Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: belediye işyeri açma ruhsatı

Hybrid View

Kıdemli Üye
    merhaba

mükellefimiz ruhsat talebinde bulunmuştur.ikinci el eşya ticareti yapıyor.esnaf odasına kayıtlı.bu yüzden ustalık belgesi talep ediyorlar.fakat böyle bir belge yok.
    o zaman çıraklık eğitimden satış elemanı belgesi alacaksınızdeniyor. ki bunun için uuzn süre eğitim alması gerekiyor. belli sınırları var
    ya bu belgeye sahip birini çalıştıracaksınız.
    ya da ticaret odasına kayıt olacaksınız.(ticaret odası üyelerinden istenmiyormuş bu belge)
    ya da işyerinizi kapatıcaz.

??????????

ne önerirsiniz.

Mükellefiniz tamir bakım gibi ustalık gerektiren iş yapmıyorsa ustalık belgesi istenmez. En azından Adana'da böyle. Belediyeye özellikle tamir bakım yapmıyoruz sadece alım-satım yapıyoruz dediniz mi? Şayet böyle bir saçmalık varsa ticaret odasına kayıt olursanız mükellefiyetiniz sonlanmadıkça diğer Esnaf Sicili terk ettiremezsinizve 2 aidat ödersiniz. Ustalık belgeli biriyle noterden iş akdi sözleşmesi yapıp puantaj usulü ayda 3-5 gün sigorta göstermeniz daha uygun olur bence. ama ustalık belgesi istenmez onu araştırın derim ben.
    Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez, bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurum kenarındayken bile gülümseyeceksin.

Kıdemli Üye

tamir yapmıyor. ikinci el eşyayı alıp satıyor.
    belediyenin yönetmeliklerinde öyle yazıyormuş.çalışma bakanlığı böyle istiyormuş dediklerine göre.

satış elemanlığı belgeli birini bulmak zor.üstelik bizzat kendinin yaptığı işte neden başka birini çalıştırayım ben diyor mükellef.
    ticaret odası kayıtları da çok masraflı.

Kıdemli Üye
    ustalık belgesi sorununu nasıl giderebilirim acaba
    ikinci el eşya alım satım işi ile uğraşan mükellefine belediyeden ruhsat çıkarttmış olan varsa neler yaptığı ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar.