK GÜZEL BİR YAZI ..............YAZAN MESLEKTAŞIN ELİNE SAĞLIK.

YMM ve SMMM’lerin Sabrı Nereye Kadar?
    Özkan Cengiz
    SMMM-Bağımsız Denetçi
    ozkan@ozkancengiz.net
    (29.04.2012)

Tüm Makaleleri

Herhalde bizden başka herhangi bir ülkede bu kadar çok insanın akıbetini beklediği bir konu bu kadar uzayamaz bu kadar karışamaz.

İsterseniz kısa kısa hatırlayalım.

-Denetim Zorunlu Oldu: 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Anonim Şirketlerin, Limited Şirketlerin ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerinin bağımsız denetimden geçmesinin zorunlu olduğunu düzenledi.

- SMMM ve YMM’ler Görevlendirildi: 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Denetçi olabilecekler olarak, ortakları yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir unvanını taşıyan bir bağımsız denetim kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli şirketler için bir veya birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci mali müşaviri denetçi olarak seçebilirler şeklinde düzenleme yaptı.

- Yetki Sanayi Bakanlığında: 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu Bağımsız denetim kuruluşlarının nasıl olacağını belirleme yetkisini Sanayi ve Ticaret Bakanlığına Verdi.

- Yetki Gümrük ve Ticaret Bakanlığında: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ayrıldı bu görev Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda kaldı. Bu bakanlıkta İç Ticaret Genel Müdürlüğü görevi aldı 45 gün Kızılcahamam da kamp yapıp ikincil mevzuat taslaklarını hazırladı.

- Yetki Kamu Gözetim Kurumunda: 660 Sayılı kararname ile görev bu sefer Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu’na verildi.

- Bağımsız Denetçi Kavramı Doğdu: Kararnamede Bağımsız Denetçi tanımı yapıldı. SMMM ve YMM’lerden kurumun seçtikleri bağımsız denetçidir. Dendi

- Bağımsız Denetim Şirketleri İkiye Ayrıldı: Bağımsız denetim şirketleri Kamu Yararını İlgilendiren şirketleri denetleyen bağımsız denetim şirketleri ve diğer şirketleri denetlen bağımsız denetim şirketleri olarak ikiye ayrıldı.

Bu arada sürece dahil etmediğimiz kısımlarda TÜRMOB bağımsız denetçi eğitmek için büyük eğitim projesini başlattı. 1535 maddelik bir kanun metni bir maddesindeki bağımsız denetçinin ücreti üzerinden tartışılmaya açıldı. Meslek mensupları sen bağımsız denetçi olacaksın ben bağımsız denetçi olacağım kavgası ile birbirine girdi. Sermaye Piyasası her zamanki gibi kendi halinde sınavlarını yapmaya devam etti. Ne anlama geldiğini birçok kişinin bilmediği Bağımsız Denetçi lisansları dağıttı.
    Panellerde seminerlerde sohbetlerde SINAV ortaya çıktı kim sınava girecek kim girmeyecek nasıl sınav olacak çevrimiçi mi yazılımı sözlü mü sınavdan muaf olanlar olacak mı kimler muaf olacak nasıl muaf olacak ortalık birbirine girmişken, ;

Cuma günü esas amacı teşvik mevzuatı olan TORBA KANUN taslağı ortaya çıktı. İlgili kanun tasarısının 18.maddesi 492 sayılı kanunun 8 sayılı harçlar tarifesine aşağıdaki tabloyu ilave etme niyetine girdi.

XIV Denetim yetkilendirme belgeleri ve müşavirlik ruhsat harçları:
    1. Denetim Şirketleri İçin (Her Yıl)

a)Kamu yararını ilgilendiren kuruluşları denetleyecek bağımsız denetim kuruluşları yetkilendirme belgeleri

30.000 TL
    b) Diğer Kuruluşları denetleyecek bağımsız denetim kuruluşları yetkilendirme belgeleri

15.000 TL

2.Denetim Yetkilendirme Belgeleri ve müşavirlik ruhsat harçları:

a) Yeminli Mali Müşavirlik Ruhsatı.1.750 TL
    b)Bağımsız Denetçi Yetkilendirme Belgesi.1.500 TL
    c)Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı1.250 TL

Kısaca sınav bekliyorduk harç geldi. Bu harç tablosundan çıkacak önemli sonuçlar var.

Öyle ya da böyle bağımsız denetçi diye ayrı bir meslek grubu yaratılmıştır. Her ne kadar TTK bu kişinin SMMM veya YMM olmasının yeterli olduğunu söylese de artık literatüre geçmiş yeni bir unvan var. Ve bedeli 1.500 TL, çok doğru değil ama fiyat olarak bir konumlandırma yapar isek YMM’nin altına SMMM’nin üstüne yerleştirilmiş hayırlısı olsun.

İkinci olarak denetim şirketleri de ortadan ikiye ayrıldı. Kamu Yararını ilgilendirenleri denetleyenler, diğerlerini denetleyenler gene parasal konumlandırırsak kamu yararını ilgilendirenler sanki daha iyi bir konumda diğerlerini de denetleyecekler mi bu paraya denetlemeleri lazım.

Her bağımsız denetim şirketinin artık her yıl sabit bir gideri var. kamu yararını ilgilendirenler için aylık 2.500 TL diğerleri için aylık 1.250 TL

YMM ve SMMM’lere gelen harçlar mevcut yükümlülüklerin üzerine mi gelecek yoksa onlardan bir kaçı kalkıp yerine mi gelecek, üstüne gelir ise mesleğe girmek isteyenlere ne kadar ağır bir yük olacak, yok mevcutlardan kalkacaklar olur ise devlet eliyle özerk bir meslek odasının gelirlerinin azaltılması ne kadar doğru.

Sonuç olarak şu şekilde toparlamak sorumluluğumuz, Türk Ticari Hayatını çok önemli bir dönüşüm bekliyor. Bu değişim akşamdan sabaha olacak bir değişim değil önemli konularda yoğun ve ısrarlı çalışmalar gerekiyor. Kanunun yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek ve getirdiği ceza ve yaptırımlardan etkilenmemek için bilinçli bir şekilde şimdiden çalışmalara başlamak gerekiyor.

Bu değişimi yaratan devrimsel Türk Ticaret kanununun başarılı olabilmesi, Türk Ticari hayatında bir kaosa yol açmadan hızlı bir şekilde uyum sağlanabilmesinin sorumluluğu kanun tarafından SMMM ve YMM’lere verilmiş.

Bu insanlar bu konular hakkında üst düzey bilgi sahibi olacak, kendi yapılanmalarını tamamlayacak, bağımsız olacak, dönüşüm aşamasında muhasebeci kimlikleriyle şirket açısından çıkış yolları bulup önerecek uygulayacak, denetçi kimlikleriyle finansal tablo kullanıcılarının karar vermelerinde ihtiyacı olan bilgileri objektif bir şekilde almalarını sağlayacak bunları yaparken kurumların kendilerinden istediği fiziki, mali, yükümlülükleri yerine getirecek sınavlara girecek, sertifikalar alacak. Bunlar bir yana bir yandan da medya önünde ücretinin tartışmasını yapacak.

Ve hepsi bir yana zaman daralmasına rağmen belirsizlik, gizlilik, gizem.

YMM ve SMMM’lerin Sabrı Nereye Kadar?
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

Türmobun sitesindeki videoları nasıl buldunuz, sizce videolar yeterlimi?

Yeni Üye
    Nereden
    istanbul
    portaldan eğitim 36 saat diyorlar ama sitede yer alan videoların toplam süresi 12 saat. benim atladığım birşey mi var acaba?