Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: animatörlerin mükellefiyet durumu hk.

Üye
    arkadaşlar öncelikle kolay gelsin.ilizyon,karagöz hacivat vs. gösterileri yapan biri vergi dairesinden basit usulde mükellefiyet açtırabilir mi?eğer basit usule tabi olabiliyorsa fuar festival ihalelerine katılabilir mi?bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yardımlarını rica ediyorum...

Üye
    Nereden
    Çorum
    serbest meslek kazancıdır. Basit usul olmaz.
    ahmet.yaz

Üye

ahmet bey teşekkür ederim.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Mükellefin ilizyon,karagöz hacivat vs oyunlarınınsergilenmesinde kendi eseri olmaması halinde,elde edeceği kazancı Gelir Vergisi Kanununun 65.maddesine göre serbest meslek kazancının genel hükümlerine göre vergilendirilmesi (serbest meslek kazancından mükellefiyet açılması,kazancın serbest meslek makbuzu ile belgelendirilmesi vb.)gerekmektedir.

Üye
    gökhan bey ilginiz için teşekkür ediyorum.yalnız eksik yazmışım mükellef aynı zamanda fuar festival düğün vs.organizsayonuda yapıcak.alo maliyeden aldığım bilgi doğrultusunda serbest meslke erbabı yaptığı işin eğitimini almış olması gerekiyor,fakat mükellef yaptığı işi alaylı olarak yapıyor.bu konuda sizin görüşünüz nedir?

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Fikir ve sanat eserleri icrası, gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bahsedilen Eğitimleri almamışolan bu mükellefiniz Düğün, organizasyonlarda bu işiespirili, olarak yapmasıda Serbest Mesle Erbabı olmasını gerektirir diye düşünüyorum.Edited by: gokhankilicoglu