Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YTTK ve BORÇLAR HUKUKU

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    Merhaba arkadaşlar,

Yeni TTK ve Borçlar kanunu değişti 01.07.2012 de yürürlüğe giriyor. Ama en önemli değişen maddeleri nelerdir veya nasıl Yttk ulaşabiliriz.

Saygılarımla,

StjSmmm OSMAN DEMİR

Ziyaretci
    herkesin öncelikle üşünmeden her iki kanunu baştan sona kadar okuması lazım,,,gerisi gelir....

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    haklısınız sayın kadir21.
    smmm

Kıdemli Üye
    Nereden
    Malatya

sayın yln6334 istanbul smmmo ve tesmer istanbul şubesinin hazırladığı kaynaklarlar var. bağlı bulunduğunuz muhasebeciler odasına baş vurmanız halinde ücretsiz veriyorlar. Ayrıca odalar meslek mensuplarına ve denetim ve gözetimleri altında çalışan personellerine 105 saatlik mecburi eğitim alma zorunlulukları bulunmakta. bunlarada katılmanız faydası olacaktır saygılarımla ...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Malatya
    ben bazı önemli değişikleri maddeler halinde vereyim
    - yttk genel olarak 01.07.2012 tarihinde yürülüğe girecektir
    -her sermaye şirketine bir internet sitesi açma veya int.sitesi mevcutsa yayınlanması zorunlu hükümleri düzenleyen 1524.mad.01.07.2013 tarihinde yürürlüğe girecektir.
    - 1.01.2013 tarihinden itibaren tüm şirketler finansal tablolarını türkiye muhasebe standartlarına göre hazırlamak zorunda olacak bu sebeple 31.12.2013 tarihi itibariyle hazırlanacak mali tablolar 31.12.2012 tarihli mali tablolar ile karşılaştırmalı olarak sununulacaktır.
    - ayrıca 2013 yılı muhasebe açılış kaydının TMS ye uygun yapılmasıda diğer bir zorunluluktur.
    -a.ş. ler esas sözleşmelerini ltd.şti. ler swözleşmelerini 14.08.2012 tarihine kadar yeni t.t.k na uyumlu hale getirecektir.
    - 1.01.2013 tarihinden itibaren muhasebe kayıtları ve finasal tabloların TMS/TFRS ye göredüzenlenmesi gerekecek.
    -01.03.2013 bağımsız denetçi seçilmesi için son tarihtir.atama yapmayan şirketlere mahkeme atama yapacaktır.
    -01.07.2013 sermaye şirketleri için internet sayfalarının hazırlanması ve yayınlanması için son tarih. yine bu süreye uymayanlara çeşitli hapis ve para cezaları öngörülmektedir.
    - 14.02.2014 a.ş ler ve lTd.Ştler TTK yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde yani 14.02.2014 tarihine kadar sermayelerini kanunun 332 ve 580 .maddelerinde öngörülen tutarlara yükseltmek zorundadırlar
    ben bazı önemli değişikik ve son tarihleri yazdım. ama bunlarla sınırlı değil tabiki diğer mevzuatlar için kaynaklardan faydalanmanızda yararlı olacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    Alıntı ümit44 Nickli Üyeden Alıntı

sayın yln6334 istanbul smmmo ve tesmer istanbul şubesinin hazırladığı kaynaklarlar var. bağlı bulunduğunuz muhasebeciler odasına baş vurmanız halinde ücretsiz veriyorlar. Ayrıca odalar meslek mensuplarına ve denetim ve gözetimleri altında çalışan personellerine 105 saatlik mecburi eğitim alma zorunlulukları bulunmakta. bunlarada katılmanız faydası olacaktır saygılarımla ...
    Sayın Ümit ,
    Ben şirket smmm stajyer olarak çalışmkatayım. Bende faydalanabilirmiyim, birdeodamı bize bilgi verecek
    StjSmmm OSMAN DEMİR

Yeni Üye
    Nereden
    Üsküdar
    Yeni Türk Ticaret Kanunuyla ilgili olarak İSMMMO'nun yayınladığı soru - cevap şeklinde yapılan rehberi okumanı öneririm.

130 Soruda Yeni TTK
    https://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ekitap.asp

Kıdemli Üye
    Nereden
    Malatya
    sayın yln6334 tabiki sizde faydalanabilirsiniz .bende büro persosoneli olarak çalışmaktayım .geçen bu konu ile ilgili olarak yapılan seminerde ben ve smmm adaylarıda vardı.

Yeni Üye
    Nereden
    Üsküdar
    Bağlı bulunduğunuz odanın web sitesinden seminer takvimlerini takip edebilirsiniz. Bu seminerlere tüm meslek mensupları ayrıca stajyerler katılabiliyor, ayrıca katılma durumunuz söz konusu değilse istanbul smmm odasının tv yayınları var onlarıda takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin,

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    tşkler
    StjSmmm OSMAN DEMİR