Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yıllık izin ve işten çıkarma hakkında

Ziyaretci
    sormak istediğimbir konu var...

yıllık iznini kullanmayan ve1.yılınıdolduran bir işçi için 14 gün brüt ücret üzerinden yıllık ücretli izni hesaplayıp bordro'da prim olarak ekledik (ikramiye sütununda değil yani, asgari ücret + 371,70)ve gerekli kesintileri yaptık, ssk tahakkukunu da 30 gün tam olarak gösterip onayladık

bu işçiyi de mart ayında biz çıkardığımız için kıdem + ihbar tazminatınıödeyerek çıkardık. ibranamede izin ücreti kısmını da 0 gösterdik

uygulamada bir yanlışımız var mı acaba ?

Ziyaretci
    çok yoğun bir gün, sanırım ondan kimseden cevap gelmiyor

Müdavim Üye
    Üstad yıllık ücretli izin kullandırdınız yani benim anladığım 796,50 + 371,70 = 1.168,20 prim matrahı mı bildirdiniz bu şekilde ise bence yanlış bir uygulama. Yıllık ücretli izinden kasıt hem ücretini vereceksiniz hemde izninin kullanacak demektir. Yıllık ücretli izin kullandırdı iseniz ibranamede yıllık ücretli izin hakkımı kullandım diye yazmanızda fayda var.
    Beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır..

Müdavim Üye
    <TABLE dir=ltr border=1 cellSpacing=0 borderColor=#000000 cellPadding=2 width=657>
    <T>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    Firmanız ile aramızda münakit iş akdi hükümlerine göre, yukarıda belirtilen tarihler arasında çalışarak,</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    iş akdimi İş Kanunu hüküümlerine uygun olarak feshederek, kendi isteğimle İşyerinizden ayrılmış</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 width="19%">
    bulunuyorum.</TD>
    <TD height=16 width="23%">

</TD>
    <TD height=16 width="10%">

</TD>

</TD>
    <TD height=16 width="37%">

</TD></TR>
    <TR>

</TD>

</TD>

</TD>

</TD>

</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    Çalışma sürem boyunca normal ücretlerimi, hafta tatili ve genel tatil ücretlerimi, fazla mesailer karşılığı </TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    ücretlerimi ve zamlarımı, yolluklarımı, yıllık ücretli izinlerimi tam ve zamanında kullanıp ayrılış sırasında</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    yıllık ücretli izne karşılık olan ücretimi, ikramiye, yakacak yardımı, izin harçlığı, yemek (veya bedeli),</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    çocuk zammı, diğer sosyal yardımlar ile iş kazası, meslek hastalığı gibi Sosyal Sigortalar Kanunundan</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    ve bilcümle gerek kanun ve gerekse mukavele hükümlerinden doğan bütün hak ve alacaklarımı tamamen</TD></TR>
    <TR>
    aldım.</TD>

</TD>

</TD>

</TD>

</TD></TR>
    <TR>

</TD>

</TD>

</TD>

</TD>

</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    Böylece Firmanızdan ücret, ikramiye, tazminat, fazla mesai, pazar, bayram ve tatil mesaisi, yıllık ücretli</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    izin, harcırah vesair konularda herhangi bir hak ve alacağımın kalmadığını beyan ve kabul eder, yukarıda</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    zikredilen bütün konularda herhangi bir dava ve talep hakkımın bulunmadığını, Firmanızı umumi manada</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    ve gayri kabili rücu olarak kayıtsız ve şartsız ibra ettiğimi, tevsik ve teyit için bu İBRANAME'yi maddi ve</TD></TR>
    <TR>
    <TD height=16 colSpan=5>
    manevi hiçbir baskı altında kalmaksızın kendi rızamla imzaladığımı kabul ve beyan ederim.</TD></TR></T></TABLE>

Ziyaretci
    teşekkürler arkadaşlar ama yanlış aktardım sanırım... ilk yılını doldurdu ama izin kullanmadığı için ssk matrahına 371,70 ekledik (14 gün asgari ücret brüt üzerinden ve o ayki bordrosunda maaşına kesintilerden sonra ekledik net ücretine)

bu arada ibraname örneği için teşekkürler ama işçi kendi çıkmıyor, biz çıkarıyoruz... kıdem + ihbar tazminatlarını ödeyerek

Müdavim Üye
    Nereden
    esnaf
    yukarıdaki ibranameyi, işçi yukarıdan aşagı hepsini kendi el yazısı ile yazması mı gerekiyor? yoksa işveren yazıp işçi imzalatması yeterli oluyormu? sonra işçi bana zorla imza attırdılar, şu hakkımıda vermediler diyememesi için.

Müdavim Üye
    arkadaşlar aslında el yazısı daha eftal ama okudum diyerek imzalarsa bi sorun olacağını sanmıyorum

Yeni Üye
    Nereden
    Gaziantep
    İbranamede

Brüt Gelir Verg. Damga Verg SSK Net Agi Toplam
    Mart 2011 Ücreti :
    Yıllık İzin Ücreti :
    İhbar Tazminatı:
    Kıdem Tazminatı:

diye gösterecek bordorosunda gözüken net ücret + ihbar + kıdem tazminatları detaylı listeleyeceksiniz.
    Saygılarımla,

Sadettin URAL
    SMMM

Ziyaretci
    teşekkürler sayın Sadettinnural, mart ayına eklememiz doğru bir uygulama değil mi ?

kıdem, ihbar gibi ayrı bir şey düzenlemiyoruz

Yeni Üye
    Nereden
    Gaziantep
    Sayın akuma,

yoğun iş temposundan sorunuzu cevaplayamamıştım. Ücret bordrosunda brüt işçilik tutarına brüt izin parasını da dahil edeceksiniz. Mart ayında çıkış yapıldı ise evet mart ayında. Çünki izin parası ücretin bir unsurudur.
    Saygılarımla,

Sadettin URAL
    SMMM