Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Faaliyeti durdurma-Değer düşen malların kdv si

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2010
  Mesajlar
  1,849


  1- Bir işletme faaliyetine yaklaşık bir yıl ara vermek istiyor çünkü bu bir yıl yapacak işi yoktur ancak bir yıldan sonra işine devam edecek ve bir yıllık zamanda gereksiz yere kdv vs.beyannamelerini vermek istemiyor <div>İşletmelerin böyle bir hakkı var mı? Faaliyetlerine ara vermek istediklerinde beyanname yükümlüklüklerinden kurtulabilirler mi?</div><div>2-Bazı mallarımız tamamen zayi oldu bazılarının ise kıymetleri yani değerlerinde düşme oldu</div><div>Bu durumda;</div><div>Tamamen zayi olan malların kdv sini ödemek zorundayız ancak değeri düşen malların değer kaybına isabet eden kdv lerinin de ödenmesi gereklimidir ? yoksa sadece tamamen zayi olan malların alımda indirilen kdv leri mi tekrar beyan edilir?</div><div>Not: Mallar doğal afet dışında zayi ve değer düşüklüğüne uğramıştır</div><div>Saygılar</div>

 2. #2
  Ziyaretci
  1-Mükellefiyet durdurma diye bir şey olmaz mali açıdan boşta olsa beyanlar verilmeye devam edilir.
  2-Malların zayi olduğuna dair resmi bir belgeniz var ise , örneğin market işletmesi 153 -191-100 şeklinde aldığı malları işleri iyi olmadığından satamamış ve son kullanma tarihleri gerçiyse bunun tespiti gereklidir. Çünkü 191 de indirim konusu yapılan malların tekrar devlete iadesi gereklidir.Bu durumun bilirkişiler tarafından tespit edilmesi sonrasında stoklarından 153 alacaklı 157 borçlu 654 borçlu 157 alacaklı. şeklinde kayıt yapılarak kayıtlara alınmalıdır.
  Ayrıca malların doğal afet dışında zayi olduğunun resmi yollarla belgelendirilmemesi bu durumun doğruluğu göstermeyeceğinden normal işlemler yapılmalıdır.
  saygıdeğer üstadlarında bu konuda yorumlarını bekliyorum , bildiğim kadarı ile yanıt vermeye çalıştım. Saygılarımla.