Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KESİN MİZAN ÖRNEĞİ

Müdavim Üye
    Nereden
    Muhasebe şefi
    Arkadaşlar kesin mizanı neye ve nasıl göndereceğiz bir örnek gönderirmisiniz yani 600 den sonraki hesapları kapalı olarakmı bildireceğiz yardımlarınız bekliyorum kolay gelsin

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    işlem gören tüm hesaplar kapalı olsa bile borç ve alacak kısmına yazılıp borç kalanı ve alacak kalanı 0 olacaktır.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Muğla
    kesin mizan, işlemlerin tamamlanmış en son halidir. 590 veya 591'e kadar.
    insanlara paraya değer verdikleri gibi değer verenler onları çok çabuk harcarlar.(tonyali)

Müdavim Üye
    Nereden
    Muhasebe şefi
    kapanış hesabı yapıp hesapları kapattık o yüzden 600 den sonraki hesaplar kapalı olarak bildiriyorum doğrumu biliyorum sayın naz_76

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    Alıntı emre35 Nickli Üyeden Alıntı
    kapanış hesabı yapıp hesapları kapattık o yüzden 600 den sonraki hesaplar kapalı olarak bildiriyorum doğrumu biliyorum sayın naz_76
    evet doğusunuz 590 veya 591 e kadar sadece bakiyesi olanların yazılmasının bi maksadı yoktur.zaten idarenin elinde bilanço mevcuttur.amaç kapalı bile olsa tüm işlem görmüş hesapları görmek.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Muhasebe şefi
    teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen

Arkadaşlar kesin mizan kebir mizanıdır.Paket proğramlar otomatik çıkarıyor.Soru sahibinin tebliği okumasunda yarar var.Sayın otakdemir yanlış yönlendiriyorsunuz hareket gören bakiye veren vermeyen tüm hesaplar yazılıyor iyi çalışmalar.

Ziyaretci
    Kodu 1 ve 2 ile başlayan varlık hesapları ya borç bakiyesi vermeli veya bakiye vermemelidir. Kodu 1 ve 2 ile başlayıp da eksi işaretli olan hesaplar ise ya alacak bakiyesi vermeli veya bakiye vermemelidir. Kodu 3, 4 ve 5 ile başlayan kaynak hesapları ya alacak bakiyesi vermeli veya bakiye vermemelidir. Bu hesapların içinde de eksi işaretli olanlar borç bakiyesi verebilir veya bakiye vermez. Kodu 6 ile başlayan (-) işaretli hesaplar borç bakiyesi verir veya bakiye vermez. Kodu 6 ile başlayan işaretsiz hesaplar ya alacak bakiyesi verir veya bakiye vermez. Kodu 7 ile başlayan hesapların büyük bir kısmı borç bakiyesi verir veya bakiye vermez. 7'li hesaplardan yansıtma hesapları alacak bakiyesi verir veya bakiye vermez.

mizanda tutar kısmının borç ve alacak toplamları eşit, kalan kısmının borç ve alacak toplamları da kendi arasında eşit çıkar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Muğla

sayın hasan er
    nasıl bir yanlış yönlendirme anlayamadım. sanırım yazdıklarım yanlış anlaşılmış. benim kasdettiğim dönem sonu kayıtlarının yapılmasından sonra bilanço alma aşamasına gelinen durumdur.
    kesin mizan nedir?
    Kesin Mizan:
    Dönem sonu işlemleri ile ilgili yevmiye ve defterikebir kayıtları yapılarak hesapların defterikebir bakiyeleri, envanter sonuçlarına göre düzeltildikten sonra yani dönem sonu ile ilgili kayıtlardan sonra düzenlenen mizandır.
    insanlara paraya değer verdikleri gibi değer verenler onları çok çabuk harcarlar.(tonyali)