Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 75 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 6111 SAYILI YASAYA, 20 MAYIS'A UZATMA TALEBİ!

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Arkadaşlar Merhaba,

Sizi bilmem ama şu yoğunlukta 6111 ile ilgilimüşterilerime detaylı bir bilgilendirme halenyapamadım. Borcu olanlar vergi dairesine gidip taksitlendirme yaptırıyor. Bu tamam. Ancak ne matrah, KDVvs arttırımlar nede ortaklar cari hesaptaki fazlalıklar, stok konusunda ön çalışma yapmaya fırsatımız olmadı.İşin ilginç tarafı Bakanlığın gönderdiği mektuplara rağmen müşterilerden de bir hareket yok.

Bu yapılandırmanın başarıya ulaşması yine meslek mensuplarının vergi mükelleflerini yönlendirmesiyle olur.KDV ile KV'si arasında sıkışmış durumdayken kimse bizden 6111 beklemesin...

Sonuç olarak müracaat tarihinin 20.05.2011 tarihine uzatılmasını talep etmeyi öneriyorum. Konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.
    Saygılarımla,

TASLAK METİN:
    Güncelleme 20.04.2011 01:05

<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Değerli Oda Yöneticilerimiz / Sayın Yetkili,

Bildiğiniz üzere 6111 sayılı yasaya ilişkin müracaat, 02.05.2011 tarihinde sona ermektedir. Yine bildiğiniz üzere, matrah ve vergi artırımı ile stok beyanları, meslek mensuplarınca ön çalışma yapılmasını gerektirmektedir. Ancak, yılık beyan döneminin getirdiği yoğunluk nedeniyle, bu ön çalışma yapılamadığından vergi mükelleflerine de bilgi sunulamamıştır.

Ayrıca, Mali idare gerekli gördüğü durumda teknolojiyi kullanarak uygulamalarını hızlandırdığını görmekteyiz. Gelir İdaresi, Madde 6 (Gelir ve kurumlar vergisinde matrah artırımı), Madde 7 (Katma değer vergisinde artırım) Madde 8 (Gelir (stopaj) ve kurumlar (stopaj) vergisinde artırım) konusunda e-beyannamede küçük bir yazılım yaparak binlerce meslek mensubunun saatlerini alacak çalışmayı tek tuşa indirmiş olacaktır.
    Şöyle ki;
    Gelir ve kurumlar vergisinde matrah artırımı için; 2006,2007,2008,2009 yıllarının matrahlarını, ilgili yılların yıllık beyanlarına ilişkin tahakkuk fişlerinden tek tek bakarak BDP programına girmek gerekmektedir.
    Katma değer vergisinde artırım için; 2006,2007,2008,2009 yıllarının hesaplanan Yıllık KDV toplamı, her vergi mükellefine ait 48 adet KDV beyanının toplanarak BDP programına girmek gerekmektedir.
    Gelir (stopaj) ve kurumlar (stopaj) vergisinde artırımı için; ; 2006,2007,2008,2009 yıllarının onlarca muhtasar beyanını inceleyerek yine BDP programına girmek gerekmektedir.
    Bu işlemler, hem zaman alıcı hem de hata olasılığı bulunan işlemlerdir. Bu bilgileri BDP programına elle girmek yerine, zaten Gelir İdaresi veri tabanında hazır olan bu bilgilerin e-beyanname sayfasından meslek mensuplarına BDP programı için XML bir dosya şeklinde sunulması yeterli olacaktır.

Taleplerimiz;

1. <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" =Ms&#111;normal>6111 sayılı yasaya ilişkin müracaat tarihin, 20.05.2011 tarihine uzatılması için gerekli olan girişimlerin yapılmasını,</LI>
      <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" =Ms&#111;normal>Üstte detaylı açıklamasını yaptığım yazılımın Gelir idaresince yapılmasının talep edilmesini saygılarımla arz ederim.</LI>

SMMM Mustafa GÜLŞEN / ANTALYAEdited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Merhaba Mustafa Bey;

Neden 20/05/2011 diye düşünüyorsunuz.

Kanun çıktı Mart ve Nisan aylarında Gelir vergisi ve Kuramlar vergisiyle uğraşmaktan sanmıyorum ki, meslektaşların fırsat bulupta detaylı bir görüşme yaptıklarını.

Bu Kanun en azından Mayısın sonuna kadar uzatılması gerekmekte diye düşünüyorum.
    Nokta kadar menfaat için, virgül gibi eğilenler, sonunda düz hat olup çiğnenmeye mahkûmdurlar

Ziyaretci
    Sayın Mustafa Gülşen görüşlerinize aynen katılıyorum..
    Ayrıca şu kurumlar vergisi de uzar inşallah,,

25.Nisan.2011 (Bugün Sakın Hastalanmayın!)
    ssk, kdv, muhtasar, damga vergisive kurumlar vergisi beyanlarının son günü..

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer

Sayın Gülşen...!

Aynı durumdayız ve kesinlikle bu yönde alınacak bir uzatma kararı İSABETLİ olacaktır. Ancak 31/05/2011 olması daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Üye
    Nereden
    Turkiye
    MERHABA ARKADAŞLAR. MUSTAFA BEY ÇOK İYİ BİR TESBİTTE BULUNMUŞ.AMA RAMİZ VE GÜRTEKİN ARKAŞA KATILIYORUM.6111 VE KURUMLAR EN AZINDAN MAYIS SONUNA KADAR UZARSA MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN ÇOK İYİ OLUR.MALUM TRANSFER FİYATLANDIRMASI FORMUNDAN ÇOK MÜKELLEF GEÇEN SENE CEZAYA MARUZ KALDI.

Müdavim Üye

İnternet ortamına aktarılınıca yapılandırma bu konuda uzatmaya gitmezler diye düşünüyorz...
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    Yetki<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    MADDE 168- (1) Bakanlar Kurulu, bu Kanunun Birinci, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Kısımlarında öngörülen başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerini bir aya kadar uzatmaya yetkilidir.

Bir aylık bu yetkinin kullanılacağını sanıyorum.

Müdavim Üye

benim kanımda uzarsa meslek taşlarımız mayıs ayında daha fazla matrah artırımında mükellefleri ikna ederler.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın gülşen bu torba yasa inanın şuan çok önemlidir yeni TTK.açısından çünkü yeni kanunda ortaklar cari hesaabı gibi terimler veya bunun olabileceği gibi bilgiler yok ve aksinede yasaklanmıştır ve kesinlikle bu kanunun devreye girmesinden önce KVK.nunu 12 ve 13.maddelerde bazı değişiklikler olacaktır ve bu açıdan bu hesaplardaki düzeltmelerin yapılarak 2012 yılına devreden blançolarda gözükmemesi lazım,ve gene stoklar kısmıda burda çok önemlidir 15 li grup ve bunlar doğrudan maliyet ve giderleri etkileyen mallardır ve yeni ttk.ile KOBİ UFRS geleceği için doğru ve güvenilir mali tablolar çıkarılması gerektiğinden bu 15 li grubunda 2012 yılına doğru ve düzeltilmiş olarak girilmesi lazım ve bu dediklerim çok önemlidir ve bu açıdan yasanın en azından bu kısımları için belli bir uzatma tarihi olmalıdır ve bana göre bunun içinde girişimde bulunulması lazımdır en azından maliyeye dilekçeler yazarak sonuçta bu hesaplar düzeltilmiş olarak 2012 mali tabloları hazırlanmazsa kesinlikle sorunlar yaşanacak ve biz meslek mensuplarına mükellefler sıkıntı çıkaracaklar neden bu kadar öenmli idide ikaz etmedin ve tam bilgilendirmedin diye,yani bunları yapmayanlar veya bu kapsamda olanlar varsa benzer hesaplar gibi olanları düzeltmeyenler için önümüzdeki yıl zor geçer bunu bir kere daha hatırlatayım,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

20.05.2011 tarihini,stok affıveya ortaklar cari hesabında bildirimlerin tek taksit ile 31.05.2011 tarihinde ödenecek olması nedeniyle düşündüm. 10 günlük süre ödeme niyeti olanlar için uygun diye düşünüyorum.(Örneğin İdare, beyan süreleri ile ödeme sürelerinin farklı tarihte olmasını bu mantıklayapmıştı.)

Uzatma olacakca şimdi olmalı. Son gün "UZATTIK" denmesinin bizlere bir faydası yok diye düşünüyorum.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.