Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Lokanta işletme mi? Bilonço mu?

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

yukarıdaki bakanlar kurulu kararının "e" fıkrasında lokantalar hizmet işletmesi olduğu belirtilmiştir ayrıca lokantalarda satışı yapılan mal olarak " yemek " tabiri kullanılır yoksa temel gıda veya muh.gıda diye fat.veya yazar kasa fişi düzenlenmediği hepimiz biliriz

BİLMEDİĞİ BİLMEK EN İYİSİDİR.BİLMEYİPTE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.
    bilge her şeyi bilmez ahmaklar herşeyi bilir

Yeni Üye
    Nereden
    Eskişehir

Değerli arkadaşlar, daha öncede aynı formda, başka başlık adında elimde bu konu ile ilgili; "Lokanta işletmesinin VUK'nun 177 maddeninin 1.bendi kapsamında değerlendiriliceğine dair" müktaza örneğinin mevcut olduğunu bildirmiştim.Daha da önemlisi Danıştay 4.Dairenin 1974 yılında verdiği(Esan no:1973/2749 Karar No:1974/1083)karar örneği de mevcut. Siteye yükleyemediğimden mail yoluyla isteyen meslektaşlarıma karar örneklerini gönderebilirim.

Yeni Üye
    erd26 dostum eğer mükteza örneği elinde var ise ozansilici@hotmail.com adresinegönderebilirsen sevinirim.Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar.

Yeni Üye
    erd26 dostum eğer mükteza örneği elinde var ise ozansilici@hotmail.com adresinegönderebilirsen sevinirim.Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar...

Yeni Üye
    erd26 dostum eğer mükteza örneği elinde var ise ozansilici@hotmail.com adresinegönderebilirsen sevinirim.Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar...

Yeni Üye
    arkadaşlar özür dilerim netimde bir sorun olduğundan dolayı mesajlar gelimoyr zannediyordum fakat hepsi geliyormuş

Yeni Üye
    Nereden
    Antalya

sayın arkadaşlar

pizza ve fast food bilanço usulüne göre nasıl tutulur.yani hesap planı nasıl oluşturulmalı.

150 153 740 hesaplardan hangisi kullanılmalıdır.elinde pizza ve fast food bilanço usulu hesap planı olan arkadaşlar varsa paylaşır mısınız?

Lokantalar hizmet işletmesidir. Aldığı kola vb meşrubatlar ticari mal olarak değil üretilen hizmet maliyeti olarak hizmet üretim maliyetine dahil edilir. Zira lokantalar aldıkları kolanın çıkışını sattıkları yemek haricinde ayrıca meşrubat olarak çıkmazlar. Ancak yemek fabrikalarında durum farklıdır. Fabrikaların satışları bir sunum hizmeti veya mekanda ağırlamayı kapsamadığından bir imalat olarak değerlendirilmelidir.

Müdavim Üye
    Biz imalat olarak degerlendirip, alinan malzemeleri 150 nolu hesap, mesrubatlari 153 nolu hesaba kayit ediyoruz. (Vuk 177/1.maddesi ne gore)

Müdavim Üye
    Alınan tüm malzemeleri 150 hesapta toplayınız. Esasen doğrusu da budur. Sadece şu farkı uygulayınız. Et, yumurta, yağ v.s. gibi
    malzemeleri farklı cola, su ayran gibi malzemeleri farklı alt hesapta toplayınız

150 01 .... Üretime girecek ilk madde ve malzemeler...

150.02 ...... Hizmette kullanılacak hazır malzemeler ..... gibi

Dönem sonlarında buradan 740 hesaba aktarınız.