Sayfa 1 Toplam 14 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 136 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mesleğe açıköğretim mezunu girişi engellenmeli

Yeni Üye
    en büyük sorun açıköğretimmezunları
    çok fazlalar ,145 puan alan açıköğretime gidiyor milyonlarca mezunu var.
    açıköğretim mezunlarına ara eleman olarak smmm yardımcısı gibi bir ünvan ihdas edilmeli
    ya da tamamen açıköğretim mezunları sınava alınmamalı
    en basit matematiksel işlemi yapamayan bu insanları, mali müşavir olarak ruhsat verirler anlaşılır şey değil..

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Sakın Smilk nickli arkadaşım ben o bahsettiğin Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi (eski adı ile AÖF) mezunuyum siz hangi üniversiteden mezunsunuz merak ettim.??? İlkokulda öğretilen 4 işlemle üniversitede öğretilen 4 işlem farklımı ?

Bu tartışmayı Üniversite yerine bölüm bazında tenkit etseniz bende katılırdım.Kısacası hangi üniversite olursa olsun Hukuk veya Tıp fakültesi gibi açılacak olan Muhasebe bölümünden mezun olanlar girebilsin yazsanız kabul edilebilir.Ama bunu üniversite boyutuna taşıyıp aşağılayıcı bir ifadede söylerseniz bir gün ODTÜ,BOĞAZİÇİ,İTÜ,Hacettepe,Ankara ,BİLKENT vs. elit üniversitelerde okuyanlarda sizin okuduğunuz üniversiteler için aynı yorumu yapacaktır.

SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Yeni Üye
    -ODTÜ,BOĞAZİÇİ,İTÜ,Hacettepe,Ankara ,BİLKENT vs. elit üniversiteler demişsiniz- içinde neden sizin mezun olduğunuz okulun adı yok?saymayı mı unuttunuz yoksa okuduğunuz okulun elit olmadığını mı düşünüyorsunuz?
    meslek doldu taştı 80000 e yaklaştı bir kaç yıl içinde kimse iş yapamaz hale gelecek
    eski smmm lerin çekilme gibi bir derdi de yok 85 yaşında hala smmm lik yapan insanlar var
    siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama bu nesile yapılan haksızlıktır

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı smilk Nickli Üyeden Alıntı
    -ODTÜ,BOĞAZİÇİ,İTÜ,Hacettepe,Ankara ,BİLKENT vs. elit üniversiteler demişsiniz- içinde neden sizin mezun olduğunuz okulun adı yok?saymayı mı unuttunuz yoksa okuduğunuz okulun elit olmadığını mı düşünüyorsunuz?
    <div>meslek doldu taştı 80000 e yaklaştı bir kaç yıl içinde kimse iş yapamaz hale gelecek</div>
    <div>eski smmm lerin çekilme gibi bir derdi de yok 85 yaşında hala smmm lik yapan insanlar var</div>
    <div>siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama bu nesile yapılan haksızlıktır</div>
    <div></div>

Sayın Smilk ben Anadolu Üniversitesi elit olarak görmüyorum.Bu ani çıkışınıza sebep olan kaygıyıda anlıyorum.Şu bir gerçek herkes bulunduğu duruma göre yorumluyor.Aynı kaygıyı ve tepkiyi siz Anadolu Üniversitesinde okumuş olsaydınız verirmiydiniz.İşte sorunun kaynağı budur.Yukarıdaki mesajınzda 80000 e dayandı demişsiniz işte sorunun kaynağı 3568 Sayılı Meslek yasamızın 5.Maddesinin A bendidir.Dikkat ederseniz Özel şartlarda şu yada bu üniversiteden mezun olanlar ibaresi yoktur bölümler vardır.Bu maddede belirtilen Bölümlerin Tek bir Muhasebe Bölümü olarak düzeltilmesi şeklinde düşünebiliriz.

Yoksa herkes konumuna göre değerlendirse bu işin sonu gelmez.Örneğin SM ler için birçok şey yazılıyor çiziliyor.Ben her yazımda belirtirim acaba bu tepkiyi veren arkadaşlar Sm olsalardı aynı tepkiyi veririmiydi yada bu tepkiler karşısında ne yaparlardı.Evet kardeşim siz haklısınız biz SM olarak mevzuatı bilmiyoruz ve çekiliyoruz mu diyeceklerdi.Sm lerin içinde elbette bu işin hakkını veremeyen , emeklilik yaşı çoktan geçmiş kendini geliştiremeyenler vardır.Aynı şekilde SMMM lerin içindede vardır.

Yada siz Örneğin Anadolu Üniversitesinde okuyor olsaydınız ve ODTÜLÜ bir arkadaş sizin yazdığınız mesajın aynısını yazsaydı haklısın kardeşim benim okuduğum üniversite bir halta yaramaz bu mesleği yapmamam lazım diyebilecekmiydiniz??

Yaşı 85 olmuş ama emekli olmamayı düşünenler için haklı bir düşünce içindesiniz.Ama o kişilerede sorsanız emekli maaaşları yetmediği için yapıyoruz diyeceklerdir.Onlarda kendilerine göre haklılar.Örneğin benim emeklilik yaşım 54 .Belki 54 yaşına geldiğimde alacağım emekli maaşı yetmeyecek bende devam edebildiğim kadar yapacağım.Yani zamanın ne göstereceğini kimse bilemez.Bizler düşüncelerimizi o günün şartlarına durumlarına göre tekrar yorumlayıp menfaatimize hangisi uyarsa onu seçiyoruz.O durumda kendimizi haklı görüyoruz.

Allah herkesin rızkını gönlüne göre versin.Yoksa 1,000,000,000 Meslek mensubu olduğunda size düşen 10 Müşteri ise , rızkınızda yoksa 1000 tane meslek mensubuda kalsa size kalan 10 müşteri olur.
    Edited by: Ümit Yüksel
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Yeni Üye
    Allah herkesin rızkını gönlüne göre versin.Yoksa 1,000,000,000 Meslek mensubu olduğunda size düşen 10 Müşteri ise , rızkınızda yoksa 1000 tane meslek mensubuda kalsa size kalan 10 müşteri olur.

BU düşünceler yüzünden meslek bir yere gelemiyor.Açıköğretim mezunları kendilerini yetersiz görüyor
    yetersiz olduğunu düşünen birinin mesleğe ne katkısı olabilir?
    Tıp ,hukuk ,mühendislik gibi fakülteler öss de başarılı olmuş kişileri fakültelerineçekmek için birbiriyle yarışıyor
    öss sayısal birincisi EGE tıbbı tercih etti
    mali müşavirlik nereden besleniyor 125 puan zaten girerken alınan 8 türkçe neti yaparak 145 alan açıköğretim mezunundan

burada bir çelişki yok mu?

meslek kalitesi artsın diyorsunuz meslekte kalite,Kaliteli eğitim alan elit üniversite mezunlarının mesleğe girmesiyle artar
    örgündeki bölümlere mali müşavirlik fakültesi kurulabilir ya da mesleğe sadece iktisat ve işletme ve maliye bölümleri girebilir denebilir
    yoksa meslek tükenmeye mahkum..

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    bir yerde haklısınız sayın smilk
    ben ticaret lisesi mezunuyum. ama bölüm itibari ile sadece gazi ünv. muhasebe öğretmenliği tanınmış bana. oraya alınanlarda belli kontenjanda zaten. hoş o okulu okusam bana öğretmen ol diyecekler zaten.
    ama her ne hikmetse normal lise mezunlarına idari bilimler fakültesinin istediği bölüme gidiyor. peki ben liseden bu işin temelinden yetiştirilmek için okulnuna gittim. neden idari bilimlere bana bölüm verilmiyor.
    ticaret lisesini kalktılar düz geçiş verdiler sırf a.b. standartlarına ulaşalım diye. kağıt üzerinde ulaşacağız. biz yıllardır millet olarak kağıt ile gerçeği bir araya getiremedik ki zaten. ne oldu bu işlemle bu meslek bahsettiğiniz gibi yığılma oldu. bu sistem yıllar önce 98-99 yıllarında imamhatip liselerinin önünü kapatılması için yapılmış bir çalışma idi. ama zararı bana dokundu. ben önlisans okuyup lisans tamamladım. şu anda da maliyet ve genel muhasebe sorumlusu olarak büyük bir şirkette smmm stajeri olarak çalışmaktayım.

sayın ümit yükselin bahsettiği şekli ile aöf ayrımı yerine bölüm ayrımı yaparsak ve ticaret lisesi bölümüne idari bilimler verilirse daha uygun olacağı kanaatindeyim.

artık ülkemizde ünv olayı yok.
    ben özel muhasebe kurslarıda verdim. ama öğrenciler tamamen teorik üzerine eğitim alıyorlar. ve hepsindeki düşünce smmm olmak. diyorum onlara olmayın. ama yapabilecekleri bişey yok. bu yıllardır ülkemizde otutturulamayan eğitim sistemimizden (olmayan) kaynaklanıyor.

NE YAZIKKI HAYATIMIZA BİZ İSTEDİĞİMİZ GİBİ YÖN VEREMİYORUZZZ.

BU DA MESLEĞE YANSIYIP KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR.

SAYGILAR,
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    bu iş sadece okul işi değil kendini yetiştirme işidir. Ben celal bayar üniv. ile anadolu üniv. işletme fak. muhasebe finansmanı mezunuyum. çalışma hayatına başladığım işyerinde 9 eylül, istanbul ve gazi mezunu arkadaşlar ile beraber çalıştık. teoriden öte bilgileri yoktu pratike geçmek için oradaydılar. açıköğretim mezunları mesleğe daha yatkın ve etkindirler bu bir bireysel tesbittir. sayın ümit yüksel e tamamen, sayın smilk e kısmen katılıyorum.
    Düşmanlarımıza tek bir borcumuz var: onlara karşı adil olmak\'\' Bilge Kral - Aliya İzzetbegoviç

Üye
    Nereden
    Çankırı
    en büyük sorun açıköğretimmezunları
    çok fazlalar ,145 puan alan açıköğretime gidiyor milyonlarca mezunu var.
    açıköğretim mezunlarına ara eleman olarak smmm yardımcısı gibi bir ünvan ihdas edilmeli
    ya da tamamen açıköğretim mezunları sınava alınmamalı
    en basit matematiksel işlemi yapamayan bu insanları, mali müşavir olarak ruhsat verirler anlaşılır şey değil..
    evet biryerde haklısınız ama şuan ilk okul mezunu olupta sm den smmm ye geçecek insanlar varken açıköğretime daha sıra var diye düşünüyorum.birde haaalaaa 60 lık 70 lil olupta bu mesleği icra edenlere üstaaaaaaaaaaaad denilmesi gerekiyormuş.dünya şuan muhasebe standartları geliştiriyor.bizim üstaaaaaaaaaadlar ise bu standartlara değil ayak uydurmak bunları duyunca ''ne gerek var canım buda saçmalık ''''' diyorlar.hani kedi-et misali.ama ne hikmetse bazı arkadaşlarımız bunlara üüüüstaaaaaaaaad dememiz gerektiğini söylüyor.o kelime yaşla ALINMIYOR tecrübe ve bilgi ile KAZANILIYOR

Üye
    Nereden
    Çankırı
    TÜM ÜSTAAAAAAAAAAAAAD LARA SAYGILAR

Müdavim Üye
    Nereden
    Kocaeli

BU düşünceler yüzünden meslek bir yere gelemiyor.Açıköğretim mezunları kendilerini yetersiz görüyor
    yetersiz olduğunu düşünen birinin mesleğe ne katkısı olabilir?
    Tıp ,hukuk ,mühendislik gibi fakülteler öss de başarılı olmuş kişileri fakültelerineçekmek için birbiriyle yarışıyor
    öss sayısal birincisi EGE tıbbı tercih etti
    mali müşavirlik nereden besleniyor 125 puan zaten girerken alınan 8 türkçe neti yaparak 145 alan açıköğretim mezunundan

burada bir çelişki yok mu?

meslek kalitesi artsın diyorsunuz meslekte kalite,Kaliteli eğitim alan elit üniversite mezunlarının mesleğe girmesiyle artar
    örgündeki bölümlere mali müşavirlik fakültesi kurulabilir ya da mesleğe sadece iktisat ve işletme ve maliye bölümleri girebilir denebilir
    yoksa meslek tükenmeye mahkum..
    kendini yetersiz gören biri varsa burada o sizsiniz ne yazıkki üstadım.zira bilmem kaç bin kişi olduk artık sığamıyoruz kabımıza,kimseden kimseye ekmek kapısı düşmüyor,tarzı fikirleri düşünmek kendinize olan güveninizin ve yeterliliğinizin olmadığına dalalettir.kimse size yol açmaz üsdat,o yolu siz kendiniz açmak zorundasınız.armut piş ağzıma düş,ten ziyade şartlar ne olursa olsun böyle yakındığınız bir durumun içinden sıyrılacak okul farklılığının peşine düşeceğinize,beceri,yetenek ve güven farklılığının peşinden gitseniz daha hayırlı olacaktır sizin için.

hal böyleyken asıl sizin bu mesleğe bakış açısından dolayıki katkınız ne olur bu durumda gelin isterseniz onu tartışın kendinizle.Edited by: Cennet Kılınç