Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Lokanta işletme mi? Bilonço mu?

Hybrid View

Kıdemli Üye
    Defter tastik ederken, lokantaları hangi kıstas içine alacağız, hizmet mi? yoksa alım satım mı?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    bu gün bu konu ile ilgili otel başlığı ilede olabilir bir konu açılmıştı oraya da yazdım bana imalat işletmesi gibi değerlendirmek gerekir gibi geliyor

Kıdemli Üye
    Sayın k.pasalı. Forumda bu konuda çok bilgi var. Lütfen arama yapınız.
    Özetle, yemek fabrikasından bahsediyorsanız imalat işletmesidir. Eğer yemek yapıp gelen müşterilere servis ediliyorsa hizmet işletmesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    günaydın...

geçen yıl bu konu da ben de tereddüt edip araştırma yaptım. hizmet işletmesi olması gerektiğine karar verdim.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    arkadaşlar ben aynı soruyu değişik günlerde alo maliyedeki arkadaşlara sordum. Kendileri defterdarlıktan bu konu ile ilgili olarak gelen mükteza örneklerinden lokanta işletmelerinin hizmet değil alım satım olması gerektiğini bildirdiler.
    8386565

Müdavim Üye
    Alıntı mesut006 Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar ben aynı soruyu değişik günlerde alo maliyedeki arkadaşlara sordum. Kendileri defterdarlıktan bu konu ile ilgili olarak gelen mükteza örneklerinden lokanta işletmelerinin hizmet değil alım satım olması gerektiğini bildirdiler.

mesut arkadaşımı9z ile aynı düşüncedeyim. hizmet değildir. alım satım faaliyetidir.
    OLMAK YADA OLMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BU!!!!!

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM KONYA
    SAYIN TUNCEL KALE MÜKTEZA ÖRNEĞİ VARMI ELİNİZDE
    M.D. KONYA

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM KONYA
    LOKANTA VE PASTANE İŞLETMESİ HİZMET İŞLETMESİ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM ARKDAŞLAR YANİ

GAYRİSAFİ İŞ HASILATI % 20 İLAVELİ 87.600 TL'Yİ GEÇERSE GEÇERSE BİLONÇA ESASINA GÖRE DEFTER TASTİK ETTİRİYORUM
    M.D. KONYA

Müdavim Üye
    Niye hizmet işletmesi olsun?

VUK'un 177. Maddesinde; "Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanlar..." denmiş. Hizmet işletmesinde mal satışı yoktur; Nakliyecilik, Danışmanlık, iş takipçiliği gibi... Lokantalarda ise malların işlendikten sonrasatışı vardır, hizmet işin aslı değildir ki.

Yemek tariflerinin satışı olsaydı hizmet işletmesi olabilirdi belki Ama bu durumda, hizmet işletmesi değildir diye düşünüyorum, nacizane..

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    V.U.K ‘nun 177/1 ıncı fıkrasındaki yıllık alış ve satış tutarları hadleri, ticari sektör ve imalat sektörü olarak faaliyet gösteren işletmeler için baz alınması gereken düzenlemedir. (Büfe, Market, Lokanta, Cafe, Bar, Fırın v.b)

- V.U.K’nun 177/2 ıncı fıkrasındaki gayri safi iş hasılatı tutarı haddi ise; hizmet sektörü olarak faaliyet gösteren işletmeler için düzenlenmiş bir uygulamadır. (Berber, Güzellik Salonları, İnternet cafeler , Komisyoncular v.b)

- V.U.K’nun 177/3 uncu fıkrasındaki iş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı ise Karma Sektör olarak faaliyet göstermekte olan işletmeler için düzenlenmiş bir uygulama olarak alınması gerekmektedir. (Güzellik salonları hizmet dışında eğer mal satışı yaparlarsa karma sektöre örnek gösterilebilir. v.b)
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***