Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: konut yapı koopretifinde arsa satışı

Yeni Üye
    merhaba arkadaşlar
    1988 yılında kurulmuş olan kooperatifimiz 1989 yılında arsa satın almıştır. almış olduğu arsada 1 yıl sonra inşaata başlanmış olup 1998 yılında özel çevre koruma tarafından inşaatların durdurulması neticesinde 1999 yılında buyana gayri faal olarak kooperatif durmaktaydı. 2010 ekim ayında kooperatif olağan üstü genel kurul toplantısında arsasını 4.287.000,00 tl ye satmıştır. kooperatifimiz 48 ortaklı olup üye başına 89.312,50 tl para düşmektedir. araştırdığım kadarıyla ve vergi dairesinden aldığım bilgiye göre kurumlar vergisinden muaf olduğu fakat ortakların aldıkları para konusunda nasıl vergilendirilecekleri konusunda açıklayıcı bir cevap alamadım. benim şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve kooperatifin bu ortakların paylarına düşen parasal değerinvergisel yükümlülükleri konusunda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana en yardımcı olursanız çok sevinirim.
    şimdiden çok teşekkür ederim

Yeni Üye
    arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap yazsın üyeler hergün arıyor sıkıştım inanın

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın umut yılmaz burda bence kurumlar vergisi açısından muafiyet ortadan kalkar ve bu şekilde vergilendirme olması lazım ama diğer türlü ise ortakları üyeleri açısından ise kesinlikle vergilendirme şahıs planında olmaz ve olursa doğru olmaz ve kanunende bir dayanağı olmaz çünkü ne GVK.94 ve nede KVK.15.maddeye girmez ve ayrıcada GVK.70.maddeyede girmez vergilendirme açısından,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''