Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İnşaat Faaliyeti

Üye
    Selamlar,
    Müsterimiz bir arkadaşıyla ortak inşaat işine girdi.Şimdilik mükellefiyet kayıtları yok.İki evi bitirdiler yakında satacaklar.Ve yeni bir inşaata daha başlayacaklar.
    Ben kendilerine bir mükellefiyet kaydı açılmasını önerdim.Şimdilik masraf olur diye yanaşmıyorlar.Benim sorum ise bunları vergi dairesinin farketme gibi bir durumu var mı?var ise sonuçları nelerdir?Birde emlak satışının vergilendirmesini istediğinde vergi dairesi bu evin gideri olarak belediye emlak değerini satış değerinden düşmek gibi bir seçeneğimiz varmı?Yada sizlerin kullandığı bir yöntem?
    Teşekkürler

Üye

Devamlı Olarak Gayrimenkul Alım Satımı

Gayrimenkul alım satım işinin devamlı yapılması durumunda elde edilen gelir değer artış kazancı olarak değil ticari kazanç olarak vergilendirilecektir.
    Ticari bir organizasyon içerisinde yapılan satışlar, tek bir satış gerçekleştirilmiş dahi olsa, ticari kazanç olarak değerlendirilecek, ticari bir organizasyon olmaksızın birden fazla satış yapılmış ise (bir yılda birden fazla veya her yıl bir satış yapılması) satışın hangi amaçla yapıldığının tespit edilmesi gerekecektir. Bu durumda, kazanç sağlama amacıyla yapılan alım-satım işlemlerinin ticari kazanç kapsamında; şahsi ihtiyaç ya da servetin korunması amacıyla
    gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinin ise değer artış kazancı kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.
    Aynı zamanda, bu kazançların bir ticari işletme tarafından elde edilmesi durumunda da elde edilen kazanç ticari kazanç olarak vergilendirilecektir.

Satın alınan ve trampa suretiyle iktisap olunan arazinin iktisap tarihinden itibaren 5 yıl içinde parsellenerek bu müddet içinde veya daha sonraki yıllarda kısmen veya tamamen satılmasından elde edilen kazançlar da ticari kazanç olarak vergilendirilir .
    Gayrimenkullerin Elden Çıkarılmasından Elde Edilen Değer Artış Kazancı

Gayrimenkul alım-satımı sırasında vergilendirme ile ilgili hak ve ödevlerin değerlendirilmesi açısından öncelikle dikkat edilmesi gereken husus gayrimenkulün elde ediliş tarihi ve bir bedel karşılığı elde edilip edilmediğidir.

Gerçek kişilerin bir bedel karşılığı edindikleri gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabidir.

Yukarıdaki yazı GİB 2008 rehberinden alıntıdır.

Siz gereken uyarıyı yapmışsınız. Gerisini onlar düşünecek.
    Vergi Daireleri ve Denetmenlikler son üç yıldır tapu kayıtlarını sıkıca araştırmaktalar. 5 Yıl içinde fark edilmesi kuvvetle muhtemeldlr.
    Sonuç ise resen takdir ile gelir vergisi geçici vergi ve KDV dir. Ayrıca vergi ziyaı cezası ve gecikme zammı. Bedel tespiti ise genelde gerçek satış bedeli (Satın alandan sözlü ifade ve tutanakla yapılmaktadır.) üzerinden %20 - 25 kar olarak değerlendirilmektedir. Belediye emlak beyanı veya tapu satış bedeli ölçü olarak kabul edilmemektedir.
    ERGÜN BİNBAŞIOĞLU