Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 28 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAMU GÖZETİMİNDEN BEKLENEN AÇIKLAMA....

Alıntı YALÇIN ÖNDER Nickli Üyeden Alıntı

Kitap satışı bedelini gösteren belgeninüzerindeki mühürde acaba, hangi kurumunun adı yazıyor?<div></div><div>KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURULUNUN mu, yoksa eski tmsk'nın mı? görebiseydik, iyi olurdu. </div><div></div><div>Yukarıdaki yönetmelik taslak değil ise, resmi gazetede yayımlanmadığından, hukuksal olarak ne işe yarayacak, göreceğiz, önümüzdeki günlerde )</div><div></div><div></div>
    <div></div><div>Kitapların üzerinde TMSK yazıyor. </div><div>Lehdar ise: Kamu Gözetini Muhaseme ve Denetim Standartları.</div><div>KGK bu saatten sonra yeniden kitap basmaz sanmıyorum.</div>

<div>AB 8. DİREKTİf</div><div></div>

10.04.1994 tarihli Yönerge’de mesleki eğitim ve yetkinlik konusunda
    ayrıntılı düzenlemeler yer almaktadır. Yönergeye göre meslek mensubu
    olacakların muhasebe alanında en az üniversite mezunu olmaları</font>, teorik bir
    bilgi birikimine sahip olmaları, 2 yılı denetim yetkisine sahip bir yasal
    denetçinin gözetimi altında olmak üzere 3 yıl staj yapmaları ve son olarak da
    teorik bilgiyi ve bunu uygulama becerisini ölçen mesleki yeterlilik sınavında
    </font>başarılı olmaları gerekmektedir (4 - 9. Maddeler).
    Yönergenin 24. maddesinde, AB’ye üye ülkelerin denetimde
    bağımsızlık ölçütlerini belirleme konusunda serbest oldukları belirtilmiş, 26.
    maddede ise denetim yetkisine sahip olanların denetimlerini bağımsız olarak
    yürütmedikleri takdirde üye devletlerce özel yaptırıma tabi tutulacakları
    belirtilmiştir.

Edited by: &gt;((((()))))):&gt;

Kıdemli Üye
    "2 yılı denetim yetkisine sahip bir yasal
    denetçinin gözetimi altında olmak üzere 3 yıl staj yapmaları"

Bu katogoriye giren kaç meslek mensubu var?

Müdavim Üye

Alıntı &gt;((((()))))):&gt; Nickli Üyeden Alıntı
    <div>AB 8. DİREKTİf</div><div></div>

10.04.1994 tarihli Yönerge’de mesleki eğitim ve yetkinlik konusunda
    ayrıntılı düzenlemeler yer almaktadır. Yönergeye göre meslek mensubu
    olacakların muhasebe alanında en az üniversite mezunu olmaları</font>, teorik bir
    bilgi birikimine sahip olmaları, 2 yılı denetim yetkisine sahip bir yasal
    denetçinin gözetimi altında olmak üzere 3 yıl staj yapmaları ve son olarak da
    teorik bilgiyi ve bunu uygulama becerisini ölçen mesleki yeterlilik sınavında
    </font>başarılı olmaları gerekmektedir (4 - 9. Maddeler).
    Yönergenin 24. maddesinde, AB’ye üye ülkelerin denetimde
    bağımsızlık ölçütlerini belirleme konusunda serbest oldukları belirtilmiş, 26.
    maddede ise denetim yetkisine sahip olanların denetimlerini bağımsız olarak
    yürütmedikleri takdirde üye devletlerce özel yaptırıma tabi tutulacakları
    belirtilmiştir.
    <div></div><div>Aynen.Yazının altına imzamı atarım.Olay bu işte.Burda 1 yıldır boşuna sınav olması gerektiğini tartışıyoruz.Ben hep bunu anlatmaya çalışıyorum.</div><div></div><div>Bağımsız denetimin sınavsız olması gerektiği için öyle örnekler veriyorlarki.Gürcistan,Romanya, ve AB ülkesine tam dadahil olmayan (özel statülü üye) ingiltere'ye;£ açısından anlarsınız.Nerde beleş alabileceklerinin konusunun geçtiği ülke var ordan burdan örnek.</div><div></div><div>Bence standartları da sınavsız olması için Türk işi standartlar olarak değiştirebilirler.</div><div></div><div>https://www.youtube.com/watch?v=tZja...feature=relmfu</div>
    Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Alıntı meco Nickli Üyeden Alıntı

<div></div><div>Bizde TTK açısından olay çok yeni. Orasını nasıl düşünecekler bilemiyorum.</div><div>Kalkıpta SPK bağımsız denetim şirketlerinin yanında yaptıracak halleri yok. </div><div>Bu tür düzenlemeleri 3568 çıkarken olduğu gibi Geçici Maddelerle halledecekler büyük ihtimalle</div><div>ama özünden saptıramazlar.</div>

Müdavim Üye

Alıntı meco Nickli Üyeden Alıntı

<div></div><div>Burda denetim staj süresine,smmm staj sürelerini ve çalışma yıllarını saydırma çalışmaları var.Zaten staj sayılırsa herkes bu statüye girer staj açısından sorun olmaz ama burda YMM lerin ve bazı Meslektaşların esas korkuları sınav; biliyorlar ki AB standartlarında geçerliliğe kabul edilmek için sınav olmazsa olmaz.Şuan kidurumda Global piyasaya açılma vizyonu olan bir Ülkenin IFRS'ye uyup Denetim Standartlarına Uymaması gibi şanşı yok.Ya tam uygulanacak ya da hiç.Hem Yurtdışına açılacak firmalar içinheryerde geçerli Finansal Tablo Düzenleyeceksiniz hem de Denetim Standartlarını Türk İşi Standartlara çevirmeye çalışacaksınız.Biri bana bunu söyleyebilir m i?İşine gelen yeri kabul edeceksin işine gelmeyeni yok sayarak sonra da biz uluslararası İş yapıyoruz diye Meslektaşları kandıracaksınız.Ya uygularız Geçerliliğimiz olur ya da Kapalı ekonomideki kendi sistemimiz içinde dışarı açılamadan Burda IFRS uygulamaya kalkalarız.O da Türk işi Standartlar olur;hiç kimse geçerliliğini kabul etmez.Mesela Tide'nin (Türkiye İç Denetim Enstitüsü ) yaptığı sınav uluslararası denkliği var hangi AB ülkesine giderseniz sizi İç denetçi olarak tanırlar.Biz de öyle olmasını istiyorsak; Uluslararası geçerliliği olacak bir lisans, Uluslarası birkurul tarafından geçerliliğinikabul edilecek bir sınavla olması gerekir.</div>

Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci
    Kamu gözetim kurumu internet sitesinde, Türkiye Muhasebe Standartları taslaklar bölümünde 2012 yılında hasılat, kiralamalar, ıfrıc 20 Yüzey madeninin üretim aşamasındaki dekapaj maliyetleri, Finansal riskten korunma muhasebesi, değer düşüklüğü nihai standartları ile ilgili olarak taslakların takvimi yer alıyor. Yani muhasebe standartları bile yıllara göre değişebilecek bir yapıya bürünüyor. Tek düzenhesap planı gibi olduğu yerde kalmıyor ve her an güncellenme durumu var.
    https://www.tmsk.org.tr/kategori/taslaklar-110-107.html

Ziyaretci

KGk nın görev süresi 6 yıldan 5 yıla indirilmesi ve ikinci kez seçilebilme imkanımeclis genel kurulunda.
    Edited by: KARAKURT