Sayfa 11 Toplam 14 Sayfadan BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu
Toplam 137 adet sonuctan sayfa basi 101 ile 110 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mesleki sorumluluk sigortası

Yeni Üye
    Nereden
    Konya
    Sn Tekin,
    Ben de yanıt verdiğiniz Çelik gibi AIG Sigortası Acentesiyim. Aynı zamanda başka iki büyük sigorta şirketini daha yetkili acenteliğini yapmaktayım.

AIG sigortanın acenteliğini almamımın en önemli sebebi diğer SMMM Mesleki Sorumluluk poliçeleri hakkında bilgi sahibi bir kişi olarak, AIG Sigorta SMMM Mesleki Sorumluluk Poliçesinin kapsam olarak alınabilecek zengin poliçe olmasıdır.

Sizin poliçeniz çerçevesinde sizi ve tüm forum katılımcılarını hasarınızın neden ödenmediği konusunda yardımcı olmayı arzu ediyorum.

Sizde kabul ederseniz, elimden geldiğince konuyu birlikte detaylandıralım ve sonuçları forum katılımcılarıyla paylaşalım. Sanırım bu hepimiz için faydalı bir yaklaşım olacaktır.
    Ahmet Murat Ottekin
    Pasifik Sigorta Aracılık Hizmetleri
    0 532 328 38 66

Yeni Üye
    Nereden
    Konya
    Sn Dalyan,

AIG Sigorta' dan ödenen tazminatları takibe almanız ne büyük incelik.
    Foruma katkı sağlayacak ciddi yaklaşım içinde olmanızı beklerdim.
    AIG Sigorta dan acenteliğimiz vasıtasıyla ödenen tazminatlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz. Size hasar ödemeleri gerçekleşmiş kimi müşterilerimin iletişim bilgilerini sunarım. Buna karşılık, sizden de forumun amacına yönelik yorumlarda bulunmanızı rica edeceğim.

Saygılarımla,
    Ahmet Murat Ottekin
    0 532 328 38 66

Yeni Üye
    Nereden
    Konya
    Sn Sartre,

Ahmet Murat Ottekin
    0 532 328 38 66

Banned

Sn Ottekin,
    alt sağ köşeye bakın altıncı sayfasında bu tartışma, istediğiniz bilgiler ve büyük bir olasılıkla bu bilgileri edindiğinizde aig bünyesinde yapacağız araştırma sonucu burada yazacağız şu nedenle ödenmemiş açıklamalarınızda burada yazıldı.Geriye doğru mesajlara bakarak hala ek bilgi istiyor iseniz verelim farklı bir açıklama getirecekseniz okuyalım mesajınızdan o farkı.
    Ama pek sanmıyorum yeni bir,daha önce söylenmemiş yazılmamış bir yeni açıklamanız olacağını,

bakın ben sizin övme nedeni olarak kullandığınız geriye doğru 5 yıl teminatının sigorta kavramı ile ters olduğunu, bunu diğer sigorta şirketlerinden farklı duruma geçmek için aig nin kullandığını (hatta bence bu seçim sigorta sektörü içinde sigortacılar arasında etik de bulunmamış olmalı,haksız rekabet diye değerlendirilmelidir) birkaç kez yazdım.
    Mesleğiniz sigortacılık ve benden mutlaka daha iyi biliyor olmalısınız,muhtemel hasar kavramı çok önemlidir, sigorta muhtemel hasarlara karşı yapılır.Bir meslek mensubunun hata ihmal unutma (bunlar sizin ifadenizden) ile ceza yeme durumuna düşmesi halini olayın hemen ardından bilmemesi mümkünmü? Peki nerede kaldı muhtemellik, nerede sigortanın temel mantığı?
    Muhtemel olmayan önceden bilinen hasarlarıda öderiz diyerek satılan poliçelerde, artık keyfe , belkide meblağa göre, ürünün piyasaya çıkış aşamasına sürece göre sigortacının her zaman ama bu muhtemel değil ben ödemem diyebilme olanağıda her zaman var oluyor, çünkü sigortanın temel ve vazgeçilmez kuralı muhtemellik.
    Bende olduğu gibi.

Sigorta şartlarında deniyor 3.kişinin yazılı hasar talebi, ben bunu acentesi olduğunuz şirkete veriyorum, onlar bana benim ihbarımdan 2,5 ay sonra sizden sonra son 2 yıldır mali müşavirlik yapan 4.kişiyi çapraz sorguya aldıklarını, bu 4.kişinin telefonu ile benim işyerimdeki 6 telefonun görüşme listelerini telekomdan aldıklarını incelediklerini ve benim sigorta yaptırdığım tarihte bu olayı bildiğimi iddia ediyor ve hasar ödemeyi red ediyorlar.

Bu 4.kişi benim müşterimle bir şekilde temas kurup bundan 2 yıl önce hiçbir sorun yaşamadığımız halde sadece daha ucuza hizmeti satın alacak diye bizden ayrılmasını sağlayan kişi,ben onu hiçbir zaman muhatap almadım,ama doğal olarak eski muhasebeci yeni muhasebeci telefonları karşılıklı çalışmıştır,bizim o şirketle daha önce ilgilenen arkadaşımız bu şahısla muhatap olmuştur.Ama bu hasar ödememek için yeterli bir kanıtmıdır?
    Ve gelelim asıl beni rahatsız eden işleme ben olaydan haberdar olur olmaz merkez hasar servisi ile temasa geçtim habire hava atılıyor tüm görüşmeler banda alınıyor diye bulsunlar banddan incelesinler konuşmaları (bunuda defalarca yazdım) 7 martta tüm belgeleri gönderdim, 15 nisandan sonra hasarı nasıl ödeyeceksiniz dedim bana hep siz ödeyin makbuzu gönderin biz size ödeyeceğiz dendi nisan sonunda ödedim gönderdim makbuzları , tık yok,arıyorum muhatap yok,döneceğiz diyerek dönemeyenler, her seferinden bize hiç evrak gönderdiğiniz mi diyenler ,neden sonra buraya bu konuda ilk mesajı yazdığımda sizin gibi acentelerden biri belki devreye girdi, ve yanıt aldım ödenmeyecek,
    bana ben ödemeden ödemeyeceğiz dense ben müşterime dönüp paylaşalım diyebilirdim,
    çünkü cezalandırılan olayda onu da ciddieksikliği vardı
    ama sigortacı siz ödeyin biz size ödeyeceğiz diyor ise şimdi benden 4.kişiye kanarak gitmiş eski müşterimle tartışmaya ne gerek var dedik ve bu durumu yaşadık,
    ben bu gelişmenin zarar verebileceği uyarısında bulundum gerek acenteye gerekse aig merkeze , aldığım yanıt,
    yağmurla gelen sel ile gider oldu.

evet bence öyle ve sel daha yeni başlıyor.
    Ve madem aig acentesisiniz siz yardımcı olun gerek aig merkez gerekse burada bir kaç meslektaşınız gerçek dışı hakaret ve ticari itibar kaybına neden olacak ifadelerimden söz ediyorlar ben bulamıyorum , siz yardımcı olun varsa gösterin,lütfen.

Banned
    Bir boyutu daha var ,

ben bana 2008 ağustosda gelen sigortacılarla görüştüm ve ikna oldum ancak tam aig den poliçe satın alacak iken o malum mali sıkıntı haberleri sardı her yanı, batıyor batacak, bekledik devlet yardımı ile kurtuldu içime kurt düştü bu kez ergo dan geldiler onlardan aldım poliçe ama bu aig geriye doğru 5 yıl diyor ergoda bu yok yılsonunda geçmiş yılı değerlendirirken bu konu kafama takıldı ve aralığın son günlerinde aig den de poliçe satın aldım.
    (bunu iki yönden bana karşı kullandı şirketiniz, hasar servisi ilk teklifdeki aynı tür poliçeniz varmı sorusuna yok dediğimden dürüst olmadığımı iddia etti halbuki tam olarak üst üste örtüşen 2 sigorta değil bunlar ve benimle daha önce görüşmüş olan aig ekibini önce rakiplerini seçtiğimi söyleyerek kırmak istememiştim, ayrıca o ana kadar yalvar yakar poliçe satan acente bu kez alay etti benimle içime doğmuşmuşta yaptırmışım poliçe falan şeklinde, benim bes hariç son 25 yıldır satın alabileceğim her türlü sigortayı yaptıran biri olduğumu hemen hemen hiç hasar bedeli almama ma rağmen bunu hem sigortalı olup hem hasar almamayı mutlulukla sürdürdüğümü bilmeden beni tanımadan böyle laflar etti acente hemde büyük büyük harflerle.)
    poliçeyi aralığın son günlerinde aldım,
    hasar ihbarını 26 şubatta alıp hemen telefonla görüştüm ve sağlanan mutabakata göre düzenlenen belgeler ve alınan tahakkukları kargo ile merkeze gönderdim,merkez verilme tarihi belgelerin 7 mart.
    Bana hasarı önce ödettirip sonra biz ödemeyeceğiz denen tarih ise mayıs sonu.
    şimdi geldik diğer boyuta,
    bana daha başta martın ilk 2 haftası içinde bu hasar ödenmez dense
    1-hasarı paylaşacaktım mükellefle
    2-aralığın son günlerinde aldığım poliçeyi 3 ay sonra iptal ettirmiş olacaktım,
    böyle sallanılmasından dolayı iptal edilene kadar geçen süre 6 ay oldu,
    hesap hesaptır,
    binlerce poliçeye böyle böyle yaparak toplamda kimbilir ne kadar bir ek gelir sağlanabilir ?

Banned
    Sigortanın temeli güvendir.
    Sigorta muhtemel hasarlara karşı yapılır.

Muhtemel olmayan hasar için sigorta yapıldığında hasarın ödenip ödenmeyeceği de muhtemel hale gelir, muhtemelen ödenir yada ödenmez.

Hasarın ödeneceğine tam güvenilmeyen sigorta yaptırılmaz, o poliçe satın alınmaz.

(bu da benden deneyimli sigorta müşterisi smmm abiden meslektaşlara uyarı)

Yeni Üye

Satın Tekin ss
    Görüşleriniz tartısılmakta zaten sitede.Amacınız tüm muhasebecileri ''aman AIG den poliçe yaptırmayın''şeklinde mi öyle güründüğü halde emin değilim fakat eğer bu yolda iseniz aşama kaydetmiş durumdasınız bu sitede yazılanlardan dolayı iki elim parmaklarıyla sayılacak kadar poliçe AIG HASAR ÖDEMİYORMUŞ MİŞ MÜŞ şeklinde ifadelerden dolayı poliçesini son anda kestirmekte olan meslektaşlarınızca reddedildi.Fakatsekiz el parmakları kadar da poliçe kesmekteyiz.İnsanlara yuvarlak cümleler kurmuyoruz,Bizi ismmmo gönderdi demiyoruz.İnsanların şunu öder mı gibi sorularına gerçek cevaplar veriyoruz.Bu şekilde gerçeği anlatıyoruz insanlara.Yineliyorum iyi muhasebeci kötü muhasebeci oldugu gibi bizim işimizdede geçerli aynı söylem.Yinede size saygılarımı sunuyorum tartışmak tartışabilmek elbette güzeldir.Herşey insanlar içindir.Ama bu her insanın onu begenecegı anlamına gelmez.Kimine doğru olan kimine yanlış gelebilir.Gün gelir sigorta hayat kurtarır.KEŞKE YAPTIRSAYDIM DEĞİL İYİ Kİ YAPTIRMIŞIM diyebiliriz.Zaten aradaki ayrım da bu.Evin yıkılır poliçen yoktur Hiçbirsey alamazsın yada vardır evini yeniden yaparsın.
    0543 215 86 49 0216 342 25 66
    ÖZTÜRK SİGORTA ONUR ÇELİK

Kıdemli Üye
    İsmet Bey.Tüm söylediklerinize katılıyorum.Bizim de başımıza bir ceza olayı geldi.Olay bu sene başında gerçekleşti.AIG sigorta yaptığı uygulama çok saçma.Biz mükellefin vergi lev.kendimiz mühürlediğimiz halde vergi dairesine bildirmeyi unuttuğumun için ceza yedik.Bize söylenen cevap şu oldu;BİZ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRE SORDUK SİZ VERGİ LEVHASINI MÜHÜRLEMEK ZORUNDA DEĞİLSİMİZ denildi.SMMM olarak kanunlar bana bu yetkiyi vermişken ayrıca Vergi dairesi SMMM'leri bu konuda muhatap alıp ceza yazarken nasıl oluyorda bir sigorta şirketi elemanları böyle sacma bahaneler ( sudan bahane ) ileri sürebiliyor.
    Anladığım kadarıyla elemanlarında bazı eksiklikler var.Yazık.Benim önerim şudur.Bu olayları yaşamış her meslek mensubu bağlı bulunduğu meslek odasına yaşadığı sıkıntıları bildirsin.Belki birçok meslektaşı
    bizim gördüğümüz zararı görmekten böyle kurtarabiliriz.

Banned
    Sn Çelik
    ben 1978 yılından bu yana , yani sigorta ne demek öğrendiğim andan itibaren herşeyini sigortalayan biriyim ve tekrar ediyorum bu süre zarfında ciddi bir hasar tazminatı almamış olmamamı da bir şans olarak kabul ediyorum.
    Hasar olup para almak başa gelenin yarattığı zorluğu tamamen değil kısmen giderir, o yüzden iyiki bir hasar almadım diyorum,ama sigorta yaptırmaya devam ediyorum, hiç değilse sıkıntıyı atlatmamı kolaylaştıracak bir maddi destek alma şansım olur diye.

Sadece bes türü sigorta yaptırmam, ve bu konu açılınca da heveslisine sigorta olarak yaptırma ama para biriktirmek için değerlendirebilirsin diyorum.Çünkü bırakın sigorta şirketlerini şu an dünyanın en büyük şirketleri cocacola, microsoft hangisi olursa olsun hiçbir şirketin 20-30 yıl sonra ayakta olacağının garantisi yok,çok uzun vadeli bir sözleşme bence arkasında devletin ne güvencesi olursa olsun güvenilir olamaz.Bir yıllık süre makuldür her yenileme döneminde sağa sola bakar yenilersiniz bes türü sigorta dışındakileri.
    Bes'eşimdi kesinlikle yaptırmayacağım bir sigorta eklendi,
    muhtemel olmayan yani gerçekleşeceği aşikar olan hasarları kapsıyor diye satılan sigortalar,
    ben sadece aig yapıyor diye biliyordum ama burada bir mesajda anadolununda bu tür teminat veren bir sigorta yaptığı yazıldı, ben eminmisiniz dedim yanıt almadım.

Yeni Üye
    Nereden
    Konya
    Sn Tekin,
    Öncelikle mesajıma vakit ayırıp incelediğiniz,yanıtladığınız için teşekkür ederim.
    1-İlk olarak 5 yıl geriye yürürlüğün sigortanın hangi kavramı ile bağdaşmadığını anlayamadım. Ayrıca gene geriye yürürlülük teminatının ne şekilde bir haksız rekabet ortamı yarattığını da çözemiyorum. Haksız rekabetten söz edebilmemiz için bir tarafın üstün konumunu piyasa şartlarını istismar edecek ve rakiplerini zor duruma sokacak şekilde kötüye kullanması durumunun olması gerekmezmi? AIG sigorta 100 yıla yakın sürede oluşturduğu tecrübe birikimiyle bu teminatı vermeyi uygun gördüyse ve Türkiye piyasasındaki kim rakipleri de AIG izleyip aynı teminatı vermeye çalıştıysa sonuçtada meslek gurubunuzdan pek çok kişi bu özellikten istifade etme durumuna geldiyse bu olsa olsa serbest rekabetin güzelliklerinden biri olarak yorumlanmalıdır. Sizce de böyle değilmi?
    Bu arada gördüğüm kadarıyla sigorta konusunda bilinçli bir kişisiniz, mutlaka biliyorsunuzdur, Sigorta Şirketlerinin düzenlediği poliçe şartları Hazine Müsteşarlığımızın bilgi si dahilinde sigortalılara sunulabiliyor. Hazine Müsteşarlığımızın haksız rekabete
    2-Her nekadar mesleğim sigortacılık olsada sigortacılığın her noktasında tamamen bilgi sahibi olduğumu iddia etmem ukalalık olur. Zaten bu yüzden dolayı sizler gibi değerli forum katılımcılarıyla bir araya gelerek kendimi bir adım daha geliştirme çabasındayım. Ancak muhtemel olmayan ve önceden bilinen hasarların ödenmesi nasıl sözkonusu olmuş olabilir. Bence sigorta mantığıyla bağdaşmayan durum bu olacaktır.
    Kişilerin yaptıkları hatayı hemen işlemden sonrası farke etmemesi bence mümkün. Eğerki hata yapılıp altına imzası atılıp, yetkili merciye teslimine dek hata farkedilmediyse.Sonrasında farkında olmamak normal değilmi sizcede. Bizler işi bitirmeden önce kontrollerimizi yapı, sağlamalarımızı yapıp öyle teslimatta bulunmuyormuyuz.
    Yoksa altına imza attığımız işlemleri aradan haftalar, aylar yıllar geçtikten sonra takıntılı bir halde tekrar tekrar kontrol edip kendi yanlışlarımızı bulmayamı çalışıyoruz.Tabiki hayır, azami dikkati göstererek hazırladığımız evrakı doğru olduğu düşüncesiyele teslim edip, yolumuza devam ediyoruz.
    Sanırım siz AIG Sigorta poliçesinde yer alan "
    Önceden yapılmış veya halihazırdaki bir Talep veya bir Talep'e neden olabilecek herhangi bir durumun poliçe başlangıç tarihinden itibaren Sigortalı tarafından makul olarak bilindiği haller istisna edilmiştir;"

Maddesine karşısınız, bu durum şu tip örnek olayları kapsıyor;
    ÖRNEK 1 : Hata yapılıyor daha sonra defterler başka bir muhasebeciye devredildiğinde yeni muhasebeci durumu farkedip meslek mensubuyla iletişime geçiyor ve hatayı yapan muhasebeci durumu farkettikten sonra ne olur ne olmaz deyip koşup sigorta yaptırıyor.

ÖRNEK 2 : Hata yapılıyor aradan zaman geçiyor ilgili mükellefin defterleri incelemeden geçmeye başlıyor yetkili kişilerle iletişime girildiğinde hata oluştuğu farkediliyor. Koşalım sigorta yaptıralım nasılsa geriye yönelik 5 yıl teminat var.

Tabiki sigorta şirketi bu hasarları ödemiyor, çünki bu durumlar "İyi Niyet Çerçevesinde " yapılması beklenen durumlar değil.

Diğer yandan meslek mensubu sigortasını yaptırmış, poliçesini kestirmiş, poliçe kesildikten sonra mükelleflerinden birinin defteri incelemeye alınıyor, hata tesbit ediliyor ve ceza oluşuyor. Sigorta şirketide bu hasarı tıkır tıkır ödüyor.

Tabiki sigorta şirketleri hasar ödemesi öncesinde poliçede yazılı şartlara uymayan bir durumun yokluğunu veya varlığını aynen sizin hasarınızda da olduğu gibi çeşitli yöntemlerle sorguluyor ve sözleşmenin hilafına durumu tesbit ettiğinde tabiki ödemiyor. Bu tip durumlarda sigortalıların gösterdiği duygusal ama dayanaksız tepkilerde ortaya çıkabiliyor. Buda işin doğası zaten.

Tavsiyeniz doğrultusunda geçmiş sayfalara göz attığımda sizin durumunuzun ÖRNEK 1 deki duruma çok benzeştiğini görüyoruz.
    Sanırım sizde sigorta şirketinin yerinde olsanız sizin hasarınızı ödemezdiniz zira sigorta şirketinin elinde sizin poliçeyi almadan önce meslektaşınız tarafından haberdar edildiğinizi gösteren sonderece muteber bir ispat var.
    Eğer meslektaşınızın beyanının yalan veya yanlış olduğunu düşünüyorsanız, sigorta şirketini sıkıştırmaya çalışmaktan ziyade meslektaşınız için kanuni yollara başvurmalısınız diye düşünüyorum.
    Yok meslektaşınızın beyanı doğru ise; hasarın farkında olarak yaptırmış olduğunuz poliçeye dayanarak tazminat talebinde bulunmuş duruma düşersinizki.
    Bu durum gerek sizin ve gerekse tüm değerli forum katılımcılarından kabul göremez bir talep olurdu.
    Ahmet Murat Ottekin
    0 532 328 38 66