Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: basit usul işçi çalıştırma

Kıdemli Üye
    Nereden
    Malatya
    çok kıymetli forum üyeleri basit usule tabi bir mükellef 10.03.2012 tarihinden itibaren 1 adet sigortalı işçi çalıştırmaya başlıyor. Tescilini yaptım .aylık prm ve hizmet belgesi haricinde başkaca maliye açısından herhangi bir işlem yapılması gerekiyormu paylaşımlarınız için şimdiden teşekkur eder saygılar sunarım .

Ziyaretci
    Aynı soruyu bende soruyorum.Önceki dönemlerde basit usul işçiler vergi dairesinde yıllık stopaj vergisi tahakkuk ediyorlardı.Ama şimdi AGİ kafamı karıştırdı.ne olacak?

Ziyaretci

işçi vergi dairesine başvurup diğer ücret yönünden mükellefiyet açtırması gerekiyor ve yıllık asgari ücretin %25 inin %15 ini şubat ve haziran ayında ödemesi gerekiyor agi nin bu uygulamaya bir etkisisöz konusu değil

Kıdemli Üye
    Nereden
    Malatya
    Alıntı ROTA Nickli Üyeden Alıntı

işçi vergi dairesine başvurup diğer ücret yönünden mükellefiyet açtırması gerekiyor ve yıllık asgari ücretin %25 inin %15 ini şubat ve haziran ayında ödemesi gerekiyor agi nin bu uygulamaya bir etkisisöz konusu değil
    sayın rota işci maliyeye başvurup diğer ücretli yönünden mükellefiyet açtırdıktan sonra şubat ve haziran aylarında beyanname mi verecek yoksa ?

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun

Alıntı ümit44 Nickli Üyeden Alıntı
    çok kıymetli forum üyeleri basit usule tabi bir mükellef 10.03.2012 tarihinden itibaren 1 adet sigortalı işçi çalıştırmaya başlıyor. Tescilini yaptım .aylık prm ve hizmet belgesi haricinde başkaca maliye açısından herhangi bir işlem yapılması gerekiyormu paylaşımlarınız için şimdiden teşekkur eder saygılar sunarım .
    <div></div><div>İşveren bir dilekçe yazacak. ekinde işçi kimlik fotokopisini ekleyecek. 10.03.2012 tarihinden itibaren ekte bilgileri bulunan işçiyi çalıştıamay başlamış bulunmaktayım diğer ücretli kaydının yapılmasını talep ediyorum diye...</div><div></div><div>şubat ve ağustos aylarında yılbaşındaki asgari ücret x12/%25x%15 vergini ödeyecek.</div><div></div><div>GVK/118-64-110.Maddelerini inceleyiniz.</div>
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Ziyaretci
    Alıntı ASİL Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ümit44 Nickli Üyeden Alıntı
    İşveren bir dilekçe yazacak. ekinde işçi kimlik fotokopisini ekleyecek. 10.03.2012 tarihinden itibaren ekte bilgileri bulunan işçiyi çalıştıamay başlamış bulunmaktayım diğer ücretli kaydının yapılmasını talep ediyorum diye...

şubat ve ağustos aylarında yılbaşındaki asgari ücret x12/%25x%15 vergini ödeyecek.

GVK/118-64-110.Maddelerini inceleyiniz.
    ŞUBAT tı anladık ta AĞUSTOS nerden çıktı sayın ismail bey

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun

<table style="padding-left: 10px;" border="0" cellSpacing="0" cellPadding="0" width="670">
    <t><tr vAlign="top"><td width="594">GELİR VERGİSİ KANUNU</td></tr><tr vAlign="top"><td width="76">Madde No</td><td width="594">118</td></tr><tr vAlign="top"><td width="76">Kapsam</td><td width="594"></td></tr><tr vAlign="top"><td width="630" colSpan="2"><div ="mevzuat&#079;nly" align="justify"><table width="750"><t><tr><td><div align="justify">(202 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesiyle değişen madde) (4369 sayılı Kanunun 81/C-17'inci maddeleriyle değişen ibare Yürürlük; 1.1.999)</font> Diğer ücretlerin vergisi:</font>(**) </font>

1. Öteden beri işe devam edenlerde, yıllık verginin yarısı takvim yılının ikinci, diğer yarısı sekizinci ayında;</font> </font>

2. </font>(4369 sayılı Kanunun 81/C-15 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 1.1.1999) </font>Takvim yılının </font>(***) </font>birinci yarısı içinde işe başlıyanlarda, yıllık verginin yarısı verginin karneye yazıldığı ayda; diğer yarısı takvim yılının sekizinci ayında; </font>

3. </font>(4369 sayılı Kanunun 81/C-15 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 1.1.1999)</font> Takvim yılının </font>(****) </font>ikinci yarısı içinde işe başlıyanlarda, verginin karneye yazıldığı ayda; </font></div></td></tr></t></table></div></td></tr></t>
    </table>
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Nasıl yani, herhangi bir gelir vergisi beyannamesi vermeden vergi dairesi kendiliğinden mi taahhuk ettirecek gelir vergisini. Diğer ücret geliri yönünden yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek mi ?

Bende de böyle bir durum var, işçinin ücret geliri kodunu açtırdık, ama ben bu ay beyanname vereceğim diye hesaplıyordum. Kira geliri elde edenler misali ?Edited by: Nizamettin Bozkurt
    SM ve SMMM lere yıpranma payından dolayı erken emeklilik talep ediyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun

Alıntı Nizamettin Bozkurt Nickli Üyeden Alıntı
    Nasıl yani, herhangi bir gelir vergisi beyannamesi vermeden vergi dairesi kendiliğinden mi taahhuk ettirecek gelir vergisini.
    <div></div><div>Arkadaşlar diğer ücretliler beyanname vermezler. ilgili aylarda vergi dairesine giderler ve vergi tahakkuku yapılarak yine ilgili aylarda ödenir.</div><div></div><div>GVK/64-110-118. Maddelerini okumanızı öneriyorum.</div>
    Smmm. İsmail ATASEVER

Ziyaretci
    (4369 sayılı Kanunun 81'inci maddesiyle değişen fıkra, Yürürlük; 1.1.1999) Diğer ücretler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler nedeniyle beyanname verilmesi halinde de bunlar beyannameye ithal edilmez.(6)